Kam danes na brezplačna turistična vodenja?

Po vsem svetu 21. februar obeležujemo kot svetovni dan turističnih vodnikov. V Sloveniji na ta dan turistični vodniki in organizacije pripravljajo več kot 50 brezplačnih vodenj po vsej državi.
Fotografija: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Jože Suhadolnik

Svetovna zveza turistične vodnike na ta dan spodbuja, naj se približajo lokalnim skupnostim ter pripravijo vodenja za invalide, otroke, partnerje iz sveta industrije, uradnike in splošno javnost.

Poskrbljeno bo tudi za tujce. "Še posebej bi izpostavili vodenja, katerih se bodo udeležili migranti: eno bo organizirano v Logatcu, tri pa v Ljubljani," so zapisali na spletnih straneh turistične zveze. "Želimo namreč, da bi na ta dan spoznali in vzljubili okolje, kjer so nastanjeni," so dodali. Praznovanju in informiranju se bodo pridružili tudi brezdomci - Kralji ulice.

Kje bodo organizirana brezplačna vodenja?

Različna vodenja se bodo odvijala v manj turističnih krajih, kot so Cerklje na Gorenjskem, Grosuplje, Ilirska Bistrica, Jesenice, Logatec, Medvode, Krško, Podbrdo, Baška grapa, Sevnica, Vrhnika ter Vače. Ob tem pa bodo vodenja potekala tudi po že poznanih turističnih biserih, kot so Bled, Bohinj, Bovec, Celje, Idrija, Koper, Ljubljana, Maribor, Moravske toplice ter Piran.

V Ljubljani so pripravili dve vrsti vodenj; eno je namenjeno otrokom, druga pa odraslim, predvsem občanov. Na Turizmu Ljubljana namreč obljubljajo neklasičen pristop, saj bodo predstavljene tudi tiste zgodbe, stavbe in zgodovinske zanimivosti, ki jih večina ljudi ne pozna.

Za podrobnejše informacije turističnih vodenj po celi Sloveniji si oglejte internetno stran turistične zveze.

Deregulacija poklica turističnega vodnika

V Sloveniji se je sicer pred kratkim iztekla javna obravnava novega zakona o spodbujanju turizma, v katerem ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo predlaga deregulacijo poklica turistični vodnik. Turistični vodniki so morali doslej opraviti izpit, ta zahteva pa bi v skladu z novim zakonom odpadla.

Na ministrstvu so se za takšno rešitev odločili v skladu z vladno usmeritvijo, da se zmanjša število reguliranih dejavnosti in poklicev, ter na podlagi trendov, ki kažejo na to, da si turisti želijo vse več nišnih produktov, pisanih njim na kožo. Na trg bi potemtakem lahko vstopili tudi strokovnjaki za kulinariko ali druga področja.

Turistični vodniki Slovenije so izrekli nasprotovanje tem načrtom. "Turistični vodnik je eden od nosilcev trajnostnega razvoja v turizmu ter je podaljšana roka promocije območja, regije in ima s tem eno izmed vlog ambasadorja države," so opozorili v odzivu. Sami ocenjujejo, da bi bila namesto deregulacije potrebna nadgradnja obstoječega izobraževanja in izpita za turistične vodnike.

Več iz rubrike