Države, ki so kriptovalute omejile ali prepovedale
Bitcoin je pogosto kritiziran zaradi velikih in nenadnih nihanj vrednosti, uporabe v nečednih transakcijah in pretirane porabe električne energije za njegovo rudarjenje. Nekateri pa bitcoin vidijo kot varen in decentraliziran pristan v času gospodarskih neviht. Ker se vse več ljudi obrača h kriptovalutam kot k naložbi ali rešilni bilki, so regulatorji in zakonodajalci pod vedno večjim pritiskom, da jih 'ukrotijo'. Pa jih lahko?
V teh državah je bitcoin omejen ali prepovedan
Pravni status bitcoina in njemu alternativnih kovancev (t. i. altcoinov) se od države do države precej razlikuje, v nekaterih pa razmerje še ni ustrezno opredeljeno ali pa se nenehno spreminja. Medtem ko v večini držav uporaba samega bitcoina ni nezakonita, pa se njegov status kot plačilnega sredstva ali blaga razlikuje, kar ima različne regulativne posledice, pojasnjuje Euronews.
Nekatere države so največjo kriptovaluto na svetu sprejele z odprtimi rokami, denimo Salvador, druge so uvedle omejitve glede načina uporabe. Določene države pa so uporabo bitcoina in ostalih kriptovalut popolnoma prepovedale, pri čemer so za vse, ki opravljajo transakcije s kriptovalutami, predvidene visoke kazni.
Alžirija trenutno prepoveduje uporabo kriptovalut, potem ko je bil leta 2018 sprejet finančni zakon, ki je prepovedal nakup, prodajo, uporabo ali posedovanje virtualnih valut. V Boliviji od leta 2014 velja popolna prepoved uporabe bitcoinov. Bolivijska centralna banka je izdala resolucijo, s katero je prepovedala njegovo uporabo in uporabo vseh drugih valut, ki jih ne ureja država ali gospodarska cona.
Kitajska je v letu 2021 močno stopila na rep kriptovalutam in kitajski uradniki so svoje prebivalce večkrat opozorili naj se izogibajo trgu digitalnega premoženja. Močno so zatrli rudarjenje v državi ter menjave kriptovalut na Kitajskem in v tujini. »Prizadevanja za spodkopavanje bitcoina, decentralizirane valute, ki ni pod nadzorom vlad in institucij, se večinoma obravnavajo kot poskus kitajskih oblasti, da bi splavile lastno digitalno valuto,« navaja Euronews. Kitajska centralna banka je 24. septembra popolnoma prepovedala transakcije s kriptovalutami.
Zapleten odnos
Po navedbah Euronewsa ima bitcoin z iranskim režimom zapleten odnos. Medtem ko centralna banka prepoveduje trgovanje s kriptovalutami, 'izkopanimi' v tujini, je donosno prakso rudarjenja bitcoinov v državi spodbudila. Iran je licenciranim rudarjem ponudil poceni energijo, vendar zahteva, da se vse pridelane kriptovalute prodajo centralni banki. Nelicencirano rudarjenje vsak dan iz državnega omrežja odvzame ogromne količine električne energije, zaradi česar so iranske oblasti izdale začasno prepoved rudarjenja bitcoinov.
Indija postaja vse bolj sovražna do kriptovalut, saj je indijska vlada 23. novembra napovedala, da namerava indijskemu parlamentu predložiti nov predlog zakona. Z njim bi uvedli novo digitalno valuto, ki bi jo podprla centralna banka in prepovedali skoraj vse kriptovalute. Predsednik vlade Narendra Modi je dejal, da želi zagotoviti, da kriptovalute »ne bodo končale v napačnih rokah, kar lahko pokvari mladino«.
V Iraku je bila posebej sovražno nastrojena iraška centralna banka, ki je leta 2017 izdala prepoved njihove uporabe, ki velja še danes. Kljub vztrajnim prizadevanjem oblasti, da bi preprečile njihovo uporabo, pa so kriptovalute v Iraku vse bolj priljubljene. Tudi v Nepalu je centralna banka bitcoin razglasila za nezakonitega in sicer avgusta 2017.
Številni v Turčiji so se obrnili h kriptovalutam, ko je vrednost turške lire strmo padla. Turška centralna banka je zato 16. aprila 2021 po hitrem postopku izdala predpis, ki prepoveduje neposredno ali posredno uporabo kriptovalut za plačevanje blaga in storitev. Naslednji dan je turški predsednik šel še korak dlje in izdal odlok s katerim je kripto borze uvrstil na seznam podjetij, za katera veljajo pravila o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Tudi vietnamska državna banka je razglasila, da je izdaja, dobava in uporaba kriptovalut, kot plačilnega sredstva nezakonita in se kaznuje z globami od 5600 do 7450 evrov.
V Sloveniji se nam večja ureditev na področju kriptovalut obeta predvidoma s 1. januarjem 2022. Ministrstvo za finance je namreč 26. oktobra podalo predlog zakona o davku od virtualnih valut, med katere spadajo tudi kriptovalute kot je bitcoin. Predlog zakona predvideva davčno obveznost pri izplačevanju kriptovalut, ki bi nastala takoj, ko bi posameznik unovčil virtualno valuto, ne bi pa nastala, če je skupen znesek unovčenja virtualnih valut v koledarskem letu nižji od 15.000 evrov.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.