Vse več ljudi sovraži svojo službo in razmišlja o odpovedi
Dve leti po pandemiji so zaposleni po celem svetu utrujeni. Slabo duševno zdravje in izgorelost sta postali skoraj najpogostejši razlog za bolniške odsotnosti. To se kaže predvsem pri delavcih z zelo nizkimi plačami in zelo zahtevnim fizičnim delom. Zaradi dolgotrajnega obdobja negotovosti so mnogi ponovno začeli razmišljati o vlogi, ki jo imajo pri poslabšanju delovnih razmer njihovi delodajalci - rekordno število delavcev zapušča svoja delovna mesta in iščejo boljše možnosti in pogoje zaposlitve.
Nekateri gredo celo dlje in se na glas sprašujejo, če ima njihovo delo sploh smisel, oziroma če ima smisel naš gospodarski sistem. Ti posamezniki so del »protidelavskega« gibanja, ki si prizadeva za odpravo ekonomskega sistema, ki v primežu drži skoraj vsako delovno okolje. Protidelavsko gibaje ima korenine v anarhistični in socialistični kritiki gospodarstva in zagovarja tezo, da večina sodobnih delovnih mest sploh ni nujna. Večina delovnih mest je v resnici sodobno suženjstvo, ki delavcu jemlje celotno vrednost njihove produktivnosti.
To pa seveda ne pomeni, da dela ne bo več. Podporniki protidelavskega gibanja verjamejo, da bi se morali ljudje organizirati in delati le toliko, kolikor je potrebno. Dolgi delovni dnevi in nenehno ustvarjanje presežka kapitala ni nujno.
"Strukture oblasti v katere smo ujeti so postale drakonske in imajo nad nami veliko več nadzora kot kdaj koli prej. Ljudje so to občutili."
Pandemija je protidelavsko gibanje pospešila, saj je bilo pred leti to le obskurna ideja. Zdaj pa je gibanje dobro poznano tudi v različnih političnih krogih. Žarišče gibanje je zagotovo r/antiwork na družbenem omrežju Reddit, skupnosti, ki še vedno močno verjame, da je treba širiti dialog o slabih delovnih pogojih. Danes na njem lahko najdemo mešanico osebnih pripovedi o odpovedih, o delavskih stavkah, o samoorganizaciji zaposlenih in o različnih načinih kako se posamezniki trudijo postaviti sami zase. Reddit pa danes ne širi le ideje o opustitvi dela, temveč deluje tudi kot izobraževalna platforma. Med drugim so začeli širiti novice o organiziranju protestov in ustanovitvi sindikatov. Skupnost ponuja tudi spletne povezave do različnih podcastov in seznamov literature.
»S pandemijo je prišlo do prekinitve dela, kot smo jo poznali in v takšnih trenutkih imajo ljudje čas za premislek. Toliko posameznikov se je na svojem delovnem mestu počutilo ponižanih. Strukture oblasti v katere smo ujeti so postale drakonske in imajo nad nami veliko več nadzora kot kdaj koli prej in ljudje so to občutili,« je povedal dr. Tom Juravitch z Univerze Massachusetts.
Velika sprememba, ki se bo zgodila čez noč, pa je najbrž malo verjetna, zagotovo pa sodobna družba doživlja pretres in prevrednotenje pogojev dela, ki jih od svojih zaposlenih pričakujejo delodajalci. Jasno je, da so številni delavci na robu in delodajalci to čutijo, kar se tudi vidi v postopnem, a razmeroma hitrem izboljšanju delovnih razmer. Protidelavsko gibanje naj bo le smerokaz naši družbi, da je možno živeti kvalitetnejše življenje brez nenehnega pritiska delodajalcev.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.