Iz
serije intervjujev, ki jih na Svetu kapitala pripravljamo s podjetniki, podjetnicami, voditelji ter voditeljicami, ki so si tlakovali uspešno kariero, je moč razbrati, da se v naši karierno usmerjeni družbi mnogi na kariero pripravljajo skozi različne javne ali zasebne ustanove. Vendar je v praksi pot do uspeha največkrat povsem drugačna. Uspešna kariera se gradi vse življenje, skozi katerega se postopoma učimo novih veščin in pridobivamo dodatne odgovornosti, ugotavljamo s sogovorci.
Tokrat se nam je v sproščenem pogovoru pridružil
Marko Lukić iz uspešnega družinskega podjetja Lumar IG.
Stalna povezava z naravo, aktivna vpetost v družbo in ekonomska vzdržnost – oziroma t. i. trajnostna načela so tisto, kar predstavlja življenjski slog direktorja podjetja Lumar IG, Marka Lukića, ki je bil, preden se je podal na poslovno pot v družinskem podjetju vrhunski plezalec in alpinist. Po zaključku plezalne kariere, se je odločil, da bo tisto, kar bo na svoji poslovni poti počel, imelo najmanjši vpliv na naravo in okolje. To je bilo še veliko pred tem, ko se je začelo na veliko govoriti ali pisati o trajnosti, »zero emission«, »low carbon« družbi ali življenju.
Danes je Lumar IG vodilni slovenski proizvajalec skoraj nič-energijskih montažnih zgradb, ki je s svojimi inovativnimi in okolju prijaznimi rešitvami prisoten v Sloveniji in tujini. Moč podjetja in njegova inovativna naravnanost izhaja iz treh generacij družine Lukić, ki je že pred več kot dvema desetletjema stopila na pot trajnostnega razvoja in gradnje.
Svoje znanje, trajnostno usmeritev, izkušnje in poglede na aktualno dogajanje Marko Lukić kot predavatelj in sogovornik deli na številnih dogodkih doma in v tujini. Je član upravnega odbora Združenja Manager, član Kluba slovenskih podjetnikov in član sveta zavoda in vodja sekcije trajnostne gradnje CER – Center energetsko učinkovitih rešitev.
Marko Lukić v svoji karieri izpostavlja večno težnjo po postati vedno boljši. To ni mišljeno kot zadan cilj, ampak kot pot oziroma proces, pravi. Zagotovo ne bi mogel uspeti brez zaledja svoje družine, brez izkušenj, ki jih je pridobil skozi svojo plezalno kariero in brez sodelavcev, ki so bili in so pripravljeni slediti njegovim vizijam, poudarja.
Katera je najpomembnejša lekcija, ki se je je naučil v karieri? Kaj občuduje, kaj obžaluje, kaj ceni in na kaj je najbolj ponosen, si preberite v nadaljevanju.
Vabljeni k branju!
Neprebrana zgodba ni zgodba. Omogočite si dostop do celotne vsebine in berite zgodbe iz Sveta kapitala že za 0,99 evra na mesec.