Visoka inflacija v Argentini 'sili' ljudi v bitcoin
Bitcoin privablja Argentince, ki se bojijo skoraj 60-odstotne inflacije, da bi zaščitili svoje premoženje v kriptovalutah, kljub temu, da je trg kriptovalut že kar nekaj časa v rdečih številkah. Zaupanje v lokalno valuto je upadlo, saj se je argentinski peso v primerjavi z ameriškim dolarjem letos razvrednotil že za 14 odstotkov.
Kava, pecivo in bitcoin
V kavarni Crypstation v središču Buenos Airesa moderni mladi Argentinci naročajo kavo in pecivo, obkroženi z zasloni s cenami kriptovalut v realnem času in velikim neonskim logotipom Bitcoina. Tudi račun je mogoče plačati v digitalnem denarju, navaja mednarodna tiskovna agencija Reuters, ki je govorila z domačini.
Varčevalce v tej južnoameriški državi namreč vse bolj privlačijo kriptovalute, da bi nadomestili dolgoletno bolečo inflacijo, ki se zdaj giblje blizu 60 odstotkov. »Lokalno okolje sili ljudi, da zaščitijo svoj kapital v kriptovalutah, zato vidimo, da se rast pospešuje,« je dejal 39-letni Mauro Liberman, eden od ustanoviteljev kavarne, katere namen je spodbujanje uporabe digitalnega plačilnega sredstva.
»Po vsej Latinski Ameriki je potencial rasti ogromen,« je dejal in dodal, da večina lokalnih uporabnikov kriptovalute kupuje kot način shranjevanja svojih prihrankov. »To je plaz, ki ga ne bo mogoče ustaviti.« Aprilsko poročilo tržno-raziskovalne družbe Americas Market Intelligence je pokazalo, da je razširjenost kriptovalut v Argentini 12-odstotna, kar je približno dvakrat več kot v Mehiki in Braziliji. V Venezueli, ki jo pesti hiperinflacija, je razširjenost še večja, kaže nedavno poročilo Chainalysis.
»S kriptovalutami izgubljam manj«
Kot smo že omenili, se je argentinski dolar letos v primerjavi z ameriškim dolarjem razvrednotil že za 14 odstotkov, kar je seveda povzročilo izgubo zaupanja v lokalno valuto. Letna inflacija se je aprila v tej južnoameriški državi povečala na 58 odstotkov, letos pa bi lahko dosegla celo 70-odstotno vrednost.
Zaradi tega so kriptovalute še vedno privlačne, kljub rdečim številkam na trgu in nedavnemu zlomu stabilnega kovanca Terra USD (UST) in kriptovalute Luna. Sprejemanje kriptovalut pa spodbuja tudi kapitalski nadzor, ki omejuje menjavo tujih valut na 200 dolarjev mesečno. 44-letni Victor Levrero, strokovnjak za IT, vsak mesec svoje dodatne prihranke vloži v kriptovalute, potem ko porabi kvoto 200 dolarjev za pretvorbo pesov v dolarje.
Argentinska centralna banka je sicer že večkrat opozorila na tveganje naložb v nestanovitne digitalne valute in nekateri uporabniki nasvet upoštevajo. Marcelo Vila, 37-letni samozaposleni računalniški tehnik, je dejal, da ima za zdaj v bitcoin in ether vložen le majhen znesek. »Ideja je, da bi razširil delež sredstev, vloženih v kriptovalute. Toda dokler ne spoznam trga kriptovalut, vanj ne morem vložiti veliko denarja,« je dejal Vila.
Sebastian Carsorio, 23-letnik iz revne soseske Escobar izven prestolnice, pa nima veliko za izgubiti. Iz revščine se želi izkopati z rudarjenjem kriptovalut, potrebno opremo za rudarjenje pa je sestavil kar sam. »Stvari sem popravil in jih sestavil v računalnik,« je povedal Reutersu na svojem domu. Začel je z rudarjenjem ethra in nato z bitcoinom - kar mu je omogočilo, da je kupil nekaj zemljišča in se vrnil v šolo.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.