Nasvet za starše: Je tudi vaš otrok odvisen od mobilnih ekranov?
Starši se sicer zavedajo nevarnosti, ki jih prinaša neprimerna uporaba elektronskih naprav, sploh za otroke in mladino, a vseeno se s težavo (še) ne znajo soočiti na primeren način.
V eni od evropskih raziskav so ugotovili, da je kar 43 odstotkov staršev, to je okoli 7000 po vsej Evropi, zaskrbljenih, ker prekomerna uporaba elektronskih naprav med drugim krajša spanec njihovih otrok. Kar 38 odstotkov staršev se boji, kako uporaba naprav vpliva na razvoj socialnih spretnosti in mentalni razvoj otroka. A med njimi jih je veliko, ki se zavedajo tudi, da sami otrokom ne dajejo dobrega zgleda, piše britanski BBC.
Tehnološki domorodci s tehnološkimi priseljenci
Dandanes je vse več otrok, ki jih sladkarije in sladkor niti ne zanimajo več tako, kot jih ekrani vseh vrst. Britanski otroci, recimo, čas raje preživljajo za ekranom kot zunaj, na igrišču, skoraj četrtina pa za ekrani preživi več časa kot njihovi starši. »Starševstvo dandanes nikakor ni preprosto,« za BBC opaža glavni direktor podjetja Norton za Evropo Nick Shaw. »Vse kaže, da so se odprla nova bojišča med starši in otroci, to ni več le grah na krožniku pri kosilu, narejena domača naloga in pravočasno odhajanje v posteljo, pač pa se je med njimi znašla tudi uporaba tehnologije z ekrani.«
Marsikateri starš ni odraščal z vsemi napravami, ki jih uporabljamo danes, zato marsikdaj niti ne ve, kakšne so dobre praske uporabe teh naprav. Mnogim anketiranim staršem se zdi, da je dobro, da otroci poznajo naprave in jih znajo uporabljati, 60 odstotkov jih je celo odgovorilo, da otrokom tehnologija pomaga pri učenju.
Res je, tehnologija prinaša mnoge dobre novosti v naša življenja, vseeno pa je treba kritično pristopiti do nje, BBC ponuja nekaj napotkov za starše, kako primerneje usmeriti čas in delovanje otrok in mladine za ekrani:
- postavite jasna pravila uporabe ekranov doma, pomembno je, da določite koliko časa lahko na dan gledajo v ekrane in predvsem, kaj gledajo,
- pogovarjajte se z otroki kaj počnejo in kaj gledajo na ekranih,
- spodbujajte jih, naj se pogovarjajo z vrstniki po družbenih omrežjih, in kako se pogovarjati; veliko je treba govoriti tudi o medvrstniškem nasilju v virtualnem svetu,
- naučite otroke naj premislijo preden karkoli objavijo na svetovnem spletu, naj bo vprašanje pred objavo – »Bi to želel pokazati svoji babici?«,
- uporabite programe, ki beležijo, koliko neprimernih vsebin otrok vidi v času uporabe ekrana,
- pogovarjajte se z otrokom o posledicah, ki jih lahko prinese objavljanje osebnih podatkov, fotografij in videov na družbenih omrežjih,
- bodite sami dober zgled.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.