DIALOG: Škodljivost e-cigaret

Dr. Linda Bauld, Velika Britanija ter Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Dr. Linda Bauld: Res je, da  e-cigarete niso brez škodljivih učinkov, a so ti precej manjši kot pri tobaku. Rezultati nedavne študije The Royal College of Physicians v Veliki Britaniji kažejo, da pomeni uporaba elektronske cigarete pet odstotkov škodljivih učinkov v primerjavi s kajenjem tobačnih izdelkov. Elektronske cigarete vsebujejo nikotin, ki ni tako škodljiv. Kako bo v Sloveniji poskrbljeno, da bodo kadilci sploh lahko dobili informacije o njih, kot jih dobijo o nikotinskih obližih?

Ministrstvo za zdravje: Slovenija pripravlja zakonodajo skladno z direktivo in skladno s konvencijo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Čeprav so e-cigarete pogosto predstavljene kot pomoč pri opuščanju kajenja, številni strokovnjaki opozarjajo, da na podlagi raziskav, ni mogoče sklepati, da so pri tem učinkovite. Da bi te izdelke lahko priporočali kot pripomočke za opuščanje kajenja, bi jih bilo treba primerno testirati in regulirati. Za takšno registracijo se v Sloveniji, (majhnega trga?) za zdaj še ni odločil nihče. Priporočamo, da kadilci, ki želijo opustiti kajenje, uporabljajo preizkušeno in dokazano varne izdelke, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik na recept. Z izenačitvijo obravnave elektronskih cigaret s tobačnimi izdelki želimo preprečiti ponovno normalizacijo kajenja.

Dr. Linda Bauld: Učinki dolgotrajnega vdihavanja vlažilcev ali arom v elektronskih cigaretah na uporabnika še niso znani. Znano pa je, da pri kratkotrajni uporabi lahko dražijo oči in dihala. Kljub temu je koncentracija nevarnih snovi neprimerno nižja kot v klasičnih cigaretah, vsekakor pa elektronske cigarete ne vplivajo na »pasivne kadilce«. Zakaj je torej njihova uporaba omejena?

Ministrstvo za zdravje: Aerosol elektronskih cigaret ni le navadna para. V njem so škodljive snovi in delci, ki jih v zaprtih prostorih vdihavajo tudi osebe v bližini uporabnika. O tem, kako izpostavljenost aerosolu vpliva na zdravje, je premalo podatkov, zato ne moremo trditi, da aerosol ni škodljiv. Nekatere raziskave kažejo, da so osebe v prostorih, kjer se uporabljajo elektronske cigarete, izpostavljene nikotinu in škodljivim majhnim delcem. Različni strokovnjaki navajajo, da je poročilo o 95-odstotni manjši škodljivosti elektronskih cigaret v primerjavi z običajnimi, ki vsebujejo tobak, le groba ocena skupine strokovnjakov, za katere je bil podan tudi sum o konfliktu interesov.

Dr. Linda Bauld: Elektronske cigarete so učinkovito sredstvo, ki kadilcem pomaga, da se odvadijo kaditi. To je bilo ugotovljeno tudi v sistematični študiji Cochrane. Nasprotno, da elektronske cigarete niso učinkovito sredstvo odvajanja od kajenja, so do zdaj kazali rezultati le ene študije (avtorja Stan Glantz), ki pa je deležna veliko kritik. Na podlagi česa trdite, da e-cigarete ne pomagajo pri odvajanju od kajenja?

Ministrstvo za zdravje: Za zdaj je o učinkovitosti opuščanja kajenja z elektronskimi cigaretami na voljo premalo dokazov, kar navaja tudi omenjena sistematična študija Cochrane. Iz nje je razvidno, da dokazi o učinkovitosti elektronskih cigaret niso dovolj kakovostni prav zaradi majhnega števila raziskav in njihovih omejitev. Te izdelke bi priporočali kot pripomočke za opuščanje kajenja tako kot nikotinsko nadomestno zdravljenje in zdravila za opuščanje kajenja, če bi bili primerno testirani in ustrezno regulirani.

Dr. Linda Bauld: Višji davki na tobačne produkte sicer zmanjšujejo delež kadilcev (predvsem mlajših), a v primeru elektronskih cigaret davki ne bi smeli biti visoki. Če želimo, da ljudje, ki uporabljajo elektronske cigarete, nehajo kaditi, te ne smejo postati dražje od tobačnih izdelkov. Predvsem zato, ker to niso tobačni izdelki.

Ministrstvo za zdravje: Ministrstvo za zdravje podpira vse predloge, ki bodo pripomogli k primerljivi obdavčitvi vseh tobačnih in povezanih izdelkov (cigarete, tobak za zvijanje, elektronske cigarete, zeliščni izdelki za kajenje). S tem bi preprečili, da kadilci začnejo uporabljati cenejše izdelke, ter jih spodbudili k opustitvi kajenja. Tudi z vidika cenovne dostopnosti mladoletnim menimo, da elektronske cigarete nikakor ne bi smele biti cenejše od klasičnih cigaret.

Pexels
Pexels

Več iz rubrike