Avtomatizacija v Evropi ogroža 25 odstotkov delovnih mest
Avtomatizacija bo postala sestavni del tega, kako evropske vlade in delodajalci gledajo na konkurenčnost in obvladujejo upad njihovega delovno aktivnega prebivalstva v naslednjih 20 letih.
Upadanje delovno sposobnega prebivalstva oblikuje prihodnost delovnih mest
V Evropi naj bi bilo po poročanju tujih medijev do leta 2040 20 milijonov delovno sposobnih ljudi manj. Ob tem bo največji upad delovne sile zaznati v Italiji in Španiji. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bo čez 20 let v teh regijah kar 18 odstotkov delavcev manj kot leta 2021.
Vrzel, ki jo ustvarja starajoče prebivalstvo, lahko zapolni avtomatizacija, zato bodo podjetja prisiljena, da ročne procese avtomatizirajo, hkrati pa izboljšajo pogoje za delo na daljavo, menijo strokovnjaki.
Po drugi strani pa avtomatizacija prinaša izgubo številnih delovnih mest. Nedavna raziskava agencije Forrester nakazuje, da je 25 odstotkov delovnih mest v Evropi ogroženih, do leta 2040 pa naj bi bilo kar 12 milijonov delovnih mest izgubljenih.
Največji pritiski v gradbeništvu in kmetijstvu
Najbolj ogrožena naj bi bila delovna mesta srednje usposobljenosti, ki vključujejo preproste in rutinske naloge. Rutinska dela ne potrebujejo človeške interakcije, saj vključujejo zelo malo razmišljanja in jih avtomatizacija lahko zlahka nadomesti, menijo poznavalci.
Delež rutinskih delovnih mest je večji v gospodarstvih, odvisnih od proizvodnje. Takih naj bi bilo v Nemčiji 38 odstotkov, Veliki Britaniji pa 31 odstotkov delovnih mest, še navajajo tuji mediji.
V državah, kjer so gradbeništvo, industrija, kmetijstvo in podobni sektorji poglavitni vir prihodkov, so pritiski za naložbe v avtomatizacijo še toliko večji. Pričakuje se namreč, da bo avtomatizacija močno zmanjšala stroške delovnih procesov, hkrati pa povečala inovativnost.
Dejansko izgubljenih samo tri milijone delovnih mest
Kot navaja spletna stran ZDNet, naj bi glede na nekatere raziskave 78 odstotkov podjetij povečalo naložbe v avtomatizacijo, da bi jim pomagala rešiti pomanjkanje delovne sile. Hkrati pa 85 odstotkov anketirancev upa, da jim bo avtomatizacija pomagala pritegniti nove talente in obdržati obstoječe.
Medtem ko se nekatera delovna ukinjajo, pa se ustvarjajo nova. V zadnjih 10 letih so delovna mesta v informatiki rasla devetkrat hitreje, v prihodnjih 20 letih pa bo ustvarjenih devet milijonov zelenih delovnih mest, napoveduje Forrester. Kar pomeni, da bo do leta 2040 zaradi avtomatizacije dejansko »samo« tri milijone delovnih mest izgubljenih.
Več iz rubrike
10 podjetij, ki omogočajo delo od koderkoli
Prihodnost dela je fleksibilna oblika dela, zato vse več podjetij razmišlja o razširitvi možnosti dela na daljavo za svoje zaposlene.
»Working smarter« je recept za dodano vrednost in preboj
Smo med med gospodarsko srednje razvitimi v EU, zaostanek za naprednejšimi pa je povezan z nižjo produktivnostjo. Mar ne delamo dovolj "pametno"?