Pogled v zgodovino hitro razkrije številne načine, kako so krize prinesle nepričakovane koristi za družbe, države in človeštvo.
Starogrški filozof Platon je že davno dejal: »Nujnost je mati izuma«, pogosto pa kriza deluje kot prisilni mehanizem, ki sili k hitrim inovacijam, kar vodi do hitrega napredka na različnih področjih, kot tudi pri posameznikih.
V naši karierno usmerjeni družbi se mnogi na kariero pripravljajo skozi različne javne ali zasebne ustanove. Vendar je v praksi pot do uspeha lahko povsem drugačna. Uspešna kariera se gradi vse življenje, skozi katerega se postopoma učimo novih veščin in pridobivamo dodatne odgovornosti.
V tem oziru na Svetu kapitala nadaljujemo z rubriko »
Pogovor brez kravate« oziroma »
Pogovor brez visokih pet«, kjer se pogovarjamo s podjetniki, podjetnicami, voditelji ter voditeljicami, ki so si tlakovali uspešno kariero.
Slednji so nam zaupali nekatere manj znane in bolj osebne podrobnosti svoje poti. Njihove zgodbe razkrivajo pasti in priložnosti, prav te pa bi vam lahko bile v pomoč, inspiracijo ali pogum, da se podate v svet kapitala.
Tokrat se nam je v sproščenem pogovoru pridružil
Albert Erman, direktor Magneti Ljubljana, d. d. – podjetja, ustanovljenega 1951, kot Iskra Magneti.
Erman je svojo kariero začel kot študent, in sicer kot nočni vratar v Hotelu Ilirija Šiška. Nato je poučeval matematiko in fiziko na osnovni šoli Riharda Jakopiča. Po odsluženi vojski se je zaposlil v podjetju Gramex – kot samostojni referent na novoustanovljenem oddelku izolacijskih materialov. Po štirih letih postal namestnik direktorja Tozda in še štiri leta kasneje direktor podjetja Gramex.
Erman je s službo v Magnetih nastopil leta 1986, danes pa je tudi pretežni lastnik podjetja. Družba proizvaja visoko kakovostne trajne magnete in magnetne sisteme, namenjene pretežno avtomobilski industriji. Delujejo v panogi z izjemno hitro rastjo novih proizvodov in materialov.
V svoji karieri je ponosen predvsem na to, da je družba do danes obstala na trgu, saj se, kot sam pravi, še kako zaveda, da je v tem času 24 magnetnih tovarn v Evropi zaprlo svojo proizvodnjo zaradi nelojalne konkurence iz Kitajske, ki so magnete prodajali skoraj po ceni surovin.
Najbolj ceni poštenost, odkrito besedo in da ljudje ne gledajo samo na lastne koristi. Preveč je lažne solidarnosti in požrešnosti, meni Erman. Pri svojih 52 letih delovne dobe, pravi, da je srečna družina največji uspeh kariere. Tako tudi sam, kljub temu, da je tovarna ravno tako njegov »otrok«, vedno najde čas za družino.
Kaj v svoji karieri izpostavlja Albert Erman? Katera je najpomembnejša lekcija, ki se je je naučil v karieri? Kaj občuduje, kaj obžaluje, kaj ceni in brez česa ne bi mogel uspeti v svoji karieri, si preberite v nadaljevanju.
Vabljeni k branju!
Neprebrana zgodba ni zgodba. Omogočite si dostop do celotne vsebine in berite zgodbe iz Sveta kapitala že za 0,99 evra na mesec.