Skrivna mreža pozabljenih predorov pod Londonom
London je bil nekoč največje mesto na svetu in prestolnica največjega imperija, kar jih je videl svet. Je antično mesto, v katerem so razvili prvi sistem podzemne železnice na svetu. Bil je osrednja točka industrijske revolucije, tarča bombardiranja v času 2. svetovne vojne in prizorišče hladne vojne. Zato ni presenetljivo, da se pod mestom razprostira obsežna mreža pozabljenih in zapuščenih predorov, ki naj bi bila po mnenju nekaterih največja na svetu.
Obrambno, poštno in vladno omrežje
Pod živahnimi londonskimi okrožji se skriva skrivnostni svet predorov in na stotine podzemnih komor iz obdobja hladne vojne. Mnogi od njih so v lasti ministrstva za obrambo in niso bili nikoli javno priznani, do nedavnega pa so bile oblasti o njih zelo skrivnostne.
Po poročanju BBC je eno najzanimivejših razkritij v zadnjem času tajni predor generalnega poštnega upravitelja (ang. postmaster general), ki poteka tik pod nogami britanske vlade na naslovu Whitehall 57. Londonu je med hladno vojno grozil jedrski napad, zato so ga zgradili za zaščito pomembnih strojev in komunikacij. Bunker vodi v staro vojno pisarno, ki jo je med vojno uporabljal Winston Churchill.
Predor generalnega poštnega upravitelja se razteza do delavskega East Enda v mreži skrivnih podzemnih predorov, opremljenih z ducatom dvigal. Britanska vlada o teh predorih molči, navaja spletna stran The Travel. Leta 1950 so različni predori 'izginili', z njimi pa tudi del proračuna, ki je bil porabljen za njihovo posodobitev. Leta 1980 je uspelo novinarju Duncanu Campbellu priti vanje. Opremljen s kolesom in fotoaparatom je raziskal celoten omenjen del sistema.
Podzemni svet
Campbell je svoje ugotovitve objavil skupaj s fotografijami, vendar je vlada namignila, da so ponarejene in da so bili predori narejeni v studiu. To očitno ni bilo res, saj so 30 let pozneje drugi podjetni novinarji uporabili njegove dostopne podatke in vstopili v predore, o čemer je pisal tudi The Guardian.
Toda skrivnostni vladni, poštni in obrambni predori so le del londonskih zgodb. Mark Ovenden, ki je napisal knjigo Underground Cities: Mapping the tunnels, transits, and networks underneath our feet, navaja, da ima London »eno najbolj raznolikih vrst zapletenih, skritih in dobro uporabljenih prehodov, kanalov in cevi pod svojimi ulicami na svetu«.
»Ko v Londonu stopite na tlakovec, se dobesedno sprehodite nad več sto kilometri predorov, prehodov, kanalov, kanalizacijskih cevi, komor in skrivnih prostorov, za katere večina ljudi nima pojma, da obstajajo,« je dejal Ovenden.
Nastanek nekaterih od teh predorov sega v čas industrijske revolucije. Veliko tega, kar se nahaja pod londonskimi ulicami, ostaja skrivnost, vendar ni dvoma, da obstaja obsežen, nedostopen podzemni svet, piše The Travel. Nenavadno je, da nihče pravzaprav ne ve, kaj točno se tam skriva. Preprosto ni osrednjega mesta, kjer bi bili shranjeni vsi podatki. Ministrstvo za obrambo ima nekatere podatke, komunalna podjetja spet druge in tako naprej.
Obstajajo številne govorice, ki nakazujejo na skrivne predore. Ena od njih je, da je bila postaja Westminstrske podzemne železnice zgrajena šele po tem, ko je vlada zavrnila desetine drugih poti. Te so bile zavrnjene brez pojasnila, navaja The Travel in dodaja, da je to morebiten znak, da bi načrtovane trase potekale skozi tajne vladne predore, ki povezujejo vladne stavbe.
Za raziskovalce in radovedneže ponuja londonski prometni muzej nekaj ogledov zapuščenih postaj londonske podzemne železnice. Peroni linije Jubilee Line so zaprti od leta 1999 in so bili uporabljeni za snemanje filmov, kot sta film o Jamesu Bondu, Skyfall in Marvelov film Thor: The Dark World.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.