Najdeni dragoceni predmeti iz časov enega najbogatejših imperijev

Na otoku Sumatra v Indoneziji so ribiči v zadnjih petih letih našli neprecenljive zgodovinske najdbe izjemnih vrednosti. Ti naj bi izhajali iz časov imperija Srivijaya, ki je bil v svoji dobi znan kot »otok zlata« in je več kot 600 let vladal Indoneziji. Šlo je za plavajoče kraljestvo, ki je bilo del svilne ceste, mreže medsebojno povezanih trgovskih poti Azije z območjem Sredozemlja, Severne Severozahodne Afrike in Evrope. Imperij je bil svoje čase znan po svojem izjemnem bogastvu ter po zlatu in draguljih, nato pa naj bi v 14. stoletju skrivnostno izginil, poroča The Guardian.
Dragoceni ostanki tistih časov so bili najdeni vzdolž reke Musi. Do njih so se dokopale lokalne ribiške posadke, ki na tem območju izvajajo nočne potope. Gre za izjemne predmete, kot so zlati prstani, kroglice in zlati kovanci. Med odkritji je tudi kip Bude iz osmega stoletja v naravni velikosti, ki je posut z dragocenimi dragulji. Vreden naj bi bil več milijonov funtov.
Ob koncu civilizacije so palače in templji potonili skupaj z vsem imetjem

Kot je razložil Kingsley, je Srivijaya v svojem času nadzorovala prometnice pomorske svilene ceste. Šlo je za ogromen trg, ki je trgoval z lokalnim, kitajskim in arabskim blagom.
»Medtem ko je svet zahodnega Sredozemlja v osmem stoletju vstopal v temno dobo, je prišlo do vzpona enega največjih svetovnih kraljestev na zemljevidu jugovzhodne Azije. Vladarji Srivijaye so več kot 300 let obvladovali trgovske poti med Bližnjim vzhodom in imperialno Kitajsko. Srivijaya je postala mednarodno križišče trgovanja z najboljšim blagom tega časa. Njegovi vladarji so si nabrali izjemno bogastvo,« je o zgodovinskem imperiju povedal Kingsley.

Ribiči najdene zaklade na tem območju običajno preprosto prodajo naprej, brez da bi bili ti deležni temeljite arheološke obravnave. Tako končajo v trgovinah s starinami, ribiči pa zanje dobijo drobiž v primerjavi s tem, koliko so resnično vredni, še navaja The Guardian.
Kot dodaja Kingsley, so s tem ti zakladi izjemne vrednosti izgubljeni. Če bi jih namreč vzeli pod drobnogled arheologi, bi bila s tem razjasnjena marsikatera zgodovinska dejstva o tem skrivnostnem imperiju.
Več iz rubrike
Borzna rast proizvajalcev orožja
Evropa se bo ponovno oborožila in v obrambno industrijo se bo zlilo veliko denarja, investitorji so skočili in želijo biti del te rasti.
Avstrijski Steyr in hrvaški Đuro Đaković vodita evropske orožarje
Napovedani povečani izdatki za evropsko obrambo obnoreli vlagatelje.