Več kot tretjina bi jih namesto denarja raje izbralo polnjenje telefona

Raziskava družbe Samsung razkriva, kako polnjenje telefona postaja eno od osnovnih fizičnih, čustvenih in psiholoških potreb družbe.
Fotografija: mobitel
Odpri galerijo
mobitel

Pametni telefoni ne služijo več zgolj komunikaciji, temveč so glede na novo evropsko raziskavo družbe Samsung dragoceno čustveno in fizično sredstvo: 35 % vprašanih je povedalo, da bi raje izbrali polnjenje telefona kot denar.
 
Študija, v kateri je sodelovalo več kot 6.500 anketirancev, kaže, da je skupna raba energije pametnega telefona zelo cenjeno sredstvo v sodobnem svetu. Ko nekomu posodimo svoj telefon ali mu omogočimo skupno rabo energije, z njimi delimo svoj intimni del in nudimo osebno povezavo, ki je povzročila novo obliko družbene valute in človeškega vedenja - "digitalno prijaznost".
 
Raziskava je pokazala, da je pripravljenost za skupno rabo energije lahko tudi pokazatelj, koliko nam je nekdo blizu, saj se pripravljenost deljenja povečuje z bližino. Na primer, anketiranci bi najmanj verjetno delili svojo baterijo z neznancem (14 %), bolj verjetno s kolegom (39 %), družinskim članom (72 %), prijateljem in partnerjem (oboje 62 %). 
 
Kakorkoli, skupna raba energije ima pomemben vpliv na vse vpletene.

62 % vprašanih pravi, da bi neznancu v zameno za deljenje energije kupili kavo. 7 % jih je celo dejalo, da bi bili pripravljeni iti na zmenek.
 
Skupna raba energije je sedaj tudi del sodobnega zmenkovanja in nekaj kar okrepi romantično povezavo: več kot ena petina (21 %) anketiranih je rekla, da je skupna raba energije najbolj cenjena gesta na zmenku. Kljub temu 76 % anketirancev ostaja previdnih in niso pripravljeni deliti svoje baterije z nekom že na prvem zmenku, vendar bi raje počakali do tretjega zmenka.
 
Ta nova družbena valuta v romantičnih odnosih je še posebej razširjena pri generaciji Z in  milenijcih: skoraj dve tretjini (62 %) anketirancev, starih od 18 do 34 let, z romantičnim zanimanjem za nekoga bi bili pripravljeni deliti svojo baterijo z namenom, da bi osebo bolje spoznali.
 
"Če pogledamo raziskave Maslowa - psihologa, ki je razvil teorijo človeške motivacije - vidimo, da naši pametni telefoni postajajo prioriteta v našem vsakdanjem življenju," je povedala vedenjska psihologinja Katherine Templar Lewis. “Ponuditi nekaj tako dragocenega kot je polnjenje baterije aktivira dele in kemikalije v možganih, ki so povezave z užitkom in zaupanjem. Val oksitocina sproži učinek toplega sijaja, ki vodi do močnejših družbenih vezi. Skupna raba energije je odličen način za spoznavanje novih prijateljev ali grajenje romantičnega odnosa, saj odpira novo razsežnost človeškega vedenja in interakcije.”
 
PRIMER
Samsung Galaxy S10 sledi trendom in tako omogoča funkcijo brezžične skupne rabe energije z združljivimi napravami: Nova tehnologija omogoča, da lahko uporabniki brezžično delijo svojo baterijo s prijatelji, kar odpravlja odvisnost od tradicionalnih polnilcev in hkrati pomaga razvijati sodobno digitalno človeško vedenje,” je povedal Mark Notton, direktor za portfelj mobilnih izdelkov in strategijo pri Samsung Electronics. “Zanimivo je, da raziskava razkriva, da je skupna raba energije močno sredstvo za družbeno povezovanje in ustvarjanje večjega zaupanja v sodobnih odnosih.”

Nova tehnologija omogoča, da lahko uporabniki brezžično delijo svojo baterijo s prijatelji. Samsung
Nova tehnologija omogoča, da lahko uporabniki brezžično delijo svojo baterijo s prijatelji. Samsung


 

Več iz rubrike