Rusija o prepovedi kriptovalut, bitcoin padel pod 40.000 dolarjev
Največja kriptovaluta na svetu je danes, 21. januarja, padla pod pomembno psihološko raven 40.000 dolarjev oziroma 35.250 evrov. Delni razlog za padec bitcoina je ruski predlog zakona o prepovedi uporabe in rudarjenja kriptovalut na ruskem ozemlju, ki je 'hrana' za t. i. medvedji trend, ki trenutno prevladuje na trgu kriptovalut.
To je sicer najbolj sveža poteza v globalnem boju proti kriptovalutam, saj države od Azije do ZDA skrbi, da bi lahko decentralizirano digitalno finančno sredstvo spodkopalo njihov nadzor nad finančnimi sistemi. Po drugi strani pa nekatere države in mesta pospešeno sprejemajo bitcoin in nekatere ostale kriptovalute.
Rusija je nahranila kripto medveda
Ruska centralna banka je včeraj predlagala prepoved uporabe in rudarjenja kriptovalut na ruskem ozemlju. Po navedbah Reutersa je predlog prepovedi utemeljila z grožnjami za finančno stabilnost, blaginjo državljanov in suverenost monetarne politike. Gre za zadnjo potezo v globalnem boju proti kriptovalutam, saj mnoge vlade po svetu skrbi, da bi lahko zasebno upravljane in zelo nestabilne decentralizirane digitalne valute spodkopale njihov nadzor nad finančnimi in denarnimi sistemi.
Banka je predlagala, da se finančnim institucijam prepreči izvajanje kakršnih koli poslov s kriptovalutami, in dejala, da je treba razviti mehanizme za blokiranje transakcij, katerih namen je nakup ali prodaja kriptovalut za fiat valute. Predlagana prepoved vključuje tudi borze kriptovalut. Največja borza kriptovalut na svetu, Binance, je za Reuters pojasnila, da je zavezana k sodelovanju z regulatorji, in upa, da bo objava poročila spodbudila dialog s centralno banko o zaščiti interesov ruskih uporabnikov kriptovalut.
Ali Rusija posnema Kitajsko?
Omejitve lastništva kriptovalut niso predvidene, je dejala Elizaveta Danilova, vodja oddelka za finančno stabilnost ruske centralne banke. Aktivni ruski uporabniki kriptovalut imajo letni obseg transakcij v višini približno 4,4 milijarde evrov, je dejala banka. Centralna banka je opozorila na ukrepe, ki so jih sprejele druge države, denimo Kitajska, da bi omejile dejavnosti s kriptovalutami. »Za zdaj ne načrtujemo prepovedi kriptovalut, na podoben način kot Kitajska,« je dejala Danilova. »Pristop, ki smo ga predlagali, bo zadostoval.«
Joseph Edwards, vodja finančne strategije v kriptografskem podjetju Solrise Group, je pomanjševal pomen poročila in dejal, da nihče izven Rusije zaradi tega ne bo izgubljal spanca. »Moskva, tako kot Peking, nenehno rohni glede 'prepovedi kriptovalut', vendar Rusija nikoli ni bila steber katerega koli vidika industrije na enak način, kot je bila včasih Kitajska,« je dejal.
Rusija je sicer tretja največja igralka na svetu na področju rudarjenja bitcoinov, takoj za ZDA in Kazahstanom. Čeprav se lahko hitro zgodi, da bodo rudarji po nemirih v začetku tega meseca zapustili Rusijo zaradi strahu pred poostritvijo predpisov. Avgusta 2021 je bilo v Rusiji 11,2 odstotka svetovnega 'hashrata', torej skupne računalniške moči bitcoin rudarjev.
Trendi v svetu kriptovalut vse manj predvidljivi
Tudi ameriška centralna banka (Fed) je nakazala, da namerava začeti zmanjševati svojo bilanco stanja, poleg tega pa tudi zmanjševati obseg kupovanja obveznic in zviševati obrestne mere. Finančni strokovnjaki pričakujejo, da bo morebitno zviševanje obrestnih mer negativno vplivalo na tradicionalne finančne in kripto trge.
Po drugi strani pa se v nekaterih mestih in državah odvija pospešena adopcija bitcoina in kriptovalut. Nedavno so v medije prišle novice, da namerava filipinska banka Union Bank ponuditi storitve trgovanja in skrbništva za bitcoine. Lord Fusitu'a, mogotec otoške Kraljevine Tonga, v svoji odločitvi, ki je »skoraj enaka salvadorskemu predlogu zakona«, predvideva, da bi lahko njegova država sprejela bitcoin do novembra, navaja Cointelegraph.
Poleg tega je newyorški župan Eric Adams v četrtek, 20. januarja, napovedal, da bo svojo prvo plačo prejel v bitcoinu in ethru. Plača sicer ne bo neposredno izplačana v kriptovalutah, namesto tega bo najprej izdana v fiat obliki ameriških dolarjev, nato pa bo pretvorjena v digitalni valuti na platformi za izmenjavo kriptovalut Coinbase. Takšni dogodki običajno pozitivno vplivajo na ceno bitcoina in ostalih kriptovalut.
V razmislek pa moramo vzeti tudi dejstvo, da je v kripto industrijo posredno in neposredno vpletenih vedno več velikih in institucionalnih deležnikov, zaradi česar pretekli trendi morda niso več pravilo.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.