Znanstveniki v bližini našega Osončja odkrili Zemlji podoben planet
Znanstveniki so v okolici naše galaksije odkrili nov Zemlji podoben planet, ki se nahaja najbližje našemu Soncu. Zvezdni sistem, v katerem je omenjeni planet, so poimenovali Proxima Centauri. Ker je relativno blizu Zemlji (od tod tudi njegovo ime), je zvezdni sistem idealen za raziskovanja, navaja Inverse. Čeprav je Proxima Centauri najbližja zvezda izven našega Osončja, je premajhna, da bi jo z našega planeta videli s prostim očesom.
Proxima Centauri je naš najbližji zvezdni sistem in v primeru tehnoloških zmožnosti se uvršča med prve cilje za vesoljsko potovanje izven našega Osončja. »Odkritje kaže, da je to naša najbližja zvezdna soseda, ki je na dosegu za študije in raziskovanje,« pravi João Faria, raziskovalec in glavni avtor študije, ki je bila v celoti objavljena v reviji Astronomy & Astrophysics.
Okoli Proxime Centauri kroži še več eksoplanetov
Z uporabo zelo velikega teleskopa Evropskega južnega observatorija (ESO-jev VLT) je ekipa raziskovalcev v Čilu odkrila še več eksoplanetov, ki krožijo okoli Proksime Centauri. Okoli zvezde kroži na razdalji približno 4,7 milijona milj tudi Proxima Centauri b in je približno enake velikosti kot Zemlja. Planet Proxima Centauri c je približno sedemkrat večji od Zemlje. Svojo zvezdo obkroži vsakih 5,2 leta.
Ponuja se možnost, da bi vsaj en planet nudil pogoje za življenje
Zaradi zatemnjenosti zvezde in dolgega orbitalnega obdobja planeta je malo verjetno, da bi bili Proxima b in c primerni za bivanje. Pri drugem planetu, ki so ga odkrili znanstveniki in ga imenovali Proxima d, so obeti nekoliko boljši. Proxima d je kamniti planet, ki je podoben Zemlji. Velik je za približno četrtino Zemlje. Je najlažji planet, odkrit v tem zvezdnem sistemu in nasploh od do sedaj preučevanih, navajajo v omenjeni raziskavi.
Proxima Centauri je rdeča pritlikava zvezda z majhno maso, za katero se domneva, da znaša približno osmino mase Sonca in je 500-krat manj svetla. Nahaja se 4,2 svetlobnega leta od našega Osončja. Osončje je sestavljeno iz dveh zvezd, ki sta prepleteni v orbiti ena okoli druge.
Planet Proxima d kroži okoli svoje zvezde na razdalji približno štirih milijonov kilometrov, kar je manj kot desetina razdalje med Merkurjem in Soncem. Planet kroži blizu območja zvezde, kjer ni pretoplo, niti prehladno, da bi tekoča voda ostajala na površini planeta. Ko gre za teorije o tem, kje in kako bi lahko nastalo življenje drugje v vesolju, je prisotnost tekoče površinske vode bistvenega pomena.
Vsak izmed planetov v sistemu Proxima Centauri ponuja zanimive možnosti raziskovanja, primerne za znanstvenike, ki se ukvarjajo z eksoplaneti. Planeti krožijo okoli ene zvezde, vendar se med sabo razlikujejo. To pomeni možnost, da bi vsaj en planet lahko nudil pogoje za življenje.
Znanstveniki, ki stojijo za tem odkritjem, so radovedni, če bi se lahko kmalu pripravili na ogled tega zvezdnega sistema in njegovih planetov. Upajo, da bodo z uporabo istih instrumentov, ki so jih uporabili dosedaj, našli še več podobnih planetov, še navaja Inverse. Ta dosežek je izjemno pomemben tudi zato, ker je pokazatelj, da ima tehnika, ki so jo raziskovalci uporabili, velik potencial za odkrivanje podobnih planetov, kot je naš.
Več iz rubrike
Slovenski junak trajnosti je postalo podjetje Pribinovina
Zmagovalci Generalijevega natečaja SME EnterPRIZE za bolj trajnostno gospodarstvo.
Nadzornemu svetu NLB se je pridružil Luka Vesnaver
Štiriletni mandat je je nastopil 30. septembra, po pridobitvi soglasja Evropske centralne banke, so sporočili iz NLB.