Gary Vaynerchuk: »Za večjo srečo prilagodite pričakovanja osebnega dohodka«

Belorusko-ameriški milijonar je prepričan, da bi mladi podjetniki morali za večji uspeh premisliti svoje sanje in realno prilagoditi pričakovanja osebnih dohodkov.
Fotografija: Povezava med srečo in prisluženim denarjem velja le do določene mere; do točke ko imamo dovolj dohodkov, da smo popolnoma preskrbljeni. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Povezava med srečo in prisluženim denarjem velja le do določene mere; do točke ko imamo dovolj dohodkov, da smo popolnoma preskrbljeni. FOTO: Shutterstock

44-letni milijonar, spletna osebnost in direktor marketinškega podjetja VaynerMedia Gary Vaynerchuk si želi, da bi manj mladih hlastalo po zasluženih miljonih, saj na tak način samo poglabljajo svoje razočaranje, ki temelji na utopičnih sanjah. Raje kot to naj mladi prilagodijo željeno višino osebnega dohodka na smiselno in dosegljivo raven.

»Mladi, ki še niso napolnili niti 25 let so pogosto prepričani, da je zgolj milijon dolarjev dohodka tisto, kar te ohranja v igri« pravi Vaynerchuk za CNBC in dodaja »želim si, da bi si vsak 16 letnik želel 70.000 dolarjev na leto in ne milijone; tako bi imeli povsem drugačen svet, kjer bi ljudje dejansko delali tisto kar si želijo.«
 

Med denarjem in srečo ni povezave


Posamezniki smo srečnejši, če zaslužimo več, saj lahko z več denarja zadovoljimo več potreb - a vendar to velja le do določene mere, ugotavljajo družboslovne študije. Po tem ko oseba zaluži več kot 75.000 dolarjev na leto je ista oseba zagotovo tudi popolnoma preskrbljena z osnovnimi potrebami, zato se sreča več ne veča enako kot prej. Povedano drugače, ko so posamezniki popolnoma preskrbeljni, povezava med denarjem in srečo več ne velja.



Za osebno srečo posameznika je bistveno bolj kot dohodek pomembno, da opravlja delo, ki ga zapolni in mu da smisel v življenju.

»Veliko prijateljev, ki zaslužijo 53.000 dolarjev na leto iskreno uživajo svoje življenje. Imam pa kar nekaj premožnih prijateljev, ki letno pridelajo tudi 12 milijonov dolarjev, vendar so kronično nezadovoljni s svojim življenjem. Mislim, da bi morali ponovno premisliti kaj je to uspeh.« poudarja Vaynerchuk.
 

Bolj kot cilj, da postanemo milijonarji je smiselno, da lovimo mejo dohodkov s katero lahko zadovoljimo vse osebne potrebe. FOTO: Jure Eržen
Bolj kot cilj, da postanemo milijonarji je smiselno, da lovimo mejo dohodkov s katero lahko zadovoljimo vse osebne potrebe. FOTO: Jure Eržen
Eliten odstotek Amerike


Za vstop v elitni en odstotek bogate Amerike mora posameznik ustvariti dohodek nad 450.000 dolarjev letno (v cenah leta 2019). Vaynerchuk je zagotovo v omenjenem enem odstotku, saj je njegovo premoženje ocenjeno na več milijonov dolarjev. Svojo pot je začel kot vinski kritik, ob tem pa je nadaljeval in nadgradil tudi družinski posel z vini. Zdaj je direktor digitalno marketinškega podjetja VaynerMedia.

Tudi dohodek 70.000 dolarjev na leto je sicer težko dosegljiv, vendar pa manj utopičen kot milijoni. Vaynerchuk pravi, da je ravno zaradi možnosti realizacije bolje, da si mladi podjetniki zastavijo nižji cilj, ki jih lahko bistveno bolj zapolni in osreči.
 

Gary Vaynerchuk je začetku delal v družinski prodajalni alkoholnih pijač za 2 dolarja na uro, nato pa kot študent ustvaril uspešen YouTube kanal na katerem je okušal prestižna vina. FOTO: Reuters
Gary Vaynerchuk je začetku delal v družinski prodajalni alkoholnih pijač za 2 dolarja na uro, nato pa kot študent ustvaril uspešen YouTube kanal na katerem je okušal prestižna vina. FOTO: Reuters
Osreči me delo, ne zgolj premoženje


Vaynerchuk ni odraščal v prestižnem okolju, rad pa poudari tudi, da je bil »reven študent«. Svoje premoženje je v ZDA ustvaril sam, sicer pa je iz Belorusije imigriral v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Na začetku je delal v družinski prodajalni alkoholnih pijač, nato pa kot študent ustvaril YouTube kanal na katerem je okušal prestižna vina, kanal pa je postal internetna senzacija.

Tudi po vseh svojih uspehih je Vaynerchuk prepričan, da med srečo in denarjem ni povezave, veliko več stavi na dejansko delo, ki ga posameznik opravlja, saj te lahko osreči le to. Njega osrečuje predvsem podjetništvo in je zadovoljen zaradi tega, ne zgolj zaradi premoženja, še izpostavlja.

Več iz rubrike