Ukrajinsko-ruska kriza oklestila bitcoin; kakšna so pričakovanja?
Po ruskem vojaškem napadu na Ukrajino je cena bitcoina, in ostalih kriptovalut, v četrtek, 24. februarja, sunkovito padla. Bitcoin je v nekem trenutku zabeležil izgubo vrednosti za kar za več kot osem odstotkov, kar je sicer pogost pojav na kripto trgih.
Mnogi so za trg kriptovalut pričakovali, da bo bitcoin v letu 2021 prebil svojo prejšnjo rekordno vrednost 69.000 dolarjev, ki jo je dosegel 10. novembra lani. Zgodilo se je ravno nasprotno, saj je največja kriptovaluta na svetu v začetku leta 2022 začela padati in se v nekem trenutku spustila celo pod mejo 30.000 dolarjev. Skupaj z bitcoinom je velik del vrednosti izgubila tudi večina ostalih kriptovalut.
Ker se je skupna tržna kapitalizacija kriptovalut nedavno spustila pod 2000 milijard dolarjev, so postale govorice o morebitnem dolgoročnem medvedjem trgu vse pogostejše tudi med vodilnimi v kripto industriji. Po drugi strani pa soustanovitelj blockchain omrežja Ethereum Vitalik Buterin meni, da bi t. i. 'kripto zima' pozitivno prispevala k tehnološkemu razvoju tehnologij, ki podpirajo različne kripto projekte.
Vpliv ukrajinsko-ruske krize na kriptovalute
Bitcoin in ostale kriptovalute so v četrtek, 24. februarja, močno upadle, potem ko je Rusija začela napad na Ukrajino. Bitcoin se je po podatkih Coindeska znižal za več kot osem odstotkov na 34.700 dolarjev oziroma 31.505 evrov. S tem je dosegel najnižjo raven v zadnjem mesecu, kot je razvidno iz spodnje tabele. Ether je medtem padel za več kot 12 odstotkov in se odbil pri 2325 dolarjih. Vrednosti obeh največjih kriptovalut sta sicer kasneje malce zrasli.
Po podatkih spletnega portala Coinmarketcap je bilo v zadnjih 24 urah s celotnega trga kriptovalut izbrisanih več kot 150 milijard dolarjev oziroma približno 134 milijard evrov. Do padca cen kriptovalut prihaja v času, ko svetovni delniški trgi padajo po ruskem vojaškem napadu na Ukrajino, o čemer smo že poročali.
Kripto zima
Kot smo že omenili, je bitcoin morda koga razočaral, ko ni uspel preseči prejšnje rekordne vrednosti in celo vstopil v območje rdečih številk. Vendar pa bi lahko bila morebitna kripto zima precej koristna za industrijo, saj bi dala zagon pri izboljšanju tehnologije, meni Vitalik Buterin, soustanovitelj blockchain omrežja Ethereum.
Nižje cene kriptovalut bi namreč lahko prispevale k negovanju dolgoročnih trajnostnih projektov, hkrati pa bi bila od njih odmaknjena kratkoročna špekulativna pozornost, je Buterin dejal v nedavnem intervjuju za agencijo Bloomberg. »[Kripto] zime so čas, ko lahko vidite, kateri projekti so dejansko dolgoročno vzdržni, tako v svojih modelih kot v svojih ekipah in ljudeh.«
28-letni kripto milijarder je poudaril, da ljudje, ki se »globoko ukvarjajo s kriptovalutami in zlasti z gradnjo stvari«, dejansko pozdravljajo medvedji trg. Buterin meni, da gibanje cen navzgor privlači mnogo kraktoročnih špekulacij, čeprav to morda osrečuje veliko ljudi.
Veterani kripto industrije
Če je to res, bodo imeli projekti kriptovalut vsekakor dovolj časa za izboljšanje tehnologije do naslednje rasti, saj nekateri strokovnjaki za kriptovalute menijo, da bo naslednji bikovski trg nastopil šele konec leta 2024. Du Jun, soustanovitelj kripto borze Huobi, meni, da se naslednji bikovski trg bitcoinov ne bo zgodil pred letom 2024 in da bo do njega prišlo po četrti razpolovitvi, ki je predvidena julija 2024.
Vse tri prejšnje razpolovitve bitcoina, vključno z zadnjo, ki se je zgodila leta 2020, so sprožile poznejšo rast cene bitcoina zaradi programske upočasnitve ponudbe novih bitcoinov. Jun, ki je opozoril na obsežno kripto zimo v letu 2018, ki je sledila drugi razpolovitvi bitcoina in poznejšemu vzponu v letu 2017, je poudaril, da se trg kriptovalut giblje v ciklih, vezanih na razpolovitve, in dejal: »Če se bo ta krog nadaljeval, smo zdaj v zgodnji fazi medvedjega trga. Po tem ciklu bomo lahko šele konec leta 2024 do začetka leta 2025 pozdravili naslednji bikovski trg za bitcoin.«
Du je dodal, da je sicer zelo težko natančno napovedati cikle trga kriptovalut, saj obstaja veliko drugih dejavnikov, vključno z geopolitičnimi vprašanji, kot so vojna, pandemija in drugi. Pred tem je tudi Jirayut Srupsrisopa, izvršni direktor velike tajske kripto borze Bitkub, napovedal, da bo »zlato obdobje« za bitcoin in širše kripto trge nastopilo leta 2024 zaradi razpolovitve.
Konec leta 2021 je o potencialno bližajoči se kripto zimi govoril tudi izvršni direktor družbe Kraken Jesse Powell, ki je izjavil, da je vse pod 40.000 dolarjev »priložnost za nakup«. V torek, 22. februarja, zvečer, se je bitcoin sicer gibal v višini 38.000 dolarjev, kar predstavlja več kot 33-odstotni padec v zadnjih 12 mesecih.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.