V Hongkongu težave, kam pokopati mrtve
Največje težave s prostorom tako za žive kot mrtve pestijo Hongkong. Tam mrtvi enako težko kot živi najdejo »nepremičnino«, v kateri bi živeli večno.
Odpri galerijo
Številni javni kolumbariji, kjer so shranjene žare, so polni, zato pogrebna podjetja pepel več sto tisoč umrlih hranijo kar v skladiščih in čakajo na vlado in druge pristojne inštitucije, da najdejo prostor zanj. A tudi ko je na voljo kakšno mesto na žarnem pokopališču, lahko njegova cena doseže vrednost luksuznega stanovanja. Že pred skoraj desetletjem je bilo treba za zasebni pokopališki prostor plačati okoli 36.000 ameriških dolarjev, družine so na prosto mesto – za ponovno uporabo na javnem pokopališču – čakale do 56 mesecev, je pisal Bloomberg.
Zaradi pomanjkanja prostora so se razvili groteskni sistemi, ki segajo od uničenja delno razpadlih trupel z apnom do dodeljevanja mesta v kolumbariju z loterijskim sistemom.
V ZDA, kakopak, so se domislili tudi podvodnega pogreba. Neptunov spominski greben, največji umetni greben na svetu, je pravzaprav podvodni mavzolej za kremirane posmrtne ostanke. Do okolja prijazna rešitev ob obali Miamija privlači raznoliko morsko življenje in pomaga obnoviti nekatere ogrožene vrste. Edina slaba stran je, da lahko preminule svojce obiščete le, če ste se pripravljeni potapljati.
Zaradi pomanjkanja prostora so se razvili groteskni sistemi, ki segajo od uničenja delno razpadlih trupel z apnom do dodeljevanja mesta v kolumbariju z loterijskim sistemom.
Omejena razpoložljivost zemljišč je spodbudila BREADstudio k oblikovanju plavajočega kolumbarija ob obali, ki so ga poimenovali Floating Eternity.
V Hongkongu lahko mesto na žarnem pokopališču doseže ceno luksuznega stanovanja.
Ideja niti ni tako nenavadna, če vemo, da so že leta 2009 mestni uradniki zunaj Tokia naredili kolumbarij, kjer svojci do pepela pokojnikov, ki je shranjen v podzemnem trezorju, dostopajo s pametno kartico in žaro »dvignejo« podobno, kot bi dvigovali denar na bankomatu. Obiskovalci lahko prinesejo cvetje, če želijo, vendar ga morajo odstraniti takoj, ko odidejo. In če se jim ne da potovati, lahko vedno molijo pred sliko žare na spletu, je pisal portal Fast Company. Tozadevno je ideja Tin Shun Buta izjemno pametna. Iz pristanišča se obiskovalci napotijo do kolumbarija z ladjo, nato pepel postavijo v za to določeno nišo ali ga preprosto razsujejo v morske globine. Morski pas je poleg tega slikovito okolje, kjer se lahko dostojno poslovijo od preminulih svojcev.V ZDA, kakopak, so se domislili tudi podvodnega pogreba. Neptunov spominski greben, največji umetni greben na svetu, je pravzaprav podvodni mavzolej za kremirane posmrtne ostanke. Do okolja prijazna rešitev ob obali Miamija privlači raznoliko morsko življenje in pomaga obnoviti nekatere ogrožene vrste. Edina slaba stran je, da lahko preminule svojce obiščete le, če ste se pripravljeni potapljati.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.