Kitajska: včasih posnemovalka, danes vodilna v tehnologiji
Kitajska je dolgo veljala za tisto, ki se zgleduje po zahodnih državah, predvsem ZDA, in posnema njihovo tehnologijo. Čeprav na nekaterih področjih še vedno zaostaja, s svojimi poslovnimi in tehnološkimi inovacijami vpliva na preostali svet. Azijska velesila je izoblikovala vrhunske poslovne modele, ki jih drugje na svetu ni. Nemogoče je najti enakovredno zahodno različico aplikacije WeChat, ki ima več kot 1,2 milijarde uporabnikov.
Ena aplikacija za vse
Kitajski tehnološki tajkuni so padli v nemilost kitajske komunistične vlade. Jack Ma (Alibaba), Colin Huang (Pinduoduo), Richard Liu (Tencent) in Zhang Yiming (ByteDance) so bili pod pritiski Pekinga prisiljeni zapustiti svoje službe ali se umakniti iz javnosti. Njihov čas se morda izteka, vendar njihova izjemna zapuščina ostaja. Kitajska je pod njihovo 'vladavino' postala pravo okno v svetovno prihodnost tehnologije.
TikTok je odličen primer, navaja spletna stran Worldcrunch. Aplikacija za deljenje video posnetkov na družbenem omrežju, ki je bila predstavljena leta 2016, je po vsem svetu zabeležila več kot dve milijardi prenosov. V ZDA je presegla mejo 100 milijonov aktivnih uporabnikov. Zaradi uspeha aplikacije TikTok je ByteDance, njeno matično podjetje, doseglo izjemno raven vpliva na internetu.
WeChat je po številu uporabnikov tretja največja aplikacija za spletno komuniciranje, takoj za Facebookovima aplikacijama WhatsApp in Messenger, ki imata skupno več kot 3,3 milijarde aktivnih mesečnih uporabnikov. Ponuja pa aplikacija WeChat mnogo več kot le sporočanje. Med drugim se jo lahko uporablja za nakupovanje in plačevanje, rezervacije letov in hotelov, dogovarjanje za obisk pri zdravniku ali celo pridobitev kredita, navaja Worldcrunch.
Na Kitajskem 10.000 novih zagonskih podjetij na dan
Grégory Boutté, direktor za digitalne storitve in odnose s strankami pri francoski multinacionalni luksuzni skupini Kering, pojasnjuje: »Kitajski digitalni ekosistem je neverjetno drugačen, hitrost njegovega razvoja pa je impresivna. Predvsem pa se zdaj spreminja smer pretoka inovacij.« To ponazarja nedavna uvedba dogodkov tipa 'nakupovanje v živo' v Franciji, ki jih vodijo znane osebnosti in izhajajo iz koncepta, ki je na Kitajskem že priljubljen.
Eksplozija tega pojava je opazna na digitalnem področju. Rachel Daydou, partnerica in generalna direktorica svetovalnega podjetja Fabernovel na Kitajskem v Šanghaju, pravi: »Facebook skuša z Libro ustvariti finančno skupnost na podlagi družbenih medijev, tako kot je to storil WeChat z WeChat Pay. Facebook Shop je sumljivo podoben mini programom WeChata. Amazon Live se zgleduje po Taobao Live, YouTube Shopping pa po Douyin.« Aplikacija Douyin je podobna TikToku, vendar je zasnovana za kitajski trg in je prav tako stvaritev podjetja ByteDance.
Michael David, glavni direktor za vse kanale pri LVMH, pravi: »Kitajski ekosistem nenehno prekipeva od inovacij. Vsak dan pride v državi do ustanovitve približno 10.000 novih podjetij.« Worldcrunch pojasnjuje, da je Kitajska tudi najbolj napredna država na trgu električnih avtomobilov. Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) je imela konec leta 2020 s 370 različnimi modeli skoraj dvakrat večjo ponudbo od Evrope.
Celoten kitajski trg temelji na tehnologiji
Izvršni direktor francoskega proizvajalca avtomobilov Renault, Luca de Meo, je junija dejal, da je Kitajska »pred Evropo na številnih področjih, pa naj gre za električne avtomobile, povezljivost ali avtonomno vožnjo. Da bi vedeli, kaj se dogaja, morate biti tam.«
Kitajska je tudi vir tehnološkega navdiha za zahodna podjetja, saj je vodilna na svetu na področju e-trgovine, sončne energije, mobilnih plačil, digitalne valute in prepoznavanja obrazov, navaja Worldcrunch. Ima največje 5G omrežje z več kot milijon nameščenimi in delujočimi antenami. Za primerjavo; v Evropi jih je 'le' 400.000.
Kljub vsemu temu pa za Zahodom še vedno zaostaja v nekaterih ključnih sektorjih, denimo pri proizvodnji polprevodnikov. Kljub skoraj 50-odstotni letni rasti proizvodnje Kitajska po uradnih podatkih proizvede manj kot 40 odstotkov vseh čipov, ki jih porabi. Kitajska letalska in vesoljska industrija prav tako zaostajata za zahodnimi državami.
Vendar se Peking zaveda svojih slabosti in si prizadeva, da bi jih odpravil. Spomladi je bil sprejet 14. petletni načrt Kitajske, ki predvideva sedemodstotno letno povečanje izdatkov za raziskave in razvoj (R&D) do leta 2025, to je, poleg 12 odstotkov, ki so bili sprejeti v prejšnjem načrtu.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost