Dramatičen scenarij: Visoko tveganje za stagflacijo
V časniku Financial Times je Niall Ferguson, nekdanji profesor na Harvardu, zdaj zaposlen na univerzi Stanford in kolumnist Bloomberg Opinion., zapisal, da lahko sedanji čas primerjamo s časom hladne vojne.
Zapisal je, da so globalne razmere bolj podobne sedemdesetim letom prejšnjega stoletja kot katero koli drugo nedavno obdobje.
Napoved dramatičnega dogajanja
Kot ocenjuje Ferguson smo v nečem podobnem novi hladni vojni, saj smo že takrat poznali problem z inflacijo in zaradi takratnih vojn tudi problem visokih cen energije in hrane, kar je ustvarilo tveganje za stagflacije.
Stagflacija pomeni, da se nam obeta nižanje življenjskega standarda, saj naj bi šlo pri tem za daljše obdobje počasne gospodarske rasti z občasno recesijo, visoko stopnjo brezposelnosti ter hkratno relativno visoko stopnjo inflacije. Najhujši del stagflacije se zgodi takrat, ko človek zaradi nje izgubi delo. In to ni nevarno stanje le za posameznika in njegovo družino, ampak visoka brezposelnost negativno vpliva tudi na javne finance, saj pomeni precejšen strošek za socialno državo.
Sicer je trenutno gospodarstvo v celotni Evropski uniji kljub pandemiji covida in vojne v razmeroma dobrem položaju – ima zdravo gospodarsko rast, pred vojno v Ukrajini so bile tudi napovedi za letošnjo in rast prihodnje leto dobre, ima tudi nizko stopnjo brezposelnosti. Prihodnost se zdi nekoliko boljša kot je bila ob podobnih okoliščinah v času hladne vojne. A dolgoročno gledano, bo razplet dogodkov in stanja v Evropski uniji precej odvisen od razvoja geopolitičnih dogodkov in hitrosti prilagajanja nanje.
Slovarček:
Stagflacija je obdobje upočasnjene gospodarske rasti in istočasno višje inflacije. Z drugimi besedami, stagflacija je pojav, ki se zgodi, ko gospodarstvo ne raste, cene izdelkov in storitev pa se kljub temu povečujejo - kombinacija dveh nezaželenih ekonomskih pojavov. Pojem stagflacija izhaja iz dveh izrazov:stagnacija + inflacija = stagflacija
Zaostrovanje konflikta prinaša visoka tveganja za ves svet
Kot opozarja Fergusonov stanovski kolega, harvardski psiholog Steven Pinker, je z vidika psihologije možno, da nam preti precej dramatičen scenarij. Poglejmo, zakaj?
- Prvič: Pinker namreč trdi, da od leta 1945 vlada med velikimi silami "dolg mir", kar je v izrazitem nasprotju s prejšnjimi obdobji ponavljajočih se konfliktov med velikimi silami.
- Drugič, obstaja tudi »novi mir«, za katerega je značilno »kvantitativno zmanjšanje vojne, genocida in terorizma, ki se je začelo po koncu hladne vojne v napadih«.
Ob tem Pinker trdi, da »da je možnost, da bo v naslednjem desetletju izbruhnila »velika epizoda nasilja« - tj. konflikt s 100.000 smrtnimi žrtvami v enem letu ali milijon smrtnih žrtev - 9,7 odstotka.«
Kaj pomeni ta odstotek – je visok? Torej, ali obstaja dolgoročni trend k manjši ali večji vojni?
Odgovor je bil ne. Podatki so pokazali, da so bile vojne porazdeljene naključno. Nassim Nicholas Taleb, avtor znane teorije in knjige »črni labod«, je ugotovil, da je svet po drugi svetovni vojni manj nasilen kot v prvi polovici 20. stoletja oziroma v 19. stoletju.
Toda, kot pravi Taleb, »dolgo obdobje miru ni nujno dokaz spreminjanja verjetnosti velikih vojn. … Verjetnost zelo velike vojne je konstantna.
Skratka, prezgodaj je reči, ali "dolgi mir" pomeni temeljno spremembo. Tretje svetovne vojne ne bomo mogli izključiti, dokler se ta mir ne ohrani vse do konca tega stoletja. In kakšni so scenariji vojne med Rusijo in Ukrajine?
Putin je včeraj po dolgem molku o dogajanju v vojni, dejal, da so mirovna pogajanja z Ukrajino v "slepi ulici", saj je ruski voditelj trdil, da je Kijev odstopal od dogovorov, sklenjenih v Istanbulu. Kakšni so možni torej scenariji?
O 6 možnih scenarijih rusko-ukrajinske vojne in njenih posledicah na svet, bomo na www.svetkapitala.si poročali v nadaljevanju...
Več iz rubrike
Konflikti v podjetju in kako jih razrešiti
Ni potrebno, da se v vašem podjetju izogibate ali bojite konfliktov. Ti so naravni in celo zdravi, pod pogojem, da znamo s konflikti ustrezno ravnati.
500-odstotno zvišanje cen elektrike
Cene elektrike gredo v nebo. Ekonomisti pričakujejo, da bodo evro območje v prihodnjih mesecih potisnile v hudo in trajno gospodarsko recesijo.