Vesoljski polet slovenske rakete Vega

Univerza v Mariboru je sporočila nov datum poleta rakete Vega, ki bo v vesolje ponesla nano satelit Trisat. Raziskovalci bodo tokrat uporabili tudi umetno inteligenco.
Fotografija: Namen slovenske misije je oddaljeno zaznavati zemeljsko površje s pomočjo vesoljskih tehnologij v orbiti. FOTO: BiILL INGALLS / NASA / AFP
Odpri galerijo
Namen slovenske misije je oddaljeno zaznavati zemeljsko površje s pomočjo vesoljskih tehnologij v orbiti. FOTO: BiILL INGALLS / NASA / AFP

V petek, 19. junija, ob 3:51 je predviden nov polet nosilne rakete Vega, ki bo na višino 530 kilometrov ponesla satelit Trisat. Ločitev od nosilne rakete je predviden ob 5:33, prvo komunikacijo satelita pa je pričakovati po tretji uri popoldan.

Misija je plod sodelovanja mariborske univerze, podjetja SkyLabs in pa Evropske vesoljske agencije. FOTO: Tadej Regent/Delo
Misija je plod sodelovanja mariborske univerze, podjetja SkyLabs in pa Evropske vesoljske agencije. FOTO: Tadej Regent/Delo

Polet v prvem poskusu ni bil uspešen, drugega pa je ustavila pandemija. Prav v obdobju pandemije je sledila nadgradnja programske opreme satelita. Ta bo zdaj lahko avtomatizirano komuniciral s satelitom, posledično pa je lažje tudi upravljanje satelita v orbiti, sporočajo iz mariborske univerze.
 

Satelitu bo pomagala umetna inteligenca


Univerza v Mariboru misijo nanosatelita izvaja skupaj s slovenskim podjetjem SkyLabs, ki med drugim sodeluje tudi z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA). Slednja dva sta razvila tudi algoritem, ki zaznava oljne madeže na morju s pomočjo umetne inteligence. Omenjen algoritem bo v obliki programske opreme nameščen na kamero satelita ko bo ta v orbiti.



Slovenski nano satelit bo v vesolje popeljala raketa Vega. FOTO: Tadej Regent/Delo
Slovenski nano satelit bo v vesolje popeljala raketa Vega. FOTO: Tadej Regent/Delo
Namen misije je oddaljeno zaznavati zemeljsko površje s pomočjo vesoljskih tehnologij v orbiti. Te sledijo najnovejšim trendom tehnološke miniaturizacije, ob tem pa naslavljajo tudi prihajajoče spremembe v ekonomiji vesolja, še izpostavljajo.

Spomnimo, da je v maju ameriško komercialno podjetje SpaceX osvojilo vesolje s tem, ko je na mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prepeljalo dva ameriška astronavta. Šlo je sploh za prvi tovrsten podvig komercialnega podjetja, Američani pa so obenem spet postali samostojni pri poletih v vesolje (od upokojitve Space Shuttlov so namreč v vesolje leteli z ruskimi Sojuzi).

Več iz rubrike