Zgodovinski trenutek: Najhitrejše električno vozilo je letalo
Britansko podjetje, ki se ukvarja z dizajniranjem in proizvodnjo letalskih, ladijskih in industrijskih motorjev ter seveda luksuznih avtomobilov, verjame, da je izdelalo najhitrejše električno vozilo v zgodovini. Letalo 'Spirit of Innovation' naj bi neuradno podrlo že tri svetovne rekorde, navaja Euronews.
V začetku novembra je postalo najhitrejše popolnoma električno letalo na baterijski pogon, saj je na testnem poligonu v Združenem kraljestvu doseglo največjo hitrost - 555,9 kilometra na uro na razdalji treh kilometrov.
Rolls-Royce navaja, da verjame, da je enosedežno letalo, ki je prvi polet sicer opravilo septembra, postalo tudi najhitrejše električno vozilo v zgodovini, ko je med daljšim 15-kilometrskim poletom doseglo hitrost 623 kilometrov na uro.
Spirit of Innovation je podrl tudi rekord najhitrejšega vzleta popolnoma električnega letala, saj je prejšnji rekord skrajšal za celih 60 sekund, ko se je v 202 sekundah oziroma dobrih treh minutah povzpel na 3000 metrov.
Najmočnejši baterijski paket
Letalo Spirit of Innovation poganja 400-kilovatni elektromotor, ki proizvede moč, enakovredno moči motorja s 535 konjskimi močmi, poroča Euronews. Na krovu je tudi 6480 baterijskih celic, ki po trditvah družbe Rolls-Royce obsegajo »baterijski paket z največjo močjo, kar jih je bilo kdajkoli sestavljenih v letalstvu«.
Popolnoma električno letalo je del projekta ACCEL (Accelerating Electric Flight Project), katerega polovico financira britanska vlada, drugo polovico pa britanski Inštitut za letalsko in vesoljsko tehnologijo. Čeprav je že trditev, da gre za najhitrejše električno vozilo na svetu, sama po sebi tehnološki dosežek, je projekt zagotovil tudi podatke, ki bodo uporabni pri razvoju prihodnjih električnih potniških letal, je pojasnil Rolls-Royce.
»Po tem, ko se je svet na konferenci o podnebnih spremembah COP26 osredotočil na potrebo po ukrepanju, je to še en mejnik, ki bo pripomogel k uresničitvi cilja 'jet zero' [ogljično nevtralni letalski sektor] in podpira naše ambicije, da zagotovimo tehnološki preboj, ki ga družba potrebuje za dekarbonizacijo zračnega, kopenskega in pomorskega prometa,« je dejal generalni direktor podjetja Warren East.
Rolls-Royce je dejal, da je podatke o poletih predložil Mednarodni letalski zvezi (FAI), športnemu organu, ki nadzoruje svetovne letalske rekorde, in upa, da bodo »v bližnji prihodnosti« potrjeni. Čeprav razburljivi in potencialno zgodovinski pa so vsi podatki trenutno še neuradni.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese