Indija bo prepovedala kriptovalute, obenem uvaja digitalno valuto
V začetku novembra je 71-letni predsednik indijske vlade Narendra Modi opozoril, da morajo vse demokratične države sodelovati pri zagotavljanju, da kriptovalute v napačnih rokah ne bi pokvarile njihove mladine. Njegova skrb pred vplivi kriptovalut se je očitno razširila kar na vseh 1,38 milijarde prebivalcev Indije.
Indija je namreč na dobri poti, da s predlogom zakona 'Kriptovalute in regulacija uradne digitalne valute' prepove vse decentralizirane digitalne valute. Pod to oznako pa seveda spada večino kriptovalut, vključno z bitcoinom in ethrom.
Skrb za državljane ali čiščenje konkurence?
Zakon, ki naj bi bil parlamentu predstavljen na naslednjem zasedanju, bo omogočal izjeme za spodbujanje osnovne blockchain tehnologije, so zapisali v parlamentarnem glasilu, ne da bi navedli več podrobnosti. Naslednje parlamentarno zasedanje bo potekalo od 29. novembra do 23. decembra letos.
Takšen pristop predhodnega preverjanja bi ustvaril ovire za tisoče medsebojnih valut, ki uspevajo, ker so zunaj področja regulativnega nadzora, navaja Euronews. V začetku leta je indijska vlada sicer razmišljala o kriminalizaciji posedovanja, izdajanja, rudarjenja, trgovanja in prenosa kripto sredstev.
Pranje denarja in financiranje terorizma
Modi je nedavno predsedoval sestanku, na katerem je razpravljal o prihodnosti kriptovalut, in sicer zaradi zaskrbljenosti, da bi lahko neurejeni trgi kriptovalut postali način za pranje denarja in financiranje terorizma.
Visoki vladni uradnik pa je za Reuters pojasnil, da je v načrtu dokončna prepoved zasebnega kripto premoženja, hkrati pa se bo pot utrlo novi digitalni valuti centralne banke (CBDC). Indijska centralna banka (RBI), ki je izrazila »resne pomisleke« glede kriptovalut, naj bi svojo CBDC uvedla decembra.
Bitcoin, največja kriptovaluta na svetu, se giblje okoli meje 60.000 dolarjev oziroma 53.000 evrov in se je od začetka letošnjega leta več kot podvojil, kar je pritegnilo ogromno lokalnih vlagateljev, navaja Euronews. Uradni podatki sicer niso na voljo, vendar ocene industrije kažejo, da je v Indiji od 15 do 20 milijonov vlagateljev v kriptovalute, katerih skupno kripto premoženje znaša približno 4,77 milijarde evrov.
V Sloveniji se nam prav tako obeta večja ureditev na področju kriptovalut, ki je predvidena s 1. januarjem 2022. Ministrstvo za finance je namreč 26. oktobra podalo predlog zakona o davku od virtualnih valut, med katere spadajo tudi kriptovalute, kot je bitcoin. Več o tem si lahko preberete na spodnji povezavi.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.