Kakšna je razlika med brinovcem in džinom?

Pogosto nastane zmeda pri razlikovanju džina in brinovca. Veliko ljudi zmotno misli, da je to ena in ista pijača, čeprav ni tako. V čem se pijači razlikujeta?
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Bistvena razlika je v količini uporabljenih jagod in pripravi alkoholne pijače. Za izdelavo brinovca uporabimo le brinove jagode, medtem ko lahko džinu dodamo poljubno število naravnih aromatov. Podrobneje sta o razlikah med brinovcem in džinom spregovorila Timotej Rožič in Erik Sarkič.

Timotej Rožič iz Karakterja je povedal, da »pri proizvodnji brinovca brinove jagode zmeljemo, jim dodamo vodo in kvasovke, ta korak lahko tudi preskočimo, saj so na lupini brinovih jagod prisotne divje kvasovke, nato pa počakamo, da se v drozgi začne alkoholno vrenje. Po končanem alkoholnem vrenju drozgo dvakrat destiliramo in pridobimo dva produkta: brinovo olje ter brinovo žganje ali brinovec.« Po Rožičevih besedah za izdelavo enega litra brinovca potrebujemo od šest do osem kilogramov brinovih jagod, medtem ko za en liter džina potrebujemo le od 25 do 40 gramov. Za izdelavo brinovca uporabimo samo brinove jagode, medtem ko lahko džinu dodamo poljubno število naravnih aromatov. Kot omenjeno, so med najbolj razširjenimi koriander, korenina angelike, cimet in olupki citrusov.

Erik Sarkič iz Gin Brina je dodal: »Pri džinu pa začimbe, dišavnice in druge arome namočimo v žitni alkohol in ga tako aromatiziramo ter destiliramo. Postopkov izdelave je več. Nekateri ga sploh ne destilirajo, ampak samo aromatizirajo alkohol in stekleničijo. Praviloma so to cenejši džini.« Žitni alkohol se uporablja, ker ima najmanj okusa in vonja. »Tako lažje določimo okus džinu z dodajanjem začimb in dišavnic. Seveda govorimo o kraft džinih in ne industrijskih, kjer gre predvsem za izdelavo džina z dodajanjem arom in v veliko primerih ne pride niti do destilacije ali česa podobnega,« je pojasnil Sarkič.


PREBERITE ŠE: Najboljši brin raste v tem koncu sveta. V Črni Gori, Bosni, Srbiji in na Hrvaškem ga največ prodajo v tujino. Pa Slovenci? Bi lahko bila to priložnost tudi za nas? Za nekatere ja, za druge spet ne.


Pixabay
Pixabay

Več iz rubrike