Evropski parlament podprl strožji nadzor nad kriptovalutami
Dva odbora v Evropskem parlamentu sta pripravila kompromisne medstrankarske rešitve, o katerih so včeraj glasovale stranke Evropskega parlamenta. Vse spremembe so bile sprejete, tako da so naslednja na vrsti uradna pogajanja, znana kot »trialog« med parlamentom EU, Evropsko komisijo in Svetom EU.
Strožji nadzor nad kriptovalutami sicer prihaja predvsem v luči boja proti pranju denarja in zagotavljanju, da se Rusija ne bo mogla ogniti sankcijam. Deležniki in poznavalci kripto industrije so opozorili, da bi predlagana pravila uvedla režim nadzora, ki bi zaviral inovacije in ogrozil zasebnost, zaradi česar EU ne bi mogla biti konkurenčna na tem področju.
Zatiranje zasebnosti
Zakonodajalci Evropske unije so v četrtek, 31. marca, podprli strožja pravila o sledljivosti prenosov bitcoinov in ostalih kriptovalut. Osnutek zakonodaje, ki je del širšega boja proti pranju denarja (AML) in finančnemu kriminalu, bi od kripto podjetij zahteval zbiranje in izmenjavo podatkov o transakcijah v poslu, ki je doslej cvetel zaradi svoje anonimnosti, navaja Euronews.
V skladu s predlogom, ki ga je lani prvič predložila Evropska komisija, bi morala podjetja, ki se ukvarjajo s kriptovalutami, denimo borze, pridobiti, hraniti in predložiti informacije o osebah, vključenih v prenose. Te informacije bi morale biti na voljo pristojnim organom. Ernest Urtasun, poslanec španske stranke Zelenih, je dejal, da bi to olajšalo prepoznavanje in poročanje o sumljivih transakcijah, zamrznitev digitalnega premoženja in odvračanje od tveganih transakcij.
Recept za katastrofo?
Kripto borza Coinbase je pred glasovanjem opozorila, da bodo pravila uvedla režim nadzora, ki bo zaviral inovacije, navaja Euronews. Zakonodaja bi se spopadla tudi z denarnicami, ki jih imajo posamezniki in ne borze, saj bi od njih zahtevala, da vodijo evidenco transakcij s kriptovalutami in v primeru transakcije, vredne 1000 evrov ali več, obvestijo ustrezne organe.
Zakonodajalci iz Odbora Evropskega parlamenta za ekonomske in monetarne zadeve (ECON) in Odbora za državljanske svoboščine (LIBE) so predlagano besedilo podprli s 93 glasovi za, 14 proti in 14 vzdržanimi glasovi. Evropski parlament bo tako o besedilu glasoval na plenarnem zasedanju prihodnji teden, nato pa se bodo začel trialog, omenjen na začetku.
»Izgubili smo bitko, vendar še zdaleč ni konec,« je po glasovanju na Twitterju zapisal Patrick Hansen, vodja strategije za zagonsko podjetje Unstoppable Finance, ki se ukvarja z decentraliziranimi financami (DeFi). Besedilo je označil kot »recept za katastrofo«, zaradi katerega bodo prenosi kriptovalut bolj obremenjujoči in manj varni. Režim poročanja bi po njegovem mnenju ustvaril »zlate jame z osebnimi podatki« v zasebnih kripto podjetjih in vladnih agencijah, ki bi bile izpostavljene visokemu tveganju hekerskih vdorov.
Komisija je sicer predlagala, da se pravilo o sledljivosti uporablja za prenose, vredne 1000 evrov ali več, vendar bi v skladu z medstrankarskim parlamentarnim dogovorom veljalo za vse prenose. Urtasun je dejal, da se z odpravo minimalnega praga osnutek zakona usklajuje s pravili globalne projektne skupine za finančno ukrepanje, ki določa standarde za boj proti pranju denarja. Dejal je, da izjema za prenose nizke vrednosti ne bi bila ustrezna, saj bi se uporabniki kriptovalut lahko izognili pravilom z ustvarjanjem skoraj neomejenega števila prenosov.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.