V Sloveniji rastejo najboljše brinove jagode. A so le za Slovence.

Proizvajalci z našega območja imajo gotovo prednost. Najboljši brin namreč raste prav tukaj.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Proizvodnja džina v Sloveniji ni velika. Tega si nekateri proizvajalci niti ne želijo, tisti, s katerimi smo se pogovarjali, menijo, da bi morali bolj kot k povečanemu izvozu stremeti k visoki kakovosti in ekskluzivnosti, nekateri pa bi iz brina naredili 100-odstotno slovensko znamko.


PREBERITE ŠE: Kakšna je razlika med brinovcem in džinom?


»Destilarji džina v Sloveniji imajo za zdaj bolj ali manj butično proizvodnjo, njihovi izdelki so tako rekoč ročno delo, zato so toliko bolj kakovostni in vznemirljivi. Nekateri izmed teh si gotovo prizadevajo, da bi razširili proizvodnjo in s svojimi izdelki prodrli tudi na tuje trge,« je pojasnil Lior Kochavy. Tomaž Kavčič iz dvorca Zemono pa gleda še širše: »želim si, da bi slovenski proizvajalci džina, ki jih je že kar nekaj, uporabljali izključno slovenski brin, ki je najboljši na svetu, ne nazadnje je Slovenija dežela brinja. Slovenski proizvajalci džina bi se morali združiti in nastopati skupaj v smislu '100-odstotno made in Slovenia' – tako bi bili v svetu prepoznavnejši in gotovo tudi uspešnejši.« V njegovem Monologueu najdemo izključno slovensko brinje.

Najboljše brinove jagode so iz Slovenije

Kot je za Delo pred časom povedal dr. Janez Hribar z biotehniške fakultete, strokovnjak za destilate, brinove jagode, ki rastejo po naših kraških goljavah, vsebujejo res veliko sladkorja, celo več kot 50 odstotkov. Kot pravi destilar Erik Sarkič, sta za bogat in drugačen okus našega brina ključni kraška zemlja in podnebje, ter seveda sorta, ki raste pri nas, Juniperus communis.

Brina v Sloveniji ne prodaja nihče, proizvajalci ga lahko naberejo sami, kar je precej naporno delo. Kupiti je mogoče brin z drugih koncev Balkana, denimo hrvaškega, bosanskega, srbskega, makedonskega in albanskega. Cena za kilogram brinovih jagod se giblje od 1,6 do 2,5 evra, odvisno od letine. Za en liter džina potrebujemo približno od 25 do 40 gramov brinovih jagod.

Timotej Rožič iz Karakterja je pojasnil, da se brinje iz Črne gore, Bosne, Srbije in Hrvaške uporablja za proizvodnjo večine svetovnih džinov. »Kakovost in zmožnost zagotovitve zadostnih količin je prednost pred domačim brinjem. V Sloveniji ga ne raste ogromno, kar se ga nabere, gre večinoma v manjše, domače destilarne, ki se ukvarjajo s pridelavo brinovca, predvsem na Krasu.« Svetovni proizvajalci pa ga kupijejo tudi v Italiji in v Indiji.


PREBERITE ŠE: Džintonik za vas? Po pivomaniji v domače loge prihaja še džinomanija! Čin-čin!


Več iz rubrike