Ko je spomladi 2020 pandemija pretresla svet, so se organizacije, tudi posamezniki, odzvali tako, kot so najbolje znali. Ocena potencialne škode – ali koristi – v takih trenutkih ni lahka, delovanje v izrednih razmerah pa še toliko težje. A kdor je »preživel« se zdaj pripravlja na rast. Na novo obdobje.
V zadnjem letu so v veljavo stopila mnoge nove tehnologije. Kdor je zamudil »vlak«, pa je o(b)stal zadaj. Za uspeh se je namreč treba razvijati. Vedno znova.
Pandemija je izzvala tako posameznike kot podjetja. Preizkusila je vse elemente poteka dela organizacij in popolnoma spremenila njihove načrte. Toda do jeseni je večina podjetnikov že oblikovala poslovni načrt za leto 2021. Med njimi: glavni poslovni model in prilagoditve tehnologije, ki jim bodo pomagali doseči uspeh. Pred posamezniki pa se razkrivajo številne poslovne priložnosti. A v čevlje podjetnika je potrebno stopiti pametno. Premišljeno. Pripravljeno.
V tem oziru na Svetu kapitala nadaljujemo z rubriko »
Pogovor brez kravate« oziroma »
Pogovor brez visokih pet«, kjer se pogovarjamo s podjetniki, podjetnicami, voditelji ter voditeljicami, ki so si tlakovali uspešno kariero.
Slednji so nam zaupali nekatere manj znane in bolj osebne podrobnosti svoje poti. Njihove zgodbe razkrivajo pasti in priložnosti, prav te pa bi vam lahko bile v pomoč, inspiracijo ali pogum, da se podate v svet kapitala.
Tokrat se nam je v sproščenem pogovoru pridružil
Janko Štefančič, generalni direktor podjetja Genis, d. o. o.. Stefančič pravi, da se je od nekdaj navduševal nad medicino in je imel tiho željo postati zdravnik – kirurg, a se je na predvečer roka za oddajo vloge za fakulteto premislil in zamenjal vrstni red prvih dveh želja: Fakulteta za računalništvo in informatiko je na 1. mestu zamenjala Medicinsko fakulteto.
Od prvega dne je zaposlen v Genisu, kjer je začel še kot študent in tekom let spoznal vsa področja dela in uspešno napredoval do sedanje vloge kot direktor in lastnik. V svoji karieri je najbolj ponosen na uspešen prevzem družinskega podjetja, saj, kot pravi, samo približno 30 odstotkov podjetij preživ prehod v drugo generacijo.
V prehodnem obdobju prevzemanja podjetja se je soočal z izzivom evolucije vodstvene ekipe in medsebojnih odnosov v podjetju. A mu je uspelo. »Dober prijatelj mi je enkrat rekel, da ne smeš več gledati nazaj v preteklost, ko se enkrat odločiš za smer. Zato se držim vodila, da se ne pustim ujeti v dogodkih preteklosti«, nam je zaupal. Kot ljudje imamo občutek, da imamo škarje in platno nad celotnim dogajanjem v življenju. V resnici pa ni tako, pravi Stefančič, mladim podjetnikom oziroma tistim, ki se na podjetniško pot šele podajajo, pa svetuje, da na lastni koži spoznajo vsa delovna mesta.
Kaj v svoji karieri izpostavlja uspešen podjetnik, kaj so najpomembnejše lekcije, ki se jih je v karieri naučil, kaj obžaluje in brez česa mu ne bi uspelo ter kako je uspel uskladiti kariero z družino, si preberite v nadaljevanju.
Vabljeni k branju!
Neprebrana zgodba ni zgodba. Omogočite si dostop do celotne vsebine in berite zgodbe iz Sveta kapitala že za 0,99 evra na mesec.