21-letni Felix bo rešil naš planet

Felix Finkbeiner je že pri devetih letih začel z okoljevarstvenimi akcijami, ko je posadil prvo drevo v upanju, da bo le-to rešilo okoliško onesnaženost zraka. Danes podjetni Nemec šteje 21 let in je zasadil več kot 150 milijard dreves, ustanovil podjetje Plant-for-the-planet in sodeluje z več 67 državami.
Fotografija: arhiv podjetja
Odpri galerijo
arhiv podjetja

Njegov cilj je posaditi bilijon dreves po celotnem planetu, ki bodo absorbirali četrtino ogljikovega dioksida, ki ga proizvede človek na globalni ravni.

Svoje okrožje reševal že pri devetih letih

Že v četrtem razredu osnovne šole je pokazal entuziazem, ko ga je učitelj pozval, naj izvede nekaj raziskav o podnebnih spremembah in kasneje naredi predstavitev pred celotnim razredom. Felix je preživel celoten vikend med knjigami in tako naletel na podvig Nobelove nagrajenke za mir Wangari Mute Maathai, ki je v 30 letih v Keniji posadila 30 milijonov dreves. Učitelje in sošolce je prepričal, da bi bilo potrebno v vseh državah sveta storiti enako. Po nekaj tednih so posadili prvo drevo. Kmalu za tem so se projektu priključile še druge institucije. »Bilo je leto 2007, po samo enem letu dni smo zasadili 50 tisoč dreves. Leta 2011 smo bili v Nemčiji zaslužni že za milijon novih dreves,« se spominja.

Kot otrok pred Evropski parlament in Združene narode

Ker se je po državi iniciativa razširila hitro, je mladi Felix nekaj let nazaj spregovoril tudi pred Evropskih parlamentom in Združenimi narodi. Vsako drevo lahko absorbira med 10 in 20 kilogrami ogljikovega dioksida na letni ravni, zato sta instituciji hitro zagrabile njegovo idejo ter ga podprli pri globalnem gibanju Plant-for-the-planet, pri katerem sodeluje 67 tisoč ljudi s celega sveta.

arhiv podjetja
arhiv podjetja

 

Njegov cilj je jasen

Letos so začeli s kampanjo Bilijon dreves v 30 letih. Številke si niso izmislili sami, temveč so s pomočjo univerze Yale izračunali največjo količino dreves, ki jih je še mogoče nasaditi. Kompleksen izračun je vseboval komponente kot so število prebivalcev, gostota posaditve, gozdne površine, letni posek dreves, ipd. »Zavedamo se, da s posaditvijo teh dreves ne bomo rešili podnebne krize, a vendarle bomo prispevali k 25-odstotnem zmanjšanju emisij, ki jih povzroča človek.«

 

Več o projektu si preberite TU.

Več iz rubrike