Več milijonska posojila Warrena Buffetta v času krize

Čeprav znani investitor Warren Buffett zadnje čase nima pretiranega uspeha, je bil eden izmed velikih zmagovalcev prejšnje krize.
Fotografija: Warrena Buffetta zadnja leta zaznamujejo slabi rezultati, vendar pa tudi iz te krize lahko odide kot velik zmagovalec. FOTO: Rick Wilking/Reuters
Odpri galerijo
Warrena Buffetta zadnja leta zaznamujejo slabi rezultati, vendar pa tudi iz te krize lahko odide kot velik zmagovalec. FOTO: Rick Wilking/Reuters

Buffettovo podjetje Berkshire Hathaway je zadnje čase pod plazom kritik glede donosnosti svojih investicij. Vseeno pa je isto podjetje bilo izredno uspešno v obdobju zadnje krize, ko se je držalo preprostih smernic investiranja. Iz krize je izšlo bogatejše že samo s posojili podjetjem.

Obdobje po finančni krizi leta 2008 je zaznamoval krč posojil, saj posojil tako rekoč ni bilo mogoče dobiti. Denar je bil drag, pomagalo pa ni niti stimulativno zniževanje obrestnih mer. Buffett je v takšnih razmerah razpolagal z veliko količino denarja, ki jo je posojal podjetjem. »Lahko bi zaslužil še več, ampak raje nisem pretiraval. Podjetja kreditov niso dobila nikjer in bil sem praktično edini, ki je posojal denar«, pravi skoraj 90 letni investitor.
 

Buffet je v obdobju zadnje finančne krize bil edini, ki je sploh posojal denar; med drugim je posodil tudi Harley-Davidsonu po zelo visoki obrestni meri. FOTO: Pexels
Buffet je v obdobju zadnje finančne krize bil edini, ki je sploh posojal denar; med drugim je posodil tudi Harley-Davidsonu po zelo visoki obrestni meri. FOTO: Pexels
Posojilo Harley-Davidsonu


Februarja 2009, v najhušem primežu zadnje krize je Warren Buffett posodil okoli 300 milijonov dolarjev izdelovalcu motorjev Harley-Davidsonu. Ta se je takrat soočal z znatnim padcem povpraševanja in pa velikim krčem posojil. Finančni direktor podjetja John Olin je leta 2014 dejal, da je bilo ravno to posojilo tisto, kar je podjetje ohranilo pred bankrotom.

Harley-Davidson se je na krizo odzval z investicijami v lastno blagovno znamko, zniževanjem stroškov in pa ohranjanje delovanja oddelka za finance, za kar so skupno potrebovali milijardo dolarjev letno. Prvi dve točki načrta je podjetje izpeljalo; proizvajalec motorjev je namreč svoje blagovne znamke približal mladim, stroške pa znižal z zapiranjem proizvodnje, združevanjem obratov, najemom zunanjih izvajalcev in odpuščanjem več kot 1100 ljudi oziroma 12 odstotkov vseh zaposlenih. Težava je nastala v tretji fazi, kajti podjetje je s težavo financiralo delovanje finančnega oddelka.

Posojilo za delovanje podjetja sta na koncu priskrbela največji lastnik podjetja Davis Selected Advisers in pa Berkshire Hathaway. Skupaj sta za obdobje pet let posodila kar 600 milijonov dolarjev s 15-odstotno obrestno mero.



Obrestna mera je bila visoka, vendar pa je to bilo praktično edino možno posojilo. Buffett je bil neizprosen tudi ob morebitnem predhodnem odplačilu posojila. Samo s posojilom Harley-Davidsonu je Warren Buffett zaslužil dobrih 150 milijonov dolarjev profita, za Business Insider pa še povedal, da bi lahko izstržil bistveno več, če bi vložil tudi v delnice Harley-Davidsona.
 

V času zadnje finančne krize je Buffettovo posojilo prejel tudi ameriški konglomerat General Electric. FOTO: Loic Venance/Afp
V času zadnje finančne krize je Buffettovo posojilo prejel tudi ameriški konglomerat General Electric. FOTO: Loic Venance/Afp
V krizi je bil edini, ki je posojal


Warren Buffet je v letih 2008 in 2009 na podoben način posodil še Goldman Sachsu (5 milijard dolarjev) in General Electric (3 milijarde dolarjev). V primeru slednjega je Buffett kupil tudi delež podjetja, ki je izplačeval dividende ter zagotovilo kasnejšega nakupa delnic po v naprej določeni ceni. Samo iz posojila General Electric je Buffet ustvaril 1,5 milijard dolarjev, pozneje pa pokazal, da bi lahko dobil še več.

Tudi v trenutni krizi Warren Buffet sedi na gori denarja in številni se sprašujejo ali bo ubral enako taktiko posojil. Zaenkrat je denar še dostopen zato visokih obrestnih mer ne mora zahtevati. Buffet slovi po preprostih odločitvah in tudi po zaupanju v sklade, ki imajo precejšnjo razpršenost. Čeprav so njegove investicije zadnja leta vedno manj donosna bo zanimivo spremljati rezultat izkupička po koncu trenutne krize.

Več iz rubrike