Kaj imata skupnega Richard Branson in Jurij Zrnec?
Profesionalno družabno omrežje LinkedIn po novem, več kot 780 milijonom uporabnikov, omogoča, da na seznam veščin dodajo »dislektično razmišljanje«, kar pomeni, da ta način razmišljanja priznava kot pozitivno lastnost.
Ko izzivi postanejo priložnost
Disleksija je sicer sindrom, ki združuje različne simptome. Osebe imajo izrazite težave pri branju, pisanju in računanju, hkrati pa so izredno inteligentni. Pravzaprav ima oziroma je imelo disleksijo veliko uspešnih posameznikov, med drugim tudi Albert Einstein, Steve Jobs, Steven Spielberg, Jurij Zrnec, Gojmir Lešnjak in številni drugi. Njihovi uspehi so dober kazalnik, da je lahko disleksija tudi prednost. Osebe z disleksičnim mišljenjem so zelo kreativni in ustvarjalni, imajo veliko domišljijo in znajo razmišljati zelo na široko.
Richard Branson, milijarder in poslovni magnat, sicer pa tudi dislektik, se je na LinkedInovo potezo odzval zelo pozitivno in zapisal, da je izredno ponosen, da je tudi sam dislektik. Kot pravi, je sposobnost disleksičnega razmišljanja izkoristil tudi pri oblikovanju blagovne znamke Virgin.
»Šele ko sem pri 16 letih opustil šolanje, sem lahko svoje nezanimanje za matematiko, tavajoči um in kratkotrajno pozornost predstavil v popolnoma novi luči. Spoznal sem, da je to pravzaprav posledica izjemne domišljije. Tam, kjer so drugi videli težave, sem jaz videl rešitve. Nepremagljivi izzivi so postali neskončne priložnosti. Zlahka sem poenostavil stvari in videl širšo sliko,« pravi Branson.
Dislektiki idealni kandidati za delovna mesta prihodnosti
Čeprav se je na svoji poslovni poti srečal s številnimi izzivi, ni dovolil, da bi mu disleksija preprečila napredek. Kot je zapisal na svojem profilu na LinkedInu, se je že zelo zgodaj začel obkrožati z ljudmi, ki so mu pomagali na zanj težavnih področjih. Če se je moral na primer pri poslovanju soočiti z računanjem, je pač zaposlil najboljše računovodje.
Branson meni, da je imela disleksija v preteklosti negativen prizvok po krivem, saj so največji izumi nastali prav na račun te motnje in da je zato skrajni čas, da se na novo opredeli njen pomen.
Nedavna raziskava Made By Dyslexia je razkrila, da imajo dislektiki natanko tista znanja in spretnosti, ki so po mnenju Svetovnega gospodarskega foruma potrebna za delovna mesta prihodnosti.
Ob tem pa se je spletna stran Dictionary.com odločila, da bo kot uradni izraz dodala »disleksično mišljenje«, ki opisuje prednosti na področju ustvarjalnosti, reševanja problemov in komunikacijskih spretnosti.
»LinkedIn in Dictionary.com priznavata disleksično mišljenje, kot si ga zasluži,« je ponosen Branson.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.