Mejnik je 24 ur oz. 86.400 sekund

Mejnik je 86.400 sekund. Naj gre za sklepanje poslov, investiranje v najbolj rastoče trge, gledanje otrok, kako rastejo, odločanje ali sprejeti novo službo ali ne, izbiranje lokala za pijačo po koncu delovnega dne ali iskanje najboljšega koncerta, kar ga premorejo evropske prestolnice sredi poletja.
Fotografija: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Voranc Vogel

Mejnik je univerzalen za vse povsod. Avtor knjige z naslovom »Pazi, katerega volka hraniš« nas provocira z vprašanjem, kaj bi storili, če bi nam vsak dan na bančni račun kapnilo 86.400 evrov?

Bi s to vsoto ravnali enako mačehovsko kot to pogosto počnemo s 86.400 sekundami, ki jih imamo na voljo vsak dan? Verjetno ne. Dejstvo, kako ravnamo s svojim časom, ki ga lahko vsako sekundo zmanjka za zmeraj, je še toliko bolj bridko, če pomislimo, da marsikdo ta mejnik zapravlja za slepo vero v neumnosti, ki jih v naša življenja vsiljujejo s kičastimi youtube posnetki. Tj. s tehnologijo, ki deluje kot parfum v paritvenih procesih, ki nas naredi bolj privlačne, kot smo v resnici. A ko vonj parfuma neha delovati, je novi 'šus' že na voljo. Pri tem je hudo, če imamo vtis neizmerne svobode in nadzora nad lastno usodo, hkrati pa nas obvladuje množica zunanjih impulzov. Tako imenovani influencerji dvo- ali maksimalno triminutnih youtube posnetkov gredo v prepričevanju tako daleč, da gledalci začnejo verjeti v tudi še tako neverjetne in nedokazljive stvari.

Dandanes se lahko še tako trudimo z dokazovanjem, da je ena plus ena dve, pa ne bomo zmagali. Zmagal bo influencer z izračunom ena plus ena je tri, saj ima moč. Influencer ima sledilce. Beliverje. Na tisoče jih je. 

Povem primer. Dandanes se lahko še tako trudimo z dokazovanjem, da je ena plus ena dve, pa ne bomo zmagali. Zmagal bo influencer z izračunom ena plus ena je tri, saj ima moč. Influencer ima sledilce. Beliverje. Na tisoče jih je. Očarani so nad senzacijo za njihova vse bolj požrešna čutila, navdušeni na tem, da jim ni treba razmišljati s svojo glavo. Zaupajo in nimajo nikakršne kritične distance do slišanega in videnega. Zato je ena plus ena dandanes zlahka tri. Verjamem, da se vam to zdi smešno. Imate prav. A ni le smešno, je groteskno in zelo skrb vzbujajoče. Namreč, med verniki »svetih neumnosti par exellence« so ne le marsikateri slovenski ali tuji volivci, temveč tudi vaši zaposleni ali delodajalci. Nič kaj prijetno dejstvo, a?! Morda pa smo že na točki preloma, tj. na tisti točki, ko bomo za mnenje ali nasvet raje vprašali robote kot pa zavedene in slepe ljudi pri sosednji mizi … z malo smisla za obskurnosti bomo morda pa le kmalu ugotovili, da je strah pred prevlado pametnih naprav – robotov v resnici okrog prazen, notri pa ga nič ni.

Navsezadnje, ste slišali muziko 16-letne japonske glasbenice Hatsune Miku? Njena glasba mora biti že v redu, saj je, denimo, spomladi leta 2016 imela celo turnejo po desetih mestih, kjer so bili skoraj vsi koncerti razprodani. Priporočam v poslušanje. Čudovit hologram je!

Več iz te teme:

Več iz rubrike