Zgodba o hitrorastočih trgih
Vsekakor retorika novoizvoljenega ameriškega predsednika ne koristi trgom v razvoju, Trumpovi glavni tarči pa sta Kitajska in Mehika. Glede na usmeritev nove ameriške administracije, kar zadeva mednarodne sporazume, odnose s partnerji in priseljevanje, ni nenavadno, da hitrorastočim trgom v očeh investitorjev manjka pozitivna zgodba, ki bi poganjala tečaje. Pogrešamo predvsem neko enotno pozitivno zgodbo, ki bi bila razlog za navdušenje vlagateljev nad celotnim naložbenim razredom.
Seveda pa na drugi strani obstajajo nekatere pozitivne lokalne zgodbe, ki so v preteklem letu razveseljevale vlagatelje. Zamenjava brazilskega predsednika je denimo lokalni trg v le dobrem letu dni dvignila za kar 130 odstotkov v evrih. Podobno so tečaji na moskovski borzi zaradi stabilizacije ruskega gospodarska v nekaj več kot letu dni pridobili 95 odstotkov v evrih. Toda investitorji so še vedno skeptični glede dolgoročne rasti hitrorastočih trgov, saj je Kitajska zaradi predimenzioniranega nepremičninskega sektorja in previsokega dolga velika neznanka in pomeni tudi sistemsko tveganje.
Zato menim, da lahko od hitrorastočih trgov več pričakujemo v drugi polovici leta. Kitajska bo po pričakovano nekoliko šibkejši aktivnosti v prvi polovici leta v drugi polovici s spodbudami gospodarstvu poskušala nadoknaditi zamujeno. Trumpovi gospodarski ukrepi bodo dobili nekoliko bolj določne obrise, morebitna diskrepanca med pričakovanji trga in napovedmi ameriške centralne banke pa se bo tudi že zmanjšala. Pretresi v Indiji zaradi demonetizacije in uvedbe enotne davčne stopnje bodo prav tako že za nami.
Ob koncu tega zapisa se verjetno sprašujete, ali bo morebitna uresničitev teh pričakovanj zadosten povod, da bi o hitrorastočih trgih spet lahko pripovedovali vznemirljive pripovedke in vabili vlagatelje. Najverjetneje ne. Vseeno pa so hitrorastoči trgi na trenutnih ravneh ustrezna naložba za del razpršenega portfelja.
Peter Jenčič, Alta skladi
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj