Ljudje po celem svetu brišejo uporabniške profile s Facebooka

Ljudje se pod oznako #deletefacebook po celem svetu odjavljajo z najbolj množičnega družbenega omrežja v znak protesta, ker naj bi podjetje dve leti nazaj močno vplivalo na ameriške volitve. Morda tudi na brexit.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Trend #DeleteFacebook je eskaliral, potem ko je Kanadčan Chris Wylie dokazal, kako je Facebook zbral 50 milijonov profilov in manipuliral z njihovimi podatki, da bi pomagal Trumpu pri volitvah.

Wylie je Facebook sicer označil za zelo uporabno platformo, saj na njej lahko ljudje shranjujejo njihove spomine, opozarja jih na rojstne dneve bližnjih, s prijatelji lahko klepetajo ali skupaj komentirajo dogajanje, a v resnici je Facebook tudi močno orožje manipulacije. Hrani namreč veliko podatkov, ki pa jih lahko spreobrača. »Je močno psihološko orodje in Američani so bili z njegove strani zavedeni, pri tem pa mu je pomagalo podjetje Cambridge Analytica,« pove za The Observer.

Tako Facebook kot Cambridge Analytica sta se po žvižgu Chrisa Wyliea znašla pod drobnogledom javnosti in oblasti, obtožena sta, da so prek osebnostnega vprašalnika na Facebooku zbrali ogromno količino osebnih podatkov. V tem vprašalniku je sodelovalo 270.000 ljudi, prek njihove mreže prijateljev pa so brez neposredne privolitve prišli do podatkov približno 50 milijonov uporabnikov Facebooka. Cambridge Analytica naj bi nato zbrane podatke uporabil za psihološko profiliranje ljudi z namenom vplivanja na izid predsedniških volitev v ZDA leta 2016 v prid trenutnega predsednika Donalda Trumpa.

V odgovor na te afere ljudje brišejo svoje profile s Facebooka in delijo svoje kritike z oznako #DeleteFacebook. »Če ne plačate za izdelek, ste izdelek. Facebook prodaja vse vaše podatke najvišjim in najnižjim ponudnikom. Zakaj se prodajate tako poceni,« je napisal nek uporabnik na Twitterju.

Reuters
Reuters

V nekaj dneh se je število uporabnikov Facebooka zmanjšalo za kar 7 odstotkov, padla pa je tudi vrednost njihovih delnic. Afera definitivno pomeni še večje težave za Marka Zuckerberga, ki se že od leta 2016 bori s kritikami, da zlorablja uporabnike ter podpira t.i. fake news, s katerimi vpliva na različne gospodarsko-politične dileme.

Več iz rubrike