Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Andrej Orožen, direktor podjetja Dewesoft

Gospod Orožen je direktor Dewesofta in dobitnik Delove nagrade podjetniška zvezda.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

Dobil je že veliko priznanj, celo od Nase, a Delova nagrada mu pomeni zelo veliko. »Delo je medijska hiša, ki je sinonim za kakovostno novinarstvo,« pove. V podjetju želijo biti najboljši na svetu in v sedemnajstih letih jim je to pravzaprav uspelo, saj sodelujejo z vsemi velikani industrijske politike 4.0. Čeprav njegovo delo najdemo celo v vesolju, je Andrej Orožen z nogami trdno na tleh.

Kako začenjate jutra?

Budilko imam nastavljeno ob šesti uri zjutraj. Na delovnem mestu sem že pred sedmo, kjer si privoščim veliko skodelico turške kave, ki jo pijem vse dopoldne. V podjetju imamo ob osmi uri zajtrk, ob katerem poklepetam s sodelavci. Sledijo interni, zunanji in tudi mednarodni sestanki.

Kateri so vaši hobiji?

Veliko prostega časa nimam, ampak priznam, da je moje delo tudi moj hobi, moja strast. Živim na podeželju, zato v prostem času rad vrtnarim, urejam okolico hiše, skrbim za kužka in dve muci. V preteklosti sem se posvečal rokometu, a sem se mu odrekel zaradi različnih poškodb, med drugim zdrobljene pete. Zdaj se rad sprehajam ali hodim v hribe.

Blaž Samec
Blaž Samec

Kaj delate, preden zaspite?

Pregledam vse informativne oddaje, saj sem rad na tekočem z dogajanjem, preverim elektronsko pošto in v miru zaspim.

Ali uporabljate družbena omrežja?

Ne uporabljam facebooka ali instagrama, sem pa velik ljubitelj in podpornik linkedIna. Redno uporabljam skype za mednarodne sestanke, čeprav imam raje osebni stik.

S kom vse sodelujete v podjetju Dewesoft?

Imamo veliko strank po vsem svetu.

V zadnjem času je na naši »steni slavnih« preveč tujcev, radi bi podprli tudi slovensko gospodarstvo.

Celotna avtomobilska industrija (General Motors, Volvo, Mercedes, Formula 1), tehnično napredna podjetja in institucije, ki se ukvarjajo z vesoljem (Lufthansa, Goodyear, Phillips, Siemes, IABG, Honeywell, Nasa, Ruska, Kitajska in Evropska vesoljska agencija). Imamo instrument na Mednarodni vesoljski postaji, tako da se lahko pohvalim, da nismo prisotni le na vseh celinah, temveč tudi v vesolju.

S kom bi radi sodelovali v prihodnosti?

Najraje bi si izbral še kakšno slovensko podjetje. V zadnjem času je na naši »steni slavnih« preveč tujcev, radi bi podprli tudi slovensko gospodarstvo. Veseli smo sodelovanja z Akrapovičem, Pipistrelom, Cimosom …

Kaj zavira uspeh slovenskih podjetij?

Ena ovira je slovenska birokracija. Živimo v letu 2017, računalniška tehnologija je tako napredna, da bi morali tudi pri nas ustvariti enotno bazo podatkov. Iste podatke moramo poročati na različne načine različnim institucijam. Lahko pa bi številke vnesli v sistem enkrat in bi jih nato računalnik prenesel po več kanalih. Veliko je tudi papirologije. Zaradi kompliciranosti slovenske birokracije moramo imeti v administraciji zaposleno eno osebo več.

Kako bi laiku razložili, kaj je merilna tehnika?

Merilna tehnika je instrument, ki ga sestavljajo senzor, program in računalnik. Napisali smo programski paket, ki pomaga ljudem razbrati prek softwara, kaj merijo in kolikšne so vrednosti. Na merilni instrument se da priklopiti različne senzorje; za napetost, tok, vibracije, temperaturo, upogibe ipd. Senzorji zajamejo signale in mi jih prevedemo v računalniški jezik, nato pa iz računalniškega v človeku razumljiv jezik. Ko sestavljajo avtomobil, potrebujejo našo merilno tehniko, saj z njo preverjajo in spreminjajo njegove komponente. Zaradi nas je marsikatera stvar boljša, natančnejša, marsikateri avto bolj varen in mogoče je zaradi tega manj smrtnih žrtev na cestah.

Več iz rubrike