Stane Jerko je bil usoden za Melanijo Knavs

IZ ARHIVA: Čeprav je baje že kot otrok razvila občutek za modo, se je ta začel kazati šele med študijem v Ljubljani. Tam je 180 centimetrov visoko dekle lepega stasa in las opazil znani slovenski fotograf Stane Jerko in jo povabil v studio. »Če se to ne bi zgodilo,« so neprizanesljivi pri Guardianu, »bi prav lahko še naprej imela dokaj nepomembno življenje.«
Fotografija: AP Pictures
Odpri galerijo
AP Pictures

Medtem ko Donald Trump na veliko žali in si z retoriko sovraštva nabira glasove ameriških volivcev, ga njegova žena Melania, ob kateri radi poudarimo, da je slovenskih korenin, brani: Donald ne govori o vseh priseljencih, ampak samo o nelegalnih, in sploh ni res, da sovraži ženske, temveč moške in ženske obravnava enako, navsezadnje so oboji ljudje ...

Mnogi novinarji so v preteklosti že obiskali Sevnico, mali kraj v mali Sloveniji, in poskušali izvedeti, kdo je to visokoraslo dekle, ki je osvojilo srce mogotca, kakršen je Donald Trump, ki se poteguje za republikansko kandidaturo na ameriških predsedniških volitvah. V preteklih dneh je Slovenija in z njo Sevnica spet dobila svojih pet minut: Melania Knauss Trump (nekdaj Melanija Knavs) je dala intervju za ameriško televizijsko mrežo MSNBC, njeno življenjsko zgodbo so popisali na Associated Press (AP), tudi The Guardian se je spomnil manekenke slovenskih korenin – če omenimo le nekaj odmevnejših. In medtem ko njen soprog brez kakršnih koli zadržkov izbira sovražnike ameriškega naroda, ga mediji opozarjajo na paradoks: njegova žena ni le imigrantka, ampak prihaja celo iz nekdanje komunistične dežele.

Trump se z (zakonitimi) migrantkami poroča

Mnogi menijo, da je Donald Trump užalil Mehičane (brez zadržkov jih imenuje posiljevalci in morilci, med ZDA in Mehiko bi postavil visok zid, da se ne bi več valili v deželo svobodnih), je Melanio Trump med intervjujem opomnila Mika Brzezinski, voditeljica jutranje oddaje na MSNBC Morning Joe. Sedeli sta na pozlačenih foteljih v pozlačeni sobi, katere bleščava je bila tako izrazita, da je še do zadnje potankosti urejena in glamurozna dama, ki se spogleduje s položajem prve v ZDA, ni mogla premagati.

Pri vprašanju o soprogovem zaničljivem odnosu do priseljencev je opozorila na »pomembno« razliko: on je govoril o nezakonitih priseljencih. In predvsem: »Po dveh tednih so ljudje spoznali, da ima prav. Odprl je razpravo, ki je drugi niso.« Toda tudi vi ste priseljenka, je nadaljevala Mika Brzezinski. Tukaj je spet velika razlika, je prepričana Trumpova žena: »Delala sem po zakonu. Nikoli nisem nameravala ostati brez dokumentov. Imela sem vizum, vsakih nekaj mesecev sem potovala nazaj v domovino, da sem ga podaljšala. Prišla sem nazaj in zaprosila za zeleno karto, po nekaj letih pa za državljanstvo. Upoštevala sem zakone in nikoli nisem pomislila, da bi kar ostala.« Da Trump nima nič proti priseljencem, naj bi, kakor je dejala, navsezadnje dokazovalo dejstvo, da se z njimi poroča (prva žena Ivana je bila češkega rodu).

Tudi prepoved vstopa muslimanom se ji ne zdi tako problematična, kakor se sliši. Njen soprog je imel v mislih začasno prepoved, ga je zagovarjala, poleg tega pa da hoče samo zaščiti Ameriko. »Kar se dogaja v svetu, je zelo nevarno, v državo prihajajo ljudje, o katerih ne vemo, kdo so in kaj bodo naredili,« je zaskrbljena Melania Trump. V kampanji le malo sodeluje; doslej je občinstvo, kakor poročajo tuji mediji, nagovorila le enkrat – v angleščini, precej obarvani z vzhodnoevropskim naglasom: »Ali ni najboljši? Bo najboljši predsednik vseh časov.« Intervju za MSNBC sicer ni naključje, kajti voditelja oddaje Morning Joe imata z Donaldom Trumpom menda zelo dobre odnose. Za omenjeno televizijsko mrežo je Trumpova poudarila tudi, da se v kampanjo ne vpleta, ker je polno zaposlena mama. »To mi je všeč, zato sem se odločila, da ne bom toliko nastopala v kampanji, vendar svojega moža stoodstotno podpiram.«

Donaldov čudoviti um

Novinarko je zanimalo tudi, kdo pravzaprav je Melania. »Odrasla sem v Sloveniji, tam sem hodila v šolo. Študirala sem oblikovanje in arhitekturo, potem sem se zaradi manekenske kariere preselila v Milano in Pariz,« je razlagala 45-letna nekdanja manekenka in na koncu naštela še jezike, ki jih govori: angleškega, italijanskega, francoskega in nemškega. Kaj je (torej) videla na Donaldu? »Njegov um, čudoviti um. Je zelo pameten, šarmanten, oddaja odlično energijo,« je naštevala lastnosti svojega 25 let starejšega moža.

Tukaj se ne bi zapletali v vprašanje, kaj je lepotica videla na njem, če ne bi odgovora ponudila njena znanka, nekdanja sošolka iz Sevnice, Mirjana Jelančič. Tudi ona da je bila sprva presenečena, ko je videla, s koliko starejšim moškim se je Melania poročila – dokler ni videla, da je Donald Trump podoben Melanijinemu očetu Viktorju, je povedala za AP. »Oba sta delavna,« je razmišljala Mirjana Jelančič, ki je zdaj ravnateljica šole, ki sta jo obiskovali z Melanio. Opisala jo je podobno, kakor so jo že v preteklosti opisovale učiteljice in sovaščani – kot marljivo, disciplinirano in lepo vzgojeno dekle s sanjami, precej večjimi od Sevnice.

Pri Guardianu so neprizanesljivi

Čeprav je baje že kot otrok razvila občutek za modo, se je ta začel kazati šele med študijem v Ljubljani. Tam je 180 centimetrov visoko dekle lepega stasa in las opazil znani slovenski fotograf Stane Jerko in jo povabil v studio. »Če se to ne bi zgodilo,« so neprizanesljivi pri Guardianu, »bi prav lahko še naprej imela dokaj nepomembno življenje.«

AP Pictures
AP Pictures

 

Po uradnih podatkih je začela manekensko kariero pri šestnajstih, leta 1996 pa se je preimenovala v Melanio Knauss in se preselila v New York – le dve leti, preden je na eni izmed manhattanskih zabav spoznala Donalda. Poročila sta se leta 2005, leto pozneje se jima je rodil sin Barron, ki mu poskuša zdaj, kakor je dejala v omenjenem intervjuju, zagotoviti kar se le da normalno življenje (kar je v Trumpovem svetu relativen koncept, če si sposodimo zapis iz Guardiana, kajti intervju je posnet v sobi, ki bolj spominja na kakšen dvorec v Versaillesu kakor na stanovanje na Manhattnu).

O tem, kakšna prva dama bi bila, so novinarji New York Timesa poizvedovali že leta 1999, ko sta z Donaldom še živela »na koruzi« in si je že prizadeval za nominacijo, vendar so bile njegove možnosti pičle. Takrat je novinarka zapisala: »Je lahkotna, zabavna, čudovita na pogled, toda po dveh urah pogovora vse skupaj izpuhti v zrak. Puf! Težko se je spomniti, ali je povedala kaj bistvenega. Z drugimi besedami: lahko bi bila popolna soproga politika.« Šestnajst let pozneje si tega, da bi postala prva dama, sploh ni več tako težko zamišljati in na Guardianu so se spomnili odgovora, ki ga je menda takrat podala: »Bila bi zelo tradicionalna,« je rekla, »kot Betty Ford ali Jackie Kennedy.«

Medtem Sevničani, je poizvedel novinar AP, ne kažejo prav velikega vznemirjenja, ker bi ZDA lahko dobile prvo damo slovenskih korenin. Mimogrede, če bi ji to uspelo, bi bila šele druga prva dama s tujim poreklom; soproga šestega predsednika ZDA Johna Quincyja Adamsa (predsednik je bil med letoma 1825 in 1829) Louisa Adams se je rodila v Veliki Britaniji. Nekateri mlajši prebivalci mesteca še vedo ne, kdo je Melania Trump (kaj šele Melanija Knavs), drugi Donaldu Trumpu odrekajo vse možnosti v predsedniški tekmi. Tretji pa zamahnejo z roko, češ: »Kaj potem, če bo prva dama. Komu mar? Imamo pomembnejše teme, kot je Melanija.«

Več iz rubrike