Ameriške volitve po slovensko ali Melania efekt
V Ljubljani so ameriške volitve minile v znamenju veselja, zabave in zelo zanimivih misli. Večerni dogodek je bil namenjen predvsem zabavi in sprostitvi, na poslovnem zajtrku v sredo pa so potekale resnejše razprave z analizami in napovedmi prihodnje politične scene. Na zabavi, polni smeha in satire, je goste zabaval Jay Lejno z Big Night Showom, povabljenci pa so se lahko družili s Terminatorjem in Slavojem Žižkom, po videoklicu pa so poklepetali s kraljico Elizabeto II, Angelo Merkel, Borutom Pahorjem in Karlom Erjavcem. Seveda na zabavi nista manjkala niti Donald Trump in Hillary Clinton. V dvorani so potekale tudi vzporedne volitve in na njih je v ne tako zelo patriotskem smislu zmagala Hillary Clinton s 63 odstotki.
Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenija, se je o takrat še ne potrjeni zmagi Donalda Trumpa pošalila: »Američani bi s Trumpom končno izvedeli, kje je Slovenija!« Na amchamovem zajtrku je profesor Anton Bebler pritrdil direktorici ameriške zbornice in za Svet kapitala povedal, da je za naše gospodarstvo Trumpova zmaga koristnejša: »Clintonova bi zaostrila odnose z Rusijo in razmere bi lahko začele spominjati na hladno vojno.«
Veleposlanik Združenih držav Amerike v Republiki Sloveniji, Njegova Ekscelenca Brent R. Hartley, je prepričan, da se bo demokracija v ZDA nadaljevala in da morda prav prva dama ZDA odpira možnost izboljšanja že tako dobrih odnosov med Slovenijo in ZDA. Zmago Trumpa je pripisal duhu časa, saj so si Američani želeli nečesa novega, svežega in drugačnega, Clintonova pa je pomenila nadaljevanje dosedanjega. Dr. Jure Stojan je ugotovil, da se je v zadnjem letu število ameriških turistov v Sloveniji povečalo za 23 odstotkov, zato po Donaldovi zmagi lahko pričakujemo še večji obisk rojstne dežele prve dame ZDA. Ta nenadni trend rasti slovenskega turizma med Američani je poimenoval kar »Melania efekt«.
Po dobri novici za Slovenijo je razkril malce slabšo novico za svetovno gospodarstvo: gospodarska rast ZDA je odvisna od stopnje psihopatskosti predsednika. Ker je Donald Trump po izračunih revije Scientific American Mind večji psihopat (68/100) kot Clintonova (57/100), na žalost lahko pričakujemo nižjo gospodarsko rast, morda celo recesijo. Seveda pa so to le grobe napovedi.
Ker ameriške volitve niso potekale pri nas, Slovenci nismo mogli vplivati na rezultate. Vsekakor je dobro, da se s situacijo, če nam je všeč ali ne, čim hitreje sprijaznimo in poskušamo iz tega izvleči, kolikor se da. Maria Anselmi, generalna direktorica Bisnode Južni trgi, je poudarila, da za kakršnekoli resne raziskave učinkov Trumpove zmage tako na politični kot gospodarski ustroj sveta, bo treba počakati še najmanj eno leto, ko bodo kazalniki dovolj močni, da jih bomo lahko podrobneje analizirali.
Več iz rubrike
Nova razkošna nepremičnina Jennifer Anniston
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Anniston je nedavno kupila razkošno nepremičnino od Oprah Winfrey.
Kaj možgane ohranja aktivne in zmanjšuje tveganje za demenco?
Strokovnjaki so 11 let analizirali podatke o zdravstvenem stanju več kot 500.000 ljudi, ki ob zaposlitvi niso imeli demence.