Z močjo ideje do zmage
V resnici v niansah to že počne; ni klecnila pod težo »trumpiziranja« in »brexitiranja«, ampak je na grozečo nevarnost, zavito v privlačen celofan, raje odgovorila z v Evropo zazrtim mladim Francozem Emmanuelom Macronom in še prej z Nizozemcem Markom Ruttejem. Še več: ljudje, kakršen je češki ekonomist in avtor knjige Ekonomija dobrega in zla Tomáš Sedláček, tudi vse manj skrivajo ogorčenje nad odločitvijo Velike Britanije.
»S populizmom popopran brexit je bil čista neumnost. Otok se je vedel kot nekakšen razvajen otrok, ki je vihal svoj nos zaradi malenkosti in se pri tem ni zavedal, da bo uničil dolgoletno prijateljstvo,« je dejal Sedláček minuli torek na finančni konferenci.
To vzbuja dober občutek in upanje, da bodo turbulentne globalne okoliščine (če jih bomo dojemali in izkoristili z zdravo pametjo) staro celino kvečjemu malo opraskale, nikakor pa ne uničile, kot jo je, denimo, kriza iz 30. let preteklega stoletja. Zaradi tega ne smemo pozabiti, da je Evropa »leader« na številnih področjih: pri razumevanju človekovih pravic, demokracije, ekologije, filozofije, ekonomije, solidarnosti in socialnih pravic, ki so, kot pišemo v Svetu kapitala, na zavidljivi ravni, zgled za ves preostali svet. Evropa bi morala s temi visokimi vrednotami osvajati svet. In tudi Slovenija. A kaj ko vse direktive EU pri nas jemljemo kot suho zlato in pozabljamo, da si jih vsaka članica lahko prilagaja sebi v prid. In to marsikatere tudi počnejo, le Slovenija tega ne izkoristi. Naša implementacija evropske zakonodaje je bolj papeška od papeža, in to gospodarstvo že zelo občuti.
A pozor! Zato ni kriva EU. Odgovornost, da zaradi evropskega zakonodajnega bremena postajamo vse manj konkurenčni, moramo prevzeti sami. Ne? Pa pomislite, kolikokrat smo izbrancem ljudstva zabičali, naj direktive iz Bruslja vključijo v naše okolje po zdravi kmečki pameti. Ni težko, le zrno je treba ločiti od plev in bomo res lahko osvojili svet. Pa brez izgovorov, da smo premajhni. Saj veste, kaj pravijo: ni pomembna velikost, pomembna je tehnika. Živeli!
Petra Kovič, urednica poslovnega časnika Svet kapitala
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj