Želite vstopnico za 3. Mednarodni filmfest KG?

V Kranjski Gori se danes začenja 3. Mednarodni filmfest Kranjska Gora - KGIFF. Celodnevni program na devetih lokacijah bo v desetih dneh ponudil preko 80 filmov iz 22 držav ter čez 60 gostov oziroma filmskih avtorjev. Letošnjo izdajo so posvetili Boštjanu Hladniku, pionirju slovenskega modernističnega filma. Podarjamo karte.
Fotografija: Primož Zrnec
Odpri galerijo
Primož Zrnec

Kot je na nedavni novinarski konferenci v Ljubljani povedal direktor festivala Matjaž Javšnik, želijo v Slovenijo pripeljati čim več tujih filmarjev, da bi se seznanili z domačimi režiserji, igralci in drugimi filmskimi ustvarjalci.

Na ta način bi lahko prišlo do izmenjave pri nastajanju filmskih projektov, do izposoje slovenskih igralcev za filme v tujini, tuje ustvarjalce pa bi lahko pripravili tudi do tega, da bi v Slovenijo pripeljali sredstva, jih vložili v tukajšnje projekte ter izkoristili tako znanje tukajšnjih filmskih delavcev kot lokacije za snemanje filmov. Kranjska Gora, kjer je Jože Gale posnel Kekca, enega najbolj najbolj uspešnih slovenskih filmov, se zato Javšniku zdi primerno mesto za tovrsten festival.

Javšnikove ambicije so sicer dolgoročne: s programom za otroke, ki bo potekal prve tri dni festivala, želi vzgojiti bodoče občinstvo, z izobraževalnim programom oziroma različnimi delavnicami in mojstrskimi tečaji - letos o režiji, dokumentarnem filmu, osvetlitvenih tehnikah, filmski fotografiji, scenaristiki in castingu - nagovoriti k ustvarjanju filmu, s samim filmskim programom pa animirati lokalno občinstvo in obiskovalce kraja, ki bi si po njegovem mnenju zaslužil filmsko ponudbo skozi vse leto, morda celo s kinematografom, ki ga zdaj ne premore.

V tekmovalnem programu bodo od 2. do 4. avgusta prikazali šest celovečernih igranih in šest dokumentarnih filmov. Med njimi bodo češka drama Baba na ledu (Bohdan Slama, 2017) o ovdoveli ženski v poznih srednjih letih, madžarski film Mesar, kurba in enooki (Janos Szasz, 2018) o propadu treh posameznikov, ki jih posrka svet pregrešnih užitkov, palestinska drama Wajib (Annemarie Jacir, 2017) o trku očeta in sina in njunih različnih pogledov na problematiko izraelsko-palestinskega spora in Mesto sonca Rati Oneli, 2017) o umirajočem mestu Čiatura v Gruziji.

Ocenjevali jih bosta dve tričlanski žiriji. Za igrani film jo sestavljajo islandski producent in režiser Fridrik Thor Fridriksson, direktor Jugoslovanske kinoteke Jugoslav Pantelić in kritičarka spletnega medija Variety Alissa Simon, za dokumentarni film pa srbska dokumentaristka Mila Turajlić, slovenska režiserka Varja Močnik ter televizijski scenarist in profesor Harold Apter.

Hladniku se bodo poklonili 29. julija, dan kasneje pa bo namenjen pogledu v srbsko kinematografijo s štirimi filmi, med katerimi bo kultni Kdo tam poje režiserja Slobodana Šijana, ki bo tudi gost enega od pogovorov.

Še pred uradnim odprtjem festivala 1. avgusta, ki ga bo naznanil koncert dua Silence, pa se mogoče seznaniti tudi filmi iz prezrtih kinematografij, kot je Palestina, s filmi s homoseksualno vsebino in festivali, kot je mariborski festival dokumentarnega filma Dokudoc.

Želite brezplačno vstopnico?

Našim bralcem bomo podelili vstopnice za obisk festivala. Sodelujte v nagradnem žrebanju na povezavi http://promo.delo.si/KGIFF  in bodite del festivala.

 

Več iz rubrike