Meta želi ponovno uvesti valuto v Facebook
Družba Meta, velikan družabnih medijev, prej znan kot Facebook, ponovno razmišlja o uvedbi valute v aplikacijo Facebook. To sicer ni prvi tovrsten poskus, leta 2009 je namreč Facebook uvedel virtualno valuto Facebook Credits, ki je uporabnikom omogočala nakupe v aplikacijah, denimo v igri FarmVille, vendar je bila leta 2013 ukinjena, saj je bilo njeno vzdrževanje predrago.
Naslednji projekt družbe Meta je bil Diem, ustvarjen leta 2019 kot Libra, ki naj bi zaživel leta 2020, vendar je bil kasneje, januarja 2022, opuščen. Diem je bil na blockchainu temelječ plačilni sistem, načrt pa je vključeval tudi zasebno valuto, ki bi delovala kot kriptovaluta. Sredstva projekta so bila prodana kalifornijski banki Silvergate, potem ko ameriški regulatorji zaradi pomislekov glede denarne stabilnosti in konkurence pilotnemu projektu niso hoteli prižgati zelene luči.
Ambicije s finančnega področja
Meta je pripravila načrte za uvedbo virtualnih kovancev, žetonov in posojilnih storitev v svoje aplikacije, saj matično podjetje Facebooka, kljub propadu projekta Diem, nadaljuje s svojimi finančnimi ambicijami. Podjetje, ki ga vodi izvršni direktor Mark Zuckerberg, išče alternativne vire prihodkov in nove funkcije, ki bi lahko pritegnile in obdržale uporabnike.
To verjetno ne bo kriptovaluta, ki bi temeljila na blockchain tehnologiji, so povedali nekateri od teh ljudi. Namesto tega se Meta nagiba k uvedbi žetonov v aplikacijah, ki bi jih centralno nadzorovalo podjetje. Meta naj bi preučevala tudi uvedbo tako imenovanih 'družbenih žetonov' ali 'žetonov ugleda', ki bi se lahko denimo izdajali kot nagrada za pomembne prispevke v skupinah na Facebooku.
Meta raziskuje tudi bolj tradicionalne finančne storitve, pri čemer se osredotoča na pomoč pri zagotavljanju posojil za mala podjetja po privlačnih obrestnih merah, je povedalo več ljudi, ki so seznanjeni s to pobudo. Večina prizadevanj je sicer v začetni fazi razprav in se lahko spremenijo ali opustijo.
Po navedbi Financial Timesa, namerava Meta sredi maja začeti pilotni projekt za objavljanje in deljenje NFT-jev na Facebooku. Temu bo »hitro sledilo« testiranje funkcije, ki bo omogočala članstvo v skupinah na Facebooku na podlagi lastništva NFT žetona, in druge funkcije. V skladu z drugim internim dokumentom se lahko v prihodnosti NFT-ji monetizirajo s »pristojbinami in/ali oglasi«.
Promet upada
Novi vodja finančnega oddelka podjetja Meta Stephane Kasriel je v zapisku konec januarja zapisal: »Spreminjamo našo produktno strategijo in časovni načrt [...], da se bomo lahko prednostno posvetili gradnji za metaverse ter temu, kako bodo v tem digitalnem svetu videti plačila in finančne storitve.« Kasriel, ki je nadomestil Davida Marcusa, ko je ta konec leta 2021 zapustil podjetje, je dejal, da bo podjetje »pospešilo« naložbe v omogočanje plačil v aplikacijah WhatsApp in Messenger ter v »pomoč ustvarjalcem pri monetizaciji njihovih dejavnosti«, na primer z žetoni NFT, navaja Financial Times.
Naznanil je tudi načrte za združitev denarnice Facebook Pay - obstoječega sistema plačil med uporabniki, ki ne uporablja blockchain tehnologije - z denarnico za digitalne valute Novi, ki je bila prvotno namenjena za kovanec diem. »Denarnica bo ponujala plačila ter upravljanje z identiteto in digitalnimi sredstvi znotraj [družine aplikacij in Reality Labs, družbine veje za virtualno in obogateno resničnost], sčasoma pa tudi na drugih aplikacijah oziroma strani,« je dejal Kasriel.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost