Madžarska centralna banka bi v EU prepovedala kriptovalute
Guverner Gyorgy Matolcsy je ponovno poudaril potrebo po prepovedi kriptovalut v EU, kot trenutno velja na Kitajskem. Guverner je namreč trdno prepričan, da kriptovalute lahko »služijo nezakonitim dejavnostim in težijo k oblikovanju finančnih piramid«. Podobno prepoved je sicer nedavno predlagala tudi ruska centralna banka, kjer pa so se stvari začele razvijati v drugo smer, o čemer smo že pisali.
V ločeni novici pa je izvršni direktor Uberja, največje platforme za souporabo prevozov na svetu, nedavno dejal, da bo sčasoma za plačevanje sprejemal različne oblike kriptovalut, vključno z bitcoini.
Matolcsy bi uvedel splošno prepoved kriptovalut v EU
Guverner Matolcsy je nedavno prepoved kriptovalut, ki jo je uvedla Kitajska, navedel v objavi na blogu madžarske centralne banke z naslovom: 'Prišel je čas za prepoved trgovanja s kriptovalutami in rudarjenja v EU'. Opozoril je tudi na predlog ruske centralne banke, ki je pozival k splošni prepovedi trgovanja in rudarjenja s kriptovalutami na domačem trgu, navaja spletna stran Cointelegraph.
V Rusiji je svoje mnenje glede kriptovalut kasneje izrazil tudi predsednik Vladimir Putin, ki je raje spodbudil ureditev te dejavnosti z regulativnimi in davčnimi ukrepi, saj v rudarjenju bitcoina vidi »konkurenčne prednosti«. Več o tem si lahko preberete v članku na spodnji povezavi.
Matolcsy je v odgovor na predloge o prepovedi kriptovalut dejal: »Popolnoma se strinjam z [ruskim] predlogom in podpiram tudi stališče višjega finančnega regulatorja EU, da bi morala EU prepovedati metodo rudarjenja, ki se uporablja za proizvodnjo večine novih bitcoinov.« Guverner je namreč trdno prepričan, da kriptovalute lahko »služijo nezakonitim dejavnostim in težijo k oblikovanju finančnih piramid«.
Matolcsy je izpostavil tudi pomisleke ruske centralne banke, da tržno vrednost kriptovalut določa »špekulativno povpraševanje po prihodnji rasti, kar ustvarja mehurčke«. Na koncu guverner še poziva k popolni splošni prepovedi kriptovalut, da bi preprečili tveganja vlagateljev, povezana s finančnimi piramidami in mehurčki: »Državljani in podjetja EU bi lahko imeli kriptovalute v lasti v tujini, regulativni organi pa bodo spremljali njihova imetja.«
Madžarska je sicer septembra lani postala prva država na svetu, ki je ustvarjalcu bitcoina pod psevdonimom Satoshi Nakamoto postavila bronasti kip. Kot je takrat poročal Cointelegraph, kip prikazuje zgornjo polovico figure z brezobličnim obrazom, ki nosi kapuco z logotipom BTC. Med številnimi kripto podjetniki, ki so spregovorili na slovesnosti, je bil tudi Debreczeni Barnabas, izvršni direktor madžarske kripto borze Shinrai, ki je dejal: »Satoshi Nakamoto je ustvaril neodvisen denar brez posrednikov, ki je ljudem omogočil finančno suverenost [...] Ta kip smo postavili v opomin, da je pogum vrlina. Še naprej moramo sanjati na veliko.«
Uber bo sprejemal kriptovalute, ko…
Dara Khosrowshahi, izvršni direktor Uberja, je pred nekaj dnevi dejal, da se Uber »ves čas« pogovarja o sprejemanju kriptovalut. Največja platforma za souporabo prevozov na svetu je tako potrdila svoje načrte, da bo sčasoma za plačevanje svojih storitev sprejemala različne oblike kriptovalut, vključno z bitcoini.
Toda izvršni direktor Uberja je dodal: »Mehanizem izmenjave je drag in ni dober za okolje. Ko bo mehanizem menjave postal cenejši in okolju prijaznejši, mislim, da se bomo še bolj usmerili v kriptovalute.« Bitcoin je sicer redno kritiziran zaradi porabe energije in domnevnega vpliva na okolje. Obstajajo pa tudi že nekatere metode, ki za rudarjenje bitcoina uporabljajo 'odvečne' vire, ki se sicer ne bi uporabili in tako še bolj negativno prispevali k podnebnim spremembam.
Kljub temu je Khosrowshahi prepričan, da bodo te težave nekoč odpravljene. »Ali bo Uber v prihodnosti sprejemal kriptovalute? Vsekakor, na neki točki. To ni prava točka. Vendar bomo,« je pojasnil za Bloomberg. To sicer ni prvič, da se je priljubljena aplikacija za souporabo prevozov opredelila za možnost plačila s kriptovalutami.
Khosrowshahijeve pripombe prihajajo v času, ko tudi druga velika podjetja in institucije kažejo zanimanje za kriptovalute - zlasti za Bitcoin. Družba za proizvodnjo električnih avtomobilov Tesla je lani dodala bitcoin v svojo bilanco stanja in začela sprejemati to sredstvo za plačila. Pozneje ga je sicer prenehala sprejemati zaradi okoljskih pomislekov, vendar je njen izvršni direktor Elon Musk dejal, da ga bo v prihodnosti morda spet začela sprejemati.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.