Greste že spat? Pajka medtem zagotovo ne boste pojedli

Nekaj dejstev o spanju, zaradi katerih si boste želeli privoščiti najmanj lepotni spanec, kaj šele globokega.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Malo za šalo, malo za res smo po svetovnem spletu poiskali nekaj mitov, dejstev in trditev, ki bi lahko veljale. Ali pa tudi ne. Mit o tem, da v življenju med spanjem pojemo osem pajkov tudi spada mednje, a strokovnjaki ga lahko z zagotovostjo ovržejo. Mogoče lahko pajek v spalnici naplete mrežo, v katero lahko ulovite sanje tiste noči, za spanje ta zagotovo ne bo.

  • Spite z enim očesom odprtim?

Se še spomnite, kako je pred časom krožilo mnogo šal na račun iznajdljivca in iskalca resnice Chucka Norrisa? Da je edini, ki lahko popije vodo iz pipe na eks, vseobsegajoči Google je ob vpisu njegovega imena v iskalnik nekaj časa ponudil le zapis »Več sreče prihodnjič«, pogost pa je bil tudi ta, da Chuck Norris ne spi, pač pa čaka. Ga v spalnih navadah skušate posnemati kdaj tudi sami? So vam že kdaj povedali, da spite z očesom ali celo obema očesoma odprtima? Četudi se to zgodi, se verjetno ne spomnite, kaj se je v času sladkega spanja dogajalo. No, pri delfinih ni tako, čeprav vedno spijo z enim očesom odprtim. Namreč, ko si delfini privoščijo dober, krepčilen spanec, v resnici počiva le polovica njihovih možganov, druga polovica pa je aktivna in na preži za morebitno nevarnostjo.

  • Težka prva noč

Ko na službeni poti ali v nekem novem, nepoznanem okolju prvo noč ne morete spati, ne skrbite, to je zgolj zato, ker vas možgani varujejo. Tisti, ki veliko potujejo pravijo stanju, ko smo na pol budni in na pol spimo, »vpliv prve noči«. Poleg delfinov, ki tako spijo ves čas, je tudi mnogo drugih živali, ki spijo na tak način, da v času spanja počiva le polovica možganov, druga polovica pa je aktivna in na preži za morebitno nevarnostjo.

  • Mednarodno spanje

Vam je kdaj uspelo spati v dveh državah ob istem času? Pa ne mislimo Vatikana znotraj Italije. V 19. stoletju je notranji spor mestece La Cure razdelil na dva dela, pa ne le mesto, pač pa celo hišo. V njej je iznajdljivi lastnik vodil trgovino in prodajal v Franciji, kupoval pa v Švici. Hiša na francosko-švicarski meji stoji še dandanes, v njej pa boste lahko tudi prespali, tam je namreč je hotel Arbez. Morali se boste le odločiti, ali želite biti v Franciji ali Švici.

  • Ne več lovilec, pač pa znanilec sanj

Če ste kdaj želeli nadzorovati svoje sanje, bo najverjetneje to tudi kmalu mogoče. Lucid Dreamer je namreč naprava, ki uporablja električne valove, da poudari gama aktivnost med spanjem. Rezultat, pravijo proizvajalci, je 77 odstotna možnost jasnega priklica in pomnjenja sanj. Si jih bomo lahko tudi izbrali?

  • To je pomembno

Stalni stres, premalo spanja, kajenje opojnih substanc, prekomerno pitje alkoholnih pijač, antidepresivi … lahko zmanjšajo vaš libido.

  • To je še bolj pomembno

Prepiranje s partnerjem, še posebej, če sta oba neprespana, lahko resno vpliva na zdravje.

  • Kanibalizem sodobnega sveta

Pomanjkanje spanja lahko začne »jesti« vaše možgane.

  • Lepotni spanec nikakor ni mit

Privoščite si svoj lepotni spanec. Ta namreč ni nobena izmišljotina. Raziskave so pokazale, da smo ljudje tako občutljivi že samo na zunanje znake pomanjkanja spanja, da avtomatično vidimo ljudi, ki premalo spijo, kot neprivlačne, celo bolne, medtem ko so nam dobro naspani ljudje veliko bolj simpatični.

  • Placebo spanec

Če se prepričate, da ste minulo noč dobro spali, četudi niste, lahko prelisičite svoje možgane, da niti niste tako utrujeni. Temu strokovnjaki pravijo »placebo spanec«, ki poskrbi za dobro delovanje kognitivnih funkcij in zaradi tega telo deluje bolje, kot bi se, če bi se ves dan pritoževali, kako ste utrujeni in zaspani.

  • V spanju ne jemo pajkov

V življenju med spanjem ne pojemo osem pajkov, kot kroži mit po zemeljski obli. Že zaradi pajkovih sposobnosti to ni mogoče, niti o tem ni nobenega zapisa, kaj šele raziskave. Pajki večino informacij o okolju v katerem se nahajajo, dobijo skozi vibracije, tako da že samo bitje srca, dihanje ali celo smrčanje, največkrat pajke prepodijo stran.

Preberite še:

Vojaška tehnika iz ZDA: Kako zaspati v dveh minutah

Potrebe po spanju se ne da ogoljufati

Revolucija spanja

Več iz te teme:

Več iz rubrike