Italijani želijo poskusiti z digitalnim evrom

Prejšnji četrtek je italijansko združenje bank (Associazione Bancaria Italiana - ABI) javno sporočila, da so njihove banke pripravljeni izpeljati pilotni projekt digitalnega evra.
Fotografija: Italijansko združenje bank je sporočilo, da bi poskusili eksperiment digitalnega evra. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Odpri galerijo
Italijansko združenje bank je sporočilo, da bi poskusili eksperiment digitalnega evra. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Italijansko združenje bank (ABI) sestavlja več kot 700 bančnih institucij, ki so izrazile željo po pospešeni implementaciji digitalnih valut. Potencial vidijo v digitalnem evru, pospešek na tem področju pa bi dosegli z izvajanjem relevantnih projektov in eksperimentov. Coindesk piše, da je ABI že lani oblikoval delovno skupino, ki se ukvarja izključno z digitalnimi in kriptiranimi sredstvi.
 

Evropska centralna banka lahko s svojo podporo projektom digitalnega evra znatno poveča zaupanje v digitalne valute. FOTO: Ralph Orlowski/Reuters
Evropska centralna banka lahko s svojo podporo projektom digitalnega evra znatno poveča zaupanje v digitalne valute. FOTO: Ralph Orlowski/Reuters
Banke lahko krepijo zaupanje v digitalne valute


ABI je v četrtek navedel 10 glavnih razlogov, zakaj se zavzemajo za digitalen evro pri tem pa so izpostavili prioritetno prizadevanje za monetarno stabilnost in popolno skladnost evropskih regulacij z digitalno valuto.

Skupina je prepričana, da digitalne valute lahko pridobijo na zaupanju, če so v skladu z evropskimi regulacijami, pri tem pa ključno vlogo igrajo prav banke.
 

Razvoj v teku in mednarodno sodelovanje


Vse več držav iz evroobmočja se nagiba k uveljavitvi digitalnega evra; to so jasno izrazile že Nemčija, Francija in Nizozemska. FOTO: Dado Ruvic/Reuters
Vse več držav iz evroobmočja se nagiba k uveljavitvi digitalnega evra; to so jasno izrazile že Nemčija, Francija in Nizozemska. FOTO: Dado Ruvic/Reuters
Bančno združenje že ima delujoči laboratorij znotraj katerega se dela na integraciji tehnologije blockchain v bančne procese, ki bi pospešila prehod na digitalne valute tudi na mednarodni ravni. Ob tem ABI tudi aktivno sodeluje z razvijalci sodobnih tehnologij, ki bi bančne transakcije naredile čim bolj transparentne.

Pri ABI zatrjujejo, da bi centralna banka digitalnih valut vodila do velikih inovacij, ki bi spremenile tradicionalen bančni sistem. Pričakujemo lahko transakcije tako neposredno med vsakim uporabnikom (P2P), kot med stroji (machine-to-machine), sodobne tehnologije pa bi lahko v realnem času obvladovale še menjalni tečaj in obrestne mere.



V spletni objavi je ABI zapisal tudi: »Programsko spisana digitalna valuta je popolna inovacija na finančnem področju, ki lahko povsem spremeni koncept denarja in mednarodnega trgovanja. Gre za transformacijo, ki ima potencial, da znatno poveča dodano vrednost poslovanja, še posebej lahko izboljša učinkovitost vseh finančnih procesov.«
 

Vse več pobud po digitalnem evru


Sicer je Italija zdaj zelo jasno izrazila željo po digitalnem evru, vendar pa pri tem ni sama. V začetku letošnjega leta je francoska centralna banka pozvala ostale deležnike, da bi oblikovali eksperimente glede delovanja centralne banke digitalnih valut. Temu se pridružuje tudi Nizozemska, ki je že ponudila, da bi sodelovala v poskusih digitalnega evra.

Kljub temu, da je EU na pordočuju še vedno negotova, ideja o digitalnemu evru pridobiva privržence vse več držav evroobmočja. Jens Weidmann, predsednik nemške centralne banke je sicer lansko leto v svojem govoru opozoril, da bi centralna banka digitalnih valut lahko resno destabilizirale trenutni finančni sistem. Vendar pa je Združenje nemških bank še isto leto jasno sporočilo svojo naklonjenost digitalnemu evru in podprla programe, ki spodbujajo razvoj le-tega.

Več iz rubrike