10 najvišjih gorskih vrhov na svetu
Večina najvišjih gorskih vrhov na svetu leži na robovih indijske in evrazijske tektonske plošče v Nepalu, Indiji, Pakistanu in na Kitajskem. Najvišja in najbolj znana gora na svetu je seveda Mount Everest, ki je tudi najznamenitejša med 10 gorskimi vrhovi, ki jih bomo predstavili v nadaljevanju.
Mount Everest
Gore so opredeljene kot dvignjen del zemeljske skorje, ki se nenadoma dvigne iz okoliške ravnine in doseže visoko nadmorsko višino glede na sosednjo nadmorsko višino. Gore zavzemajo približno 26,5 odstotka svetovnega kopnega in v hribovitem svetu živi več kot 50 odstotkov svetovnega prebivalstva, navaja spletna stran WorldAtlas, kjer je predstavljenih 10 najvišjih gorskih vrhov na svetu.
Mount Everest je z 8848,86 metri nadmorske višine zagotovo najbolj znana in najvišja gora na svetu. Leži v podgorju Mahalangur Himal, ki je del Himalajskega gorovja na meji med Nepalom in Tibetansko avtonomno regijo Kitajske. Domačini v Tibetu goro imenujejo ' Čomolungma', lokalni prebivalci Nepala in nepalska vlada pa 'Sagarmatha'. Himalaja v sanskrtu sicer pomeni 'bivališče snega'.
Na pobočjih Mount Everesta je več ledenikov iz katerih izvirajo številne velike reke. Ker je Mount Everest najvišji vrh sveta, privablja številne turiste in plezalce z vsega sveta, zabeleženo pa je, da se vsako leto na vrh gore poskuša povzpeti več kot 5000 ljudi. Do leta 2017 je vrh Mount Everesta doseglo več kot 7600 ljudi, približno 300 ljudi pa se je pri poskusih vzpona smrtno ponesrečilo.
V zgodovino slovenskega alpinizma se je 13. maja 1979 vpisal Andrej Štremfelj, ko sta z Nejcem Zaplotnikom kot prva Slovenca in hkrati prva državljana nekdanje Jugoslavije stopila na vrh Mount Everesta.
Mount K2
Mount K2, znan tudi kot Mount Godwin-Austen, se dviga 8611 metrov nadmorske višine in je druga najvišja gora na svetu. Gora je del gorske verige Karakorum, ki leži deloma v Tadžikistanski avtonomni regiji Taškurgan na Kitajskem in deloma v regiji Baltistan v Kašmirju pod pakistansko upravo. Mount K2 ima vzdevek »Divja gora« in med alpinisti velja za eno najnevarnejših gora na svetu za plezanje, navaja WorldAtlas. Po zapisih na gori umre približno vsaka četrta oseba, ki doseže vrh.
Kangčendzenga
Gora Kangčendzenga, ki se dviga do višine 8598 metrov, je tretja najvišja gora na svetu in najvišja gora v Indiji. Nahaja se v himalajskem predelu ob meji med Indijo in Nepalom. Trije od petih glavnih vrhov Kangčendzenge ležijo na meji med indijsko zvezno državo Sikim in vzhodnim delom Nepala, druga dva vrhova pa sta v nepalskem okrožju Taplejung.
Prebivalci Sikima in okrožja Dardžiling v Zahodni Bengaliji goro že od nekdaj častijo kot »sveto«. Za zaščito in ohranitev edinstvenega ekosistema Kangčendzenge so bila ustanovljena številna zavarovana območja in nacionalni parki.
Lotse
Gora Lotse je visoka 8516 metrov in je četrta najvišja gora na svetu. Nahaja se v himalajski gorski verigi, ob meji med regijo Khumbu v Nepalu in tibetansko avtonomno regijo na Kitajskem. Je del gorskega masiva Everest in je z Mount Everestom povezana prek strmega grebena.
Makalu
Gora Makalu se dviga do višine 8485 metrov in je peta najvišja gora na svetu. Makalu je najbolj znan po svojem vrhu v obliki piramide, vsebuje pa tudi dva pomembna pomožna vrhova.
Cho Oyu
Gora Cho Oyu je pri 8188 metrih nadmorske višine šesta najvišja gora na svetu. Cho Oyu v tibetanščini pomeni 'Turkizna boginja'. Velja za »najlažji« osemtisočak, na katerega se je mogoče povzpeti, navaja spletna stran WorldAtlas.
Daulagiri
Gora Daulagiri je sedma najvišja na svetu in se dviga do višine 8167 metrov nad morsko gladino. Je tudi najvišja gora, ki se v celoti nahaja znotraj meja države Nepal.
Manaslu
Pri 8163 metrih nadmorske višine je gora Manaslu osma najvišja na svetu. Ime Manaslu izhaja iz sanskrtske besede 'Manasa', ki pomeni 'duša' ali 'razum' in se nanaša na 'goro duha'. Od leta 2008 se je na goro Manaslu povzpelo približno 297 ljudi, pri se jih je 53 smrtno ponesrečilo.
Nanga Parbat
Gora Nanga Parbat je visoka 8126 metrov in je deveta najvišja gora na svetu. Šerpe, lokalni prebivalci Himalaje, jo imenujejo »Hudičeva gora« ali »Gora ubijalka«, navaja Wikipedija.
Anapurna
Deseta najvišja gora na svetu je Anapurna in se dviga do 8091 metrov nadmorske višine. Masiv Anapurna je del himalajskega gorskega masiva in se nahaja v severnem in osrednjem delu Nepala. Gora Anapurna je izjemno zahtevna za vzpon in ima najvišje razmerje med smrtnimi žrtvami in številom osvojenih vrhov od vseh drugih osemtisočakov na svetu, navaja WorldAtlas.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.