Najboljša evropska mesta: Ljubljana, Dunaj, Bilbao

Ljubljana se je na natečaju Akademije za urbanizem za nagrado Urbanism Awards 2018 uvrstila med tri finaliste v kategoriji evropsko mesto leta. Ocenjevalci so pri Ljubljani izpostavili predvsem njeno zeleno identiteto. Za najboljše mesto so razglasili Bilbao, med top tremi finalisti pa je bilo tudi mesto Dunaj.
Fotografija: Roman Šipić
Odpri galerijo
Roman Šipić

Letos so strokovnjaki v kategoriji evropsko mesto leta po lastni presoji med tri finaliste uvrstili Ljubljano, ki so jo v okviru ocenjevanja nato tudi obiskali. Kot prednost Ljubljane so poudarili lepo in negovano zeleno okolje ter okolju prijazno vizijo razvoja mesta, ki dopolnjuje naravne danosti. Posebej so omenili, da so iz mestnega središča umaknili motorni promet in ga namenili pešcem in kolesarjem. Iz občine Ljubljana so sporočili, da so zelo ponosni na to, da se je Ljubljana odrezala tako dobro.

"Že vrsto let z različnimi ukrepi izboljšujemo kakovost življenja, predvsem pa se je Ljubljana kot »zeleno« mesto dokazala ob prejemu naziva Zelena prestolnica Evrope 2016, in veseli nas, da so zeleno identiteto mesta prepoznali tudi ocenjevalci ter slovensko glavno mesto umestili med najboljša urbana okolja v Evropi. Posebna čast je, da so strokovnjaki z različnih področij, ki sestavljajo to avtonomno, politično neodvisno organizacijo, Ljubljano izbrali po lastni presoji, ne da bi se mesta na natečaj sploh prijavila."

Dober glas o uspešnem trajnostnem preporodu Ljubljane se očitno širi in potrjuje dobre prakse mesta, po katerih se lahko zgledujejo tudi druga mesta. "Verjamemo, da bo priznanje vzbudilo še dodatno zanimanje za obisk Ljubljane in ogled dosežkov v živo. Ob tem čestitamo Bilbau za zmago in Dunaju za uvrstitev med finaliste."

Nagrade podeljuje Akademija za urbanizem, avtonomna, politično neodvisna organizacija, ki promovira izjemna mesta. Njihova platforma Urbanism Awards nagrajuje najboljša, najbolj trajnostna ali najbolj izboljšana urbana okolja v Evropi. V letošnjem letu so se osredotočili na razvoj mest po letu 1945 in na njihovo preobrazbo v tem času, strokovna komisija pa je ocenjevala zagotavljanje visoke kakovosti življenja na več področjih, od upravljanja mesta, do trajnostnega razvoja ter kakovosti življenja prebivalcev.

Več iz rubrike