Bill Gates napoveduje, da bomo kmalu sestankovali povsem drugače
Milijarder in soustanovitelj Microsofta je v svojem znamenitem pregledu leta podal pomembno napoved o t. i. metasvetu (ang. metaverse). Bill Gates sicer vsako leto izda zbirko razmišljanj in ugibanj o tem, kaj se bo zgodilo v prihodnjem letu in običajno kakšno stvar pravilno predvidi.
Adijo fizični sestanki
Gates meni, da bomo v treh letih vsi sestankovali v virtualnih pisarnah, povzema spletna stran Fortune. Po njegovih navedbah bomo namesto fizičnih sestankov v pisarniškem prostoru kmalu uporabljali avatarje za interakcijo na podoben način. V idealnem primeru z uporabo tehnologije zajemanja gibanja in prostorskega zvoka, da bo metasvet bolj spominjal na resnično življenje.
Omeniti je treba, da je Microsoft prejšnji mesec napovedal uvedbo platforme Mesh, ki je namenjena virtualnim ekipam za sodelovanje v 3D-prostoru z uporabo prilagojenih avatarjev. Metasvet je sicer del interneta in ga sestavljajo številne platforme, namenjene ustvarjanju virtualnih svetov, v katere so velika podjetja že začela vlagati, navaja Fortune. Podjetje Meta, prej znano kot Facebook, je nedavno za javnost odprlo svojo platformo za v metasvet; Horizon Worlds, je poročal CNBC.
Gates je v svojih napovedih zapisal, da se je v zadnjem času na področju digitalnih dejavnosti zgodilo nekaj presenetljivih dogodkov, ki jih je spodbudila pandemija in da jih bo še več. »Ljudje ne bi smeli domnevati, da bo kakovost programske opreme, ki omogoča virtualne izkušnje, ostala enaka. Pospeševanje inovacij se šele začenja,« je zapisal.
Smo še na začetku
Ena najbolj zanimivih tehnoloških inovacij, ki se že razvija, je po njegovih besedah izboljšan zvok, ki dopolnjuje 3D virtualno komunikacijo, pojasnjuje Fortune. »Ena največjih izboljšav v primerjavi s tistim kar uporabljamo zdaj, je uporaba prostorskega zvoka, kjer se govor sliši, kot da dejansko prihaja iz smeri osebe, ki govori. Ne zavedate se, kako nenavadno je, da zvok na srečanju prihaja samo iz zvočnika računalnika, dokler ne poskusite česa drugega,« je zapisal 66-letnik.
Za napredno 3D interakcijo so sicer še vedno potrebna očala za virtualno resničnost in rokavice za posnemanje gibanja. »Čeprav se bo večina podjetij verjetno odločila za hibridni pristop, obstaja precejšnja prilagodljivost glede tega, kako točno bi ta pristop lahko izgledal,« je zapisal Gates.
Gates je dodal, da smo na samem začetku tega, kaj je mogoče v virtualnem delovnem svetu, saj je pandemija postavila pod vprašaj, kako opredeljujemo, kaj je »bistveno« za delovni prostor, navaja Fortune. »Pandemija je povzročila revolucijo v razmišljanju podjetij o produktivnosti in prisotnosti na delovnem mestu,« meni Gates.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost