EU razgovor z Uršo Zgojznik (VIDEO)
V uredništvu Sveta kapitala smo si rekli: izvoljeni kandidati za evropske poslance bodo dobili zaposlitev za določen čas. Vsakdo, ki se poteguje za delovno mesto, pa mora opraviti tudi zaposlitveni razgovor. Zato smo jim ga organizirali.
Odpri galerijo
Karierni zmenek v dvigalu z Uršo Zgojznik si lahko pogledate TUKAJ.
Kateri je vaš največji dosedanji uspeh/dosežek?
Moj dosežek je, da sem se dvignila s kavča, stopila iz cone udobja in se aktivirala. Zapustila sem varno zaposlitev za nedoločen čas s solidno plačo in stopila v čevlje nevladnika z negotovima prihodnostjo in prihodkom. Ampak moja želja je bila velika.
Opišite tri lastnosti, ki jih občudujete pri drugih ljudeh, pa jih sami nimate.
Preudarnost, specializiranost za eno ozko področje in flegmatičnost.
Opredelite, kaj pomeni odlično delo na vašem področju.
Odlično delo poslanca je, da ohranja stik z realnostjo, da ne podleže pritiskom lobijev, korporacij, industrije. Odličen poslanec je tudi tisti, ki zna prisluhniti problemom, ljudem na vseh ravneh, ne samo tistim, ki so glasni in imajo interes. In je tisti, ki si upa iti na teren, si umazati roke – na primer s čiščenjem odpadkov, ne s čudnimi posli – in ki ima pogum.
Naštejte pet razlogov, zakaj vas zanima delo evropskega poslanca, in navedite, kje vidite svoj doprinos k blaginji Slovenije.
Ena od najpomembnejših stvari je, da lahko veliko naredi za lastno državo, spodbuja organizacije v lastni državi in jih povezuje z evropskimi. Sredstev, ki so na razpolago, nismo počrpali dovolj, tu so še priložnosti. Pri tem ne mislim samo na velike projekte, ampak tudi na veliko množico majhnih.
Če bi imeli čez en teden nagovor pred Evropskim parlamentom – o kateri problematiki bi govorili in katere rešitve bi predlagali?
Govorila bi o problemu podnebnih sprememb. Poudarila bi, da je bilo dovolj čakanja, iskanja čudežnih rešitev, ker jih ni in jih ne bo. Za delo je treba poprijeti zdaj, naloga evropskih poslancev je, da sprejmejo bistvene odločitve za našo prihodnost, to moč imajo.
Izpostavite tri trenutno najbolj pereče izzive v politiki Evropske unije in predlagajte rešitev za vsaj enega izmed njih.
Eden največjih problemov so podnebne spremembe, o tem veliko govorimo in malo delamo. Rešitev bi bilo takojšnje sprejemanje uredb in zakonov, ki lahko pripomorejo k nižjim izpustom CO2, bolj je treba obdavčiti velike porabnike nafte in zemeljskega plina. Obdavčiti bi morali tudi tiste, ki dajejo embalažo in odpadke na trg. Drug velik izziv so migracije. Potrebujemo skupno politiko z rešitvami za celo Evropo, ne za posamezno državo. Iskati je treba tudi rešitve za preprečevanje migracij v prihodnosti. Te se bodo zgodile zaradi podnebnih sprememb. Tretja stvar pa je varnost v širšem smislu: prehranska, digitalna, informacijska. Na tem področju nimamo znanj in izkušenj, kako se lotevati problemov. Treba jih je predlagati, poiskati primere dobrih praks, usposobiti ljudi, da se bodo lahko spoprijemali s problemi 21. stoletja.
V uredništvu Sveta kapitala smo v okviru rubrike Kariera in delo kandidate za evropske poslance postavili pred poseben izziv. Ne da bi vedeli, kaj jih čaka, se je na povabilo odzvalo 12 od 15 predstavnikov političnih strank, praviloma nosilcev list. Zanje smo organizirali zaposlitveni razgovor, za nekatere je bil to celo prvi.
Da so bila vprašanja strokovna, so nam jih pripravili v kadrovskem podjetju, ki je specializirano za iskanje kadrov za višje položaje. Razgovor smo začinili še s hitrim kariernim zmenkom v dvigalu (elevator pitch), ki velja za enega najprepričljivejših orodij za predstavitev samega sebe.
Več iz rubrike
10 podjetij, ki omogočajo delo od koderkoli
Prihodnost dela je fleksibilna oblika dela, zato vse več podjetij razmišlja o razširitvi možnosti dela na daljavo za svoje zaposlene.
»Working smarter« je recept za dodano vrednost in preboj
Smo med med gospodarsko srednje razvitimi v EU, zaostanek za naprednejšimi pa je povezan z nižjo produktivnostjo. Mar ne delamo dovolj "pametno"?