Hrvaška, destinacija le še za najbogatejše
Vse poti letošnjega poletja vodijo na hrvaško obalo. In to ne velja le za Slovence, ki tradicionalno letni dopust preživljamo pri sosedih, ampak za vse Evropejce.
Kolone razgrete pločevine so že tako dolge kot bili v razmahu poletja in sredi največje poletne sezone.
Vse večja draginja, ki so si jo privoščili letos Hrvati, turistov ne ustavljajo, a povzročajo pri vsakomur izmed nas grenak priokus.
Podražitve na Hrvaškem se kar vrstijo in marsikdo si ne bo mogel privoščiti počitnic tam.
Še več: tudi nekoliko bolj premožni ljudje poročajo, da se jim zdi "prav neumno" plačevati tako visoke cene za " navadne kolibe" kot rečejo vse bolj modnim mobilnim hišicam v hrvaških kampih in da bodo za ta denar raje odšli izven sezone v eksotične kraje kot so Sejšeli, Maldivi, Filipini in druge svetovne destinacije za "isti ali celo manjši denar".
In kje so cene na Hrvaškem višje?
Na kratko rečeno, povsod.
Cene mobilnih hišic lahko presegajo tudi 220 evrov na noč, za cestnine bomo morali odšteti skoraj dvakrat več kot lani, pijača in hrana pa sta postali dobrini, pri katerih bomo morali postati izbirčni. A ne tako kot smo še lansko leto izbirali med ekološko hrano in bolj kakvostno ter okusnejšo, ampak bomo primorani izbirati in kupovati cenejšo in s tem tudi nekoliko bolj ceneno.
Pri sosedih se draži vse, tudi prevoz
Dražja bo pot oziroma vožnja do vašega kraja počitnic. In to ne samo z osebnim avtomobilom. Trajektne povezave so se na Hrvaškem podražile za 30 odstotkov, dražji so avtobusni prevozi, prevozi s čolni, katamarani, nekatere pomorske povezave pa so zasebni prevozniki zaradi nedonosnosti celo ukinili.
Podražitve čutijo tudi v avtobusnem prometu. Cene avtobusnega prevoza bodo za najmanj 2 evra višje kot lani. Pri avtobusnih povezavah se je cena dvignila tudi zaradi vse manjše uporabe povezav.
Na Hrvaškem se sicer trenutno ceni litra dizla in bencina gibljeta okoli 1,8 evra. Ravno predvčerajšnjim pa so napovedali vnovično regulacijo cen izven avtocest.
Še huje bo...
Gospodarska zbornica Hrvaške napoveduje še večje podražitve in sicer še posebej na področju hrvaškega javnega prometa (tako pomorskega kot celinskega), saj na to vpliva dodatno zvišanje cen goriva.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.