Musk po rekordnem skoku Tesle postal najbogatejši Zemljan vseh časov
Tesla je v ponedeljek presegla tisoč milijard dolarjev tržne vrednosti in se s tem pridružila elitnemu klubu podjetij, ki jim je to že uspelo. Med njimi so še Amazon, Alphabet, Apple in Microsoft.
Teslina delnica je trgovanje zaključila s 13-odstotno rastjo in na koncu dneva dosegla 1.024,86 dolarja (882 evrov), poroča Yahoo finance.
Naročilo le štiri mesece po stečaju
Vzrok za tolikšen vzpon vrednosti delnic proizvajalca električnih vozil je novica, da je podjetje Hertz pri Tesli naročilo 100.000 vozil. Podjetje, ki ponuja najem vozil, naj bi veliko naročilo oddalo le štiri mesece po stečaju. Gre za največje naročilo v zgodovini električnih vozil.
Avtomobili bodo dostavljeni v naslednjih 14 mesecih. Tesline limuzine model 3 pa bodo na voljo za najem na Hertzevih lokacijah v večjih ameriških in evropskih mestih. Kupci bodo imeli dostop do Tesline mreže kompresorjev, Hertz pa gradi lastno polnilno infrastrukturo, poroča Aljazeera.
Največje ameriško podjetje za najem avtomobilov se loteva širše prenove poslovanja na področju mobilnosti in digitalizacije. V elektrifikacijo ga je prisilo pandemično obdobje, ki je poskrbelo za velik upad povpraševanja po najemu avtomobilov.
Podjetje je leta 2020 vložilo predlog za stečaj, po skoraj štirih mesecih pa ga je bankrota rešila skupina vlagateljev, vključno z Apollo Capital Management. Zahvaljujoč močnemu okrevanju na področju potovanj in svetovnemu pomanjkanju novih avtomobilov Hertz danes uspešno posluje. Ob najavi sodelovanja s Teslo je v ponedeljek vrednost Hertzevih delnic poskočila za devet odstotkov, poročajo tuji mediji.
Veliko naročilo vodi v velike težave
Gre za največji nakup električnih vozil doslej, ki je vreden približno 4,2 milijarde dolarjev (3,61 milijarde evrov) prihodka za Teslo, kar pomeni, da je cena enega avtomobila 42.000 dolarjev (36.000 evrov).
Poznavalci se sprašujejo, kako bo Tesli v teh težkih časih za avtomobilsko industrijo, ko kronično primanjkuje polprevodnikov, uspelo do konca leta 2022 izpolnila naročilo.
Po navedbah tujih medijev se tudi Elon Musk strinja, da bo tako veliko naročilo povzročilo mnogo preglavic. Vseeno si je zastavil ambiciozen cilj; želi si namreč, da bi Tesla proizvedla 20 milijonov vozil letno, kar je dvakrat več od trenutne prodaje vodilnih proizvajalcev na svetu, Volkswagna in Toyote. V primeru, da mu to uspe, se bo njegovo premoženje znatneje povečalo, menijo poznavalci.
Pred dvema letoma je Forbes Muskovo premoženje ocenil na 19,9 milijarde dolarjev (17,13 milijarde evrov). V začetku tega meseca je bil vreden dobrih 165 milijard evrov, z novo vrednostjo delnic Tesle pa se je njegovo bogastvo močno povečalo.
Kot poročajo tuji mediji, naj bi bilo v ponedeljek to ocenjeno na 255,2 milijarde dolarjev (220 milijard evrov). Ustanovitelj Tesle naj bi tako postal najbogatejši Zemljan v človeški zgodovini, vreden več kot soustanovitelj Googla Larry Page in ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg skupaj.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.