Mlada milijonarka se namerava upokojiti pri 42 letih
Mia Pham je stara 38 let in po poklicu zvezna uradnica. Že pred prvo zaposlitvijo si je zadala cilj, da ne bo dolgo delala, temveč se bo mlada upokojila.
Mia namerava skupaj z možem zapustiti delovno mesto čez štiri leta, ko bo stara 42 let, on pa 48. Prosti čas nameravata izkoristiti za potovanja in uživanje v družinskem življenju.
Določene življenjske izkušnje so jo privedle do tega, da je razmišljanje o zgodnji upokojitvi okrepila in začela z varčevanjem. Mia ima namreč na svojem računu privarčevanih že skoraj milijon evrov, družinsko neto premoženje pa je ocenjeno na nekaj manj kot dva milijona evrov, navaja Insider.
Phamova je za Insider podelila nekaj nasvetov in trikov, na kakšen način namerava doseči cilj.
Zgodaj začnite vlagati
Mia se je za osebne finance začela zanimati že v srednji šoli, a ker ni imela nikogar, ki bi jo usmerjal, je ostalo le pri teoriji v njeni glavi. Med študijem pri uri računovodstva je dobila priložnost, da je profesorju predstavila svoje ideje glede vlaganja in tako dobila potrditev, da razmišlja pravilno.
»Odraščala sem v priseljeni družini in bila prva, ki je šla na fakulteto, zato nihče v moji družini ni vlagal v delnice. Mama je celo mislila, da gre za igre na srečo,« je povedala Mia.
Na začetku je vložila malo denarja, nato pa postopoma povečevala svoje prispevke. S pomočjo obrestnega obrestovanja je vrednost hitro narasla.
Povečajte stopnjo investiranja
Kljub temu da je začela zgodaj vlagati, je šele leta 2017 močno povečala svoje prispevke. V tistem času se je začela še bolj izobraževati, hkrati pa je iskala dodatne informacije, kar jo je privedlo do gibanja FIRE (finančna neodvisnost / zgodnja upokojitev).
Značilnost sledilcev gibanja je, da veliko varčujejo, načrtujejo in pametno investirajo, da se lahko že v mladih letih finančno osamosvojijo in upokojijo. Po upokojitvi pa živijo skromno, a svobodno življenje, navaja Insider.
Mia se je odločila tudi, da bo maksimalno izkoristila pokojninski račun in denar naložila na borznoposredniški račun. Kot je povedala mlada milijonarka, vlaga predvsem v indeksne sklade, ima pa tudi delnice Berkshire Hathaway in delnice podjetja Apple.
Živite skromno
Preden sta se Phamova odločila, da se želita zgodaj upokojiti, sta varčevala denar za nakup sanjske hiše. Ko sta ugotovila, da več denarja prinesejo delnice kot nepremičnine, sta načrt spremenila. Namesto večje hiše sta kupila manjšo družinsko hiško, preostanek denarja pa vložila v delnice.
Na podoben način delujeta vsakič, ko želita kupiti večjo stvar. Ko sta potrebovala nov avto, sta namesto novega kupila rabljenega, pokvarjen štedilnik pa sta popravila kar sama. Ne samo, da se izogibata večjim izdatkom, ampak vedno iščeta tudi načine, kako zmanjšati stroške.
Redna motivacija je pomembna
Mia je na začetku svoje kariere zaslužila približno 34.000 evrov letno. Z leti je lepo napredovala, povečala pa se je tudi njena plača. »Z vsakim povišanjem sem povečala prispevke v pokojninski sistem, dokler ga nisem maksimalno izkoristila,« pravi Phamova. Namesto da bi dodatne prihodke porabila za razkošje, je denar raje investirala.
Kot je še povedala za Insider, je velikokrat pomislila, da bi bilo lažje preprosto zapravljati, vendar ji je spremljanje neto premoženja pomagalo ohraniti motivacijo.
»Ko sem pred nekaj leti začela slediti svojemu neto premoženju, je to pomenilo veliko razliko, saj imaš na voljo sredstva in cilj, za katerega si prizadevaš,« pravi Mia.
Po upokojitvi Phamova nameravata prvih 20 let živeti od privarčevanega denarja, nato pa bosta izkoristila državno pokojnino, ki jima bo izplačana po dopolnjenem 62. letu starosti. »Če naju starši ne bodo finančno potrebovali, upava, da bova lahko z otroki potovala,« je zaključila Mia.
Več iz rubrike
10 podjetij, ki omogočajo delo od koderkoli
Prihodnost dela je fleksibilna oblika dela, zato vse več podjetij razmišlja o razširitvi možnosti dela na daljavo za svoje zaposlene.
»Working smarter« je recept za dodano vrednost in preboj
Smo med med gospodarsko srednje razvitimi v EU, zaostanek za naprednejšimi pa je povezan z nižjo produktivnostjo. Mar ne delamo dovolj "pametno"?