Zanimanje za nekatere poklice precej upadlo
V obdobju dveh let, odkar traja pandemija, se je delovno okolje precej spremenilo. Številna podjetja so bila primorana prenehati s poslovanjem ali vsaj bistveno zmanjšati obseg, medtem ko so druga v novih razmerah odkrila nove priložnosti. Sočasno so bili sprejeti številni ukrepi in omejitve pri opravljanju dela. Številni zaposleni so posledično zapustili obstoječe delovno mesto in priložnosti poiskali tam, kjer jim je način dela bolj ustrezal.
Na spletni strani Indeed so analizirali objavljene razpise za delovna mesta v ZDA v času od februarja 2020 do oktobra letos in tako ugotovili, povpraševanje po katerih poklicih je v tem obdobju padlo in po katerih naraslo.
Povpraševanje po kadrih zdaj precej višje kot pred pandemijo
V enakem obdobju so preučevali tudi število razpisov za delovna mesta, ki so bili objavljeni v Avstraliji, Kanadi, Franciji, Nemčiji, v Združenem kraljestvu in ZDA. V vseh državah je njihova številčnost v prvih mesecih pandemije upadla, od letošnje spomladi naprej pa se je povpraševanje po kadrih začelo čedalje bolj odločno vzpenjati in je zdaj precej višje, kot pred februarjem lani. V ZDA se je število razpisov tako povečalo za 50 odstotkov.
Porast povpraševanja po delu v gradbeništvu, IT in na področju medijev
Med iskalci zaposlitve se je v tem času povečalo povpraševanje po delu v gradbeništvu (59,1 odstotka), v računalništvu in informacijski tehnologiji (59 odstotkov), na področju medijev in komunikacij (48,7 odstotka) ter razvoja programske opreme (48 odstotkov).
Zaznan je bil upad povpraševanja po delu na področju varstva otrok (-15,2 odstotka), priprave hrane in storitev (-18,3 odstotka), osebne nege in zdravstvenega varstva (-33,3 odstotka) ter nakladanja in skladiščenja (-39,8 odstotka).
Prehod gostincev in turističnih delavcev na področje računalništva
Gostinci in turistični delavci so se v obdobju pandemije srečevali s številnimi preprekami za opravljanje svoje dejavnosti. Opazen je trend prehoda tega kadra na področje informacijske tehnologije in v druge »v teh časih bolj stabilne« panoge, navaja Indeed. Znano je, da delodajalci nenehno iščejo kader na področju IT, zato so pripravljeni zaposliti tudi nekvalificirane delavce in jim nuditi izobraževanja, da se uvedejo v delo.
Izsledki raziskave kažejo, da se Američani v zadnjem času v večji meri odločajo za dobro plačana delovna mesta, ki jim hkrati omogočajo opravljanje dela od doma. Iz analize Nacionalnega urada za ekonomske raziskave (NBER) je sicer razvidno, da je le 37 odstotkov delovnih mest v ZDA možno opravljati na daljavo. Delodajalci, ki iščejo in bodo v prihodnje iskali kader za delovna mesta, po katerih je upadlo povpraševanje, bodo morala tako ponuditi višje plače in druge ugodnosti, da bi jih s tem privabili, še ugotavljajo na Indeed.
Več iz rubrike
10 podjetij, ki omogočajo delo od koderkoli
Prihodnost dela je fleksibilna oblika dela, zato vse več podjetij razmišlja o razširitvi možnosti dela na daljavo za svoje zaposlene.
»Working smarter« je recept za dodano vrednost in preboj
Smo med med gospodarsko srednje razvitimi v EU, zaostanek za naprednejšimi pa je povezan z nižjo produktivnostjo. Mar ne delamo dovolj "pametno"?