Skrivnost srčnega mentorstva
Ko se soočamo z novimi izzivi, je mentorstvo nadvse dobrodošlo, saj je eden najučinkovitejših načinov razvoja ljudi. Vstopite v čim več mentorskih odnosov.
Odpri galerijo
Mentorstvo je eden najučinkovitejših načinov razvoja potenciala ljudi, da bodo znali delati, živeti in sobivati ter prevzemati odgovornost za svoja dejanja in svoj prispevek. Kdaj, če ne zdaj, ko se soočamo z »novo resničnostjo«, mentorstvo potrebujemo bolj kot kdajkoli prej. - dr. Danijela Brečko
Zato, ker je mentorstvo edinstvena oblika prenosa znanja in izkušenj za tiste, ki ga želijo dobiti s strani tistih, ki ga želijo dati. Mentorstvo kot dvosmerni odnos, ki bogati oba sodelujoča v procesu (ali vse udeležence pri skupinskem mentorstvu), je postalo nepogrešljiva oblika pomoči pri osebnem in profesionalnem razvoju posameznika in s tem sestavni del področja razvoja kadrov, prepoznavanja in razvoja talentov, voditeljev in podjetništva v najširšem smislu.
Mentorstvo je tudi proces, v katerem se pokaže izjemna moč sodelovanja med različnimi generacijami. Medgeneracijska izmenjava znanj in izkušenj je lahko ključna za razvoj in nadgradnjo kompetenc posameznika in bogati vse udeležence v mentorskem odnosu.
Dokazano je, da osebe, ki imajo mentorje, delujejo bolje, napredujejo hitreje in imajo boljšo izkušnjo z uravnoteženjem dela in zasebnega življenja. So torej bistveno bolj zadovoljne. Ogromno pridobijo tudi mentorji. Ne nazadnje velja, da ko predajaš znanje na druge, se sam naučiš dvakrat toliko.
V mentorski odnos lahko vstopimo v katerem koli obdobju življenja in na kateri koli karierni stopnički, pri čemer bomo potrebovali različne mentorje oziroma pri njih iskali različne oblike podpore. Na začetku so morda primernejši mentorji, ki so strokovnjaki na področju, na katerem začenjamo svojo kariero. Kasneje iščemo mentorje, ki nam pomagajo pri razvijanju vodstvenih in voditeljskih veščin. Še kasneje mentorje, ki nam svetujejo oziroma pomagajo pri usposabljanju naslednikov. Lahko se odločimo za obratno mentorstvo, nekje na tej poti pa morda tudi za mentorje, s katerimi ugotavljamo, ali še hodimo v pravo smer ali pa potrebujemo drugačno poslanstvo.
Vzgibi za vstop v mentorski proces so lahko različni.
Na strani mentoriranca je to lahko želja ali potreba po pomoči na začetku poslovne kariere, njeni utrditvi ali spremembi. Lahko gre za iskanje podpore pri prepoznavanju lastne vrednosti, potrditvi pravilnosti izbrane poti ali iskanju novih izzivov. Vse to so situacije, v katerih mentor s svojim časom, znanjem, izkušnjami in povezavami nudi mentorirancu podporo, ga spodbuja, mu lajša, ali morda prihrani kakšne korake, ga varuje pred ponavljanjem napak in neprijetnimi situacijami. V nekem smislu ga z nevidno roko, korak za korakom, usmerja k izbranemu cilju. Oziroma kot je nekdo slikovito opisal, mu pomaga, da se povzpne na vejo in odleti, ko je za to pripravljen.
Na strani mentorja gre običajno za odločitev o delitvi pridobljenih znanj in izkušenj s tistimi, ki to potrebujejo in s tem za odločitev, da se bodo tudi sami še naprej nenehno učili in se izpopolnjevali. Saj kot pravi Frank Oppenheimer: »Največ se naučiš, ko učiš druge (The best way to learn is to teach)«. Pri tem ni pomembna starost, položaj, visoka formalna ali celo akademska izobrazba. Pomembna je celota osebnostnih lastnosti, vrednot, izkušenj, pripravljenost na deljenje vsega tega z drugimi in predvsem sposobnost in pripravljenost za ustvarjanje odnosa.
Kljub podatkom nekaterih raziskav, da kar 76 % ljudi verjame, da so mentorji nepogrešljivi pri njihovi rasti, je še vedno veliko takih, ki mentorske izkušnje še niso doživeli. Razlog za to je lahko čisto oseben. Menijo, da tega ne potrebujejo, da nimajo časa ali pa ga niso pripravljeni investirati v ta namen. Morda preprosto niso sposobni za kaj takega. Nekateri si ne zmorejo priznati, da potrebujejo pomoč oziroma ne upajo prositi zanjo. Še pogosteje je problem v tem, da ljudje ne vedo, kje in kako poiskati mentorja in kako vzpostaviti mentorski odnos.
Vse kar potrebujete je odločitev za vstop v mentorski odnos, jasnost ciljev, ki jih želite doseči in posledično ustrezna izbira mentorja oziroma mentoriranca. Pred sprejemom take odločitve je dobro razčistiti naslednje:
Bodoči mentor: imejte jasen odgovor na to, zakaj želite postati mentor in kaj to pomeni; opravite pošteno samooceno svojih znanj, kompetenc, izkušenj in veščin ter se seznanite s tem, kakšne naj bi bile kompetence uspešnega mentorja; bodite odprti za mentoriranje oseb izven svojega področja delovanja;
Bodoči mentoriranec: imejte jasen odgovor na to, zakaj želite postati mentoriranec in kaj to pomeni; izberite mentorja po predhodno postavljenih merilih, glede na svoje osebne in profesionalne cilje; razširite polje iskanja ustreznega mentorja izven svojega področja delovanja in trenutnega zanimanja. »V vašem življenju so mentorji pomembni, zato bodite pri njihovi izbiri modri.« — Robert Kiyosaki
»Vsaka vloga, ki jo imate, prinaša svoj izziv«. — Mireille Enos
V mentorskem procesu imata osrednji vlogi
• mentor, ki kot izkušeni posameznik pomaga drugemu, t. j. mentorirancu, postaviti cilje in poiskati najboljšo pot za njihovo uresničitev ter razviti za to potrebne veščine in kompetence;
• mentoriranec, ki si želi pridobiti dodatna znanja, izkušnje, nasvete in podporo s strani izkušenejše osebe – mentorja.
Večinoma prevladuje prepričanje, da breme uspešnega mentorskega procesa leži na mentorju. Vendar so različne raziskave pokazale, da so najuspešnejši tisti mentorski procesi, v katerih mentoriranec prevzame vsaj enako odgovornost za uspeh kot mentor.
Mentor je lahko vsakdo, ki je pripravljen svoj čas, energijo, znanje in izkušnje vložiti v usmerjanje in razvoj določene osebe, to je mentoriranca. Vsakdo, ki je z dragocenimi spoznanji in modrostjo, pridobljenih z lastnimi vzponi in padci, pripravljen pomagati mentorirancu napredovati na različnih področjih in ohraniti njegovo avtentičnost.
Mentor ni trener, učitelj ali coach, ne potrebuje posebnih kvalifikacij in tudi ni potrebno, da je strokovnjak na področju, na katerem deluje mentoriranec. Znati pa mora poslušati in postavljati vprašanja, ki bodo spodbujala mentoriranca, da odkrije svoje lastne potenciale. Da ugotovi, kako krepiti in poudarjati svoje prednosti in zmanjševati oziroma odpravljati morebitne slabosti s ciljem razvoja v najboljšo različico samega sebe.
Mentoriranec je lahko vsakdo, ki se za to odloči in je pripravljen v to vložiti svoj čas ter : ima iskreno željo po stalnem učenju, rasti in uspehu ter polnem izkoriščanju svojih potencialov; se zaveda osebne odgovornosti pri postavljanju in uresničevanju ciljev; je radoveden, vedoželjen in veliko sprašuje; je pripravljen mentorju razkriti svoje osebne želje, potrebe in v kateri smeri bi se rad razvijal; ima namen sodelovati v mentorskem procesu z vsem srcem.
Preden se odločite za sodelovanje z mentorjem, se morate zavedati, da mentor ne bo namesto vas živel vašega življenja, ampak vam bo nudil nasvete, različne poglede in vas naučil razmišljati širše in drugače, da ne boste sprejemali vedno enakih odločitev oziroma se enako odzivali na različne situacije.
Biti mentoriranec ne pomeni imeti pasivne vloge. Vaša naloga je, da vzpostavite in negujete odnos, iščete nasvete in pripravljeni prihajate na mentorska srečanja. Da usmerjate mentorski proces saj je ta primarno osredotočen na uresničevanje vaših ciljev na področju profesionalne in osebne rasti. Zato je izjemnega pomena, da si kot mentoriranec pred vstopom v proces vzamete čas za osvetlitev svojih ključnih vrednot, preverjanje svojih prednosti in slabosti oziroma pomanjkljivosti, določitev profesionalnih in osebnih ciljev ter pogojev in sredstev za dosego teh ciljev.
Načeloma obstajata dva osnovna načina: z neposrednim pristopom do potencialnega mentorja oziroma mentoriranca ali pa z vključitvijo v organizirane mentorske programe.
Kako poiskati mentorja? Mentorje lahko poiščete kjer koli: med vašimi profesionalnimi stiki, zdajšnjimi in nekdanjimi sodelavci, na LinkedInu in drugih družbenih omrežjih, s pomočjo e-poštnih seznamov, med ljudmi, ki jih srečujete na srečanjih stanovskih združenj, konferencah, delavnicah, med ljudmi, ki jih priporočajo vaši znanci itn. Pri tem bodite ustvarjalni, prosite prijatelje, družinske člane in kolege za osebna priporočila. Razmišljajte široko.
Mentorje iščite med ljudmi:
• izven svojega področja delovanja;
• ki so drugačni od vas in vam lahko ponudijo nove poglede;
• ki imajo znanja in veščine, ki jih želite osvojiti oziroma nadgraditi;
• s slovesom ljubitelja učenja.
Predvsem pa iščite mentorje, ki jim boste zaupali, ki vam bodo prinesli drugačen pogled od vašega, ki bodo zapolnili vrzeli v vašem znanju in veščinah, ki vam bodo pomagali razširiti socialno mrežo. Nikakor ne iščite svojega klona, s katerim se boste morda prijetno počutili, nihče od vaju pa ne bo napredoval.
Kako poiskati mentoriranca? V večini primerov je pobuda na strani mentorirancev, vendar je vse več tistih, ki se zavedajo moči, pomena in ne nazadnje koristi, ki jih prinaša delitev znanja in izkušenj s tistimi, ki to potrebujejo oziroma želijo.
Mentoriranje drugih je odličen način za nadgrajevanje lastnega znanja in veščin za gradnjo sodelovalnih odnosov. Če ste med njimi, se odzovite na povabilo za sodelovanje v mentorskih programih kot mentorji, sprejmite neposredna povabila potencialnih mentorirancev ali pa tudi sami sporočite okolici, da ste pripravljeni delovati kot mentor. Danes je veliko več tistih, ki iščejo mentorje, kot je na mentorsko delo pripravljenih mentorjev, zato je vaš odziv pohvale vreden. Svojo pripravljenost lahko sporočite na družabnih omrežjih, v svojem delovnem okolju, v okviru stanovskih združenj, katerih član ste. Če pri določenih osebah zaznate razmišljanje ali željo po mentorju, jim stopite naproti in jim pomagajte pri odločitvi. Morda boste ugotovili, da bi bili prav vi primeren mentor za katero od njih ali pa boste priporočili koga drugega.
Mentorirance iščite med ljudmi:
• izven svojega primarnega področja delovanja
• ki so drugačni od vas in katerim boste lahko ponudili nove vidike razmišljanja in delovanja
• ki so zavezani vseživljenjskemu učenju;
Kako boste vedeli, da ste ustvarili uspešno mentorsko zgodbo?
Še več o mentorskem procesu, mehanizmih delovanja, ki nam lahko koristijo ma vseh ravneh odnosov v poslovnem in zasebnem okolju, koristih mentorstva ter dobrih mentorskih praksah si lahko preberete v novi knjigi »Skrivnost srčnega mentorstva« (Vodnik za mentorje in mentorirance) avtoric Tatjane Kolenc in Klaudije Javornik. V njej tudi o tem, kako nas sodelovanje, medgeneracijsko in vseživljenjsko učenje in odkriti odnosi neizmerno bogatijo in nam kažejo pot naprej in navzgor.
Avtorici: Tatjana Kolenc, Klaudija Javornik
ISBN : 978-961-95219-0-8
Število strani: 212
Mere (mm): 230 x 160 x 23
Vezava: : mehka, šivana z nitjo, broširana, zavihki na ovitku
Redna cena z DDV: 38,00 EUR
Datum izida: 22.12.2020
Prvi prodajni dan: 23.12.2020
Opis:
Avtorici sva po izjemni mentorski izkušnji, ki nama je obema spremenila življenje in ki sva jo podrobneje opisali v najinem knjižnem prvencu »Z mentorstvom do srčnega voditeljstva«, izdali še Vodnik za mentorje in mentorirance. V njem opiševa poglavitne značilnosti mentorstva, možne oblike, udeležence procesa ter priporočljiva znanja, lastnosti in veščine udeležencev, Podrobneje opiševa celoten mentorski proces in izpostaviva pomen graditve odnosa. Mentorske zgodbe so različne, vse pa so lahko uspešne, če vanje vstopimo z iskrenim namenom, vzpostavimo ustrezen odnos na osnovi medsebojnega zaupanja in spoštovanja ter vanj vložimo potreben čas in smo ves čas zavzeti in odprti za vse in vsakogar.
O vsebini Vodnika največ povedo mnenja njegovih prvih bralcev:
Srčno mentoriranje bi bolje predstavljeno le stežka prišlo od kjerkoli drugje. Avtorici sta naučeno in živeto iz lastne izkušnje premislili, združili in pretopili v Vodnik, ki naj bo v dobro oporo vsem mentorskim parom in vsakomur posebej. Berite na lastno odgovornost, isti ne boste več.
Matic Kadliček, univ. dipl. psih., trener in svetovalec za razvoj ljudi, Mentor in coach (EMCC)
Vodnik je bogata zakladnica znanja o mentorstvu, ki prinaša odgovore na vprašanja, s katerimi se srečujejo mentorji in mentoriranci in razkriva mehanizme delovanja, ki nam koristijo na vseh ravneh odnosov, v poslovnem in zasebnem okolju. Vse to z zvrhano mero prepričljivosti zaradi osebne izkušnje avtoric – v čemer vidim še eno dodano vrednost.
Maja Mandoska, Vodja mentorskih programov pri Združenju Manager
Mentorstvo, kot vsaka resnična stvar v življenju, niso le zmage. Je iskren in povezan ples med zmagami in porazi, dveh, ki si to upata. Prenašanje zmag kot prenašanje porazov zahtevata veliko notranjih psihičnih zalog. Srečen, kdor ima moč za oboje in srečen, kogar pri tem nekdo drži za roko.
Katja Hleb
Vodnik »Skrivnost srčnega mentorstva« je izjemno velikodušno in bogato orodje za vse, ki si želijo kakovost mentorstva dvigniti na višjo raven.
Jan Kovačič, organizacijski psiholog in idejni vodja skupine #uporabnapsihologija
Vodnik je odličen prikaz mentorskega procesa in izjemno uporaben vir informacij za vse, ki vstopajo v mentorski proces. Biti mentor je tudi ena izmed značilnosti sodobnega voditelja, zato ga v prebiranje in navdih priporočam vsem, ki vodijo ali se na to pomembno vlogo šele pripravljajo
Dr. Alenka Braček Lalić, Prodekanja za raziskave na IEDC-Poslovni šoli Bled
Leadership Coach, ACC
Ob branju te knjige boste začutili vse bogastvo, energijo, srčnost in predanost avtoric, ki sta postali sinonim uspešnega, zglednega in srčnega mentorskega procesa. Nastavili sta nam ogledalo, pokazali in dokazali, da nas sodelovanje, medgeneracijsko in vseživljenjsko učenje in odkriti odnosi neizmerno bogatijo in nam kažejo pot naprej in navzgor.
Barbara Krajnc, svetovalka za strateško komuniciranje in poslovne strategije / mentorica
Zakaj?
Zato, ker je mentorstvo edinstvena oblika prenosa znanja in izkušenj za tiste, ki ga želijo dobiti s strani tistih, ki ga želijo dati. Mentorstvo kot dvosmerni odnos, ki bogati oba sodelujoča v procesu (ali vse udeležence pri skupinskem mentorstvu), je postalo nepogrešljiva oblika pomoči pri osebnem in profesionalnem razvoju posameznika in s tem sestavni del področja razvoja kadrov, prepoznavanja in razvoja talentov, voditeljev in podjetništva v najširšem smislu.
Mentorstvo je tudi proces, v katerem se pokaže izjemna moč sodelovanja med različnimi generacijami. Medgeneracijska izmenjava znanj in izkušenj je lahko ključna za razvoj in nadgradnjo kompetenc posameznika in bogati vse udeležence v mentorskem odnosu.
Dokazano je, da osebe, ki imajo mentorje, delujejo bolje, napredujejo hitreje in imajo boljšo izkušnjo z uravnoteženjem dela in zasebnega življenja. So torej bistveno bolj zadovoljne. Ogromno pridobijo tudi mentorji. Ne nazadnje velja, da ko predajaš znanje na druge, se sam naučiš dvakrat toliko.
Dokazano je, da osebe, ki imajo mentorje, delujejo bolje, napredujejo hitreje in imajo boljšo izkušnjo z uravnoteženjem dela in zasebnega življenja.
Kdaj?
V mentorski odnos lahko vstopimo v katerem koli obdobju življenja in na kateri koli karierni stopnički, pri čemer bomo potrebovali različne mentorje oziroma pri njih iskali različne oblike podpore. Na začetku so morda primernejši mentorji, ki so strokovnjaki na področju, na katerem začenjamo svojo kariero. Kasneje iščemo mentorje, ki nam pomagajo pri razvijanju vodstvenih in voditeljskih veščin. Še kasneje mentorje, ki nam svetujejo oziroma pomagajo pri usposabljanju naslednikov. Lahko se odločimo za obratno mentorstvo, nekje na tej poti pa morda tudi za mentorje, s katerimi ugotavljamo, ali še hodimo v pravo smer ali pa potrebujemo drugačno poslanstvo.
Vzgibi za vstop v mentorski proces so lahko različni.
Na strani mentoriranca je to lahko želja ali potreba po pomoči na začetku poslovne kariere, njeni utrditvi ali spremembi. Lahko gre za iskanje podpore pri prepoznavanju lastne vrednosti, potrditvi pravilnosti izbrane poti ali iskanju novih izzivov. Vse to so situacije, v katerih mentor s svojim časom, znanjem, izkušnjami in povezavami nudi mentorirancu podporo, ga spodbuja, mu lajša, ali morda prihrani kakšne korake, ga varuje pred ponavljanjem napak in neprijetnimi situacijami. V nekem smislu ga z nevidno roko, korak za korakom, usmerja k izbranemu cilju. Oziroma kot je nekdo slikovito opisal, mu pomaga, da se povzpne na vejo in odleti, ko je za to pripravljen.
Na strani mentorja gre običajno za odločitev o delitvi pridobljenih znanj in izkušenj s tistimi, ki to potrebujejo in s tem za odločitev, da se bodo tudi sami še naprej nenehno učili in se izpopolnjevali. Saj kot pravi Frank Oppenheimer: »Največ se naučiš, ko učiš druge (The best way to learn is to teach)«. Pri tem ni pomembna starost, položaj, visoka formalna ali celo akademska izobrazba. Pomembna je celota osebnostnih lastnosti, vrednot, izkušenj, pripravljenost na deljenje vsega tega z drugimi in predvsem sposobnost in pripravljenost za ustvarjanje odnosa.
Kako?
Kljub podatkom nekaterih raziskav, da kar 76 % ljudi verjame, da so mentorji nepogrešljivi pri njihovi rasti, je še vedno veliko takih, ki mentorske izkušnje še niso doživeli. Razlog za to je lahko čisto oseben. Menijo, da tega ne potrebujejo, da nimajo časa ali pa ga niso pripravljeni investirati v ta namen. Morda preprosto niso sposobni za kaj takega. Nekateri si ne zmorejo priznati, da potrebujejo pomoč oziroma ne upajo prositi zanjo. Še pogosteje je problem v tem, da ljudje ne vedo, kje in kako poiskati mentorja in kako vzpostaviti mentorski odnos.
Vse kar potrebujete je odločitev za vstop v mentorski odnos, jasnost ciljev, ki jih želite doseči in posledično ustrezna izbira mentorja oziroma mentoriranca. Pred sprejemom take odločitve je dobro razčistiti naslednje:
Bodoči mentor: imejte jasen odgovor na to, zakaj želite postati mentor in kaj to pomeni; opravite pošteno samooceno svojih znanj, kompetenc, izkušenj in veščin ter se seznanite s tem, kakšne naj bi bile kompetence uspešnega mentorja; bodite odprti za mentoriranje oseb izven svojega področja delovanja;
Bodoči mentoriranec: imejte jasen odgovor na to, zakaj želite postati mentoriranec in kaj to pomeni; izberite mentorja po predhodno postavljenih merilih, glede na svoje osebne in profesionalne cilje; razširite polje iskanja ustreznega mentorja izven svojega področja delovanja in trenutnega zanimanja. »V vašem življenju so mentorji pomembni, zato bodite pri njihovi izbiri modri.« — Robert Kiyosaki
Vse kar potrebujete je odločitev za vstop v mentorski odnos, jasnost ciljev, ki jih želite doseči in posledično ustrezna izbira mentorja oziroma mentoriranca.
Katero vlogo prevzeti v mentorskem procesu?
»Vsaka vloga, ki jo imate, prinaša svoj izziv«. — Mireille Enos
V mentorskem procesu imata osrednji vlogi
• mentor, ki kot izkušeni posameznik pomaga drugemu, t. j. mentorirancu, postaviti cilje in poiskati najboljšo pot za njihovo uresničitev ter razviti za to potrebne veščine in kompetence;
• mentoriranec, ki si želi pridobiti dodatna znanja, izkušnje, nasvete in podporo s strani izkušenejše osebe – mentorja.
Večinoma prevladuje prepričanje, da breme uspešnega mentorskega procesa leži na mentorju. Vendar so različne raziskave pokazale, da so najuspešnejši tisti mentorski procesi, v katerih mentoriranec prevzame vsaj enako odgovornost za uspeh kot mentor.
Mentor je lahko vsakdo, ki je pripravljen svoj čas, energijo, znanje in izkušnje vložiti v usmerjanje in razvoj določene osebe, to je mentoriranca. Vsakdo, ki je z dragocenimi spoznanji in modrostjo, pridobljenih z lastnimi vzponi in padci, pripravljen pomagati mentorirancu napredovati na različnih področjih in ohraniti njegovo avtentičnost.
Mentor ni trener, učitelj ali coach, ne potrebuje posebnih kvalifikacij in tudi ni potrebno, da je strokovnjak na področju, na katerem deluje mentoriranec. Znati pa mora poslušati in postavljati vprašanja, ki bodo spodbujala mentoriranca, da odkrije svoje lastne potenciale. Da ugotovi, kako krepiti in poudarjati svoje prednosti in zmanjševati oziroma odpravljati morebitne slabosti s ciljem razvoja v najboljšo različico samega sebe.
Mentoriranec je lahko vsakdo, ki se za to odloči in je pripravljen v to vložiti svoj čas ter : ima iskreno željo po stalnem učenju, rasti in uspehu ter polnem izkoriščanju svojih potencialov; se zaveda osebne odgovornosti pri postavljanju in uresničevanju ciljev; je radoveden, vedoželjen in veliko sprašuje; je pripravljen mentorju razkriti svoje osebne želje, potrebe in v kateri smeri bi se rad razvijal; ima namen sodelovati v mentorskem procesu z vsem srcem.
Preden se odločite za sodelovanje z mentorjem, se morate zavedati, da mentor ne bo namesto vas živel vašega življenja, ampak vam bo nudil nasvete, različne poglede in vas naučil razmišljati širše in drugače, da ne boste sprejemali vedno enakih odločitev oziroma se enako odzivali na različne situacije.
Biti mentoriranec ne pomeni imeti pasivne vloge. Vaša naloga je, da vzpostavite in negujete odnos, iščete nasvete in pripravljeni prihajate na mentorska srečanja. Da usmerjate mentorski proces saj je ta primarno osredotočen na uresničevanje vaših ciljev na področju profesionalne in osebne rasti. Zato je izjemnega pomena, da si kot mentoriranec pred vstopom v proces vzamete čas za osvetlitev svojih ključnih vrednot, preverjanje svojih prednosti in slabosti oziroma pomanjkljivosti, določitev profesionalnih in osebnih ciljev ter pogojev in sredstev za dosego teh ciljev.
PREBERITE TUDI:
Kje in kako poiskati mentorja oziroma mentoriranca?
Načeloma obstajata dva osnovna načina: z neposrednim pristopom do potencialnega mentorja oziroma mentoriranca ali pa z vključitvijo v organizirane mentorske programe.
Kako poiskati mentorja? Mentorje lahko poiščete kjer koli: med vašimi profesionalnimi stiki, zdajšnjimi in nekdanjimi sodelavci, na LinkedInu in drugih družbenih omrežjih, s pomočjo e-poštnih seznamov, med ljudmi, ki jih srečujete na srečanjih stanovskih združenj, konferencah, delavnicah, med ljudmi, ki jih priporočajo vaši znanci itn. Pri tem bodite ustvarjalni, prosite prijatelje, družinske člane in kolege za osebna priporočila. Razmišljajte široko.
Mentorje iščite med ljudmi:
• izven svojega področja delovanja;
• ki so drugačni od vas in vam lahko ponudijo nove poglede;
• ki imajo znanja in veščine, ki jih želite osvojiti oziroma nadgraditi;
• s slovesom ljubitelja učenja.
Predvsem pa iščite mentorje, ki jim boste zaupali, ki vam bodo prinesli drugačen pogled od vašega, ki bodo zapolnili vrzeli v vašem znanju in veščinah, ki vam bodo pomagali razširiti socialno mrežo. Nikakor ne iščite svojega klona, s katerim se boste morda prijetno počutili, nihče od vaju pa ne bo napredoval.
Kako poiskati mentoriranca? V večini primerov je pobuda na strani mentorirancev, vendar je vse več tistih, ki se zavedajo moči, pomena in ne nazadnje koristi, ki jih prinaša delitev znanja in izkušenj s tistimi, ki to potrebujejo oziroma želijo.
Mentoriranje drugih je odličen način za nadgrajevanje lastnega znanja in veščin za gradnjo sodelovalnih odnosov. Če ste med njimi, se odzovite na povabilo za sodelovanje v mentorskih programih kot mentorji, sprejmite neposredna povabila potencialnih mentorirancev ali pa tudi sami sporočite okolici, da ste pripravljeni delovati kot mentor. Danes je veliko več tistih, ki iščejo mentorje, kot je na mentorsko delo pripravljenih mentorjev, zato je vaš odziv pohvale vreden. Svojo pripravljenost lahko sporočite na družabnih omrežjih, v svojem delovnem okolju, v okviru stanovskih združenj, katerih član ste. Če pri določenih osebah zaznate razmišljanje ali željo po mentorju, jim stopite naproti in jim pomagajte pri odločitvi. Morda boste ugotovili, da bi bili prav vi primeren mentor za katero od njih ali pa boste priporočili koga drugega.
Mentorirance iščite med ljudmi:
• izven svojega primarnega področja delovanja
• ki so drugačni od vas in katerim boste lahko ponudili nove vidike razmišljanja in delovanja
• ki so zavezani vseživljenjskemu učenju;
Kako boste vedeli, da ste ustvarili uspešno mentorsko zgodbo?
Uspešen mentorski odnos vodi v trajno povezavo med mentorjem in mentorirancem, ki ostajata v stiku tudi po tem, ko je njuno mentorsko potovanje zaključeno. Dober mentor se zaveda, da je opravil pomembno vlogo pri mentorirančevem razvoju v določenem obdobju, ali še bolje, v ravno pravem obdobju njegovega življenja. Mentor v nadaljnjih stikih ne bo več imel svoje vloge, razen če to želi nekdanji mentoriranec. Bo pa z zanimanjem spremljal mentorirančevo nadaljnjo pot, njegovo rast na profesionalnem in osebnem področju. V veliko primerih nekdanji mentoriranci prerastejo svojega mentorja, česar se dobri mentorji zavedajo, spoštujejo in veselijo. Sami pri sebi vedo, da so na svoj način prispevali k uspehu in preobrazbi mentoriranca.
Še več o mentorskem procesu, mehanizmih delovanja, ki nam lahko koristijo ma vseh ravneh odnosov v poslovnem in zasebnem okolju, koristih mentorstva ter dobrih mentorskih praksah si lahko preberete v novi knjigi »Skrivnost srčnega mentorstva« (Vodnik za mentorje in mentorirance) avtoric Tatjane Kolenc in Klaudije Javornik. V njej tudi o tem, kako nas sodelovanje, medgeneracijsko in vseživljenjsko učenje in odkriti odnosi neizmerno bogatijo in nam kažejo pot naprej in navzgor.
Skrivnost srčnega mentorstva
Vodnik za mentorje in mentoriranceAvtorici: Tatjana Kolenc, Klaudija Javornik
ISBN : 978-961-95219-0-8
Število strani: 212
Mere (mm): 230 x 160 x 23
Vezava: : mehka, šivana z nitjo, broširana, zavihki na ovitku
Redna cena z DDV: 38,00 EUR
Datum izida: 22.12.2020
Prvi prodajni dan: 23.12.2020
Opis:
Avtorici sva po izjemni mentorski izkušnji, ki nama je obema spremenila življenje in ki sva jo podrobneje opisali v najinem knjižnem prvencu »Z mentorstvom do srčnega voditeljstva«, izdali še Vodnik za mentorje in mentorirance. V njem opiševa poglavitne značilnosti mentorstva, možne oblike, udeležence procesa ter priporočljiva znanja, lastnosti in veščine udeležencev, Podrobneje opiševa celoten mentorski proces in izpostaviva pomen graditve odnosa. Mentorske zgodbe so različne, vse pa so lahko uspešne, če vanje vstopimo z iskrenim namenom, vzpostavimo ustrezen odnos na osnovi medsebojnega zaupanja in spoštovanja ter vanj vložimo potreben čas in smo ves čas zavzeti in odprti za vse in vsakogar.
O vsebini Vodnika največ povedo mnenja njegovih prvih bralcev:
Srčno mentoriranje bi bolje predstavljeno le stežka prišlo od kjerkoli drugje. Avtorici sta naučeno in živeto iz lastne izkušnje premislili, združili in pretopili v Vodnik, ki naj bo v dobro oporo vsem mentorskim parom in vsakomur posebej. Berite na lastno odgovornost, isti ne boste več.
Matic Kadliček, univ. dipl. psih., trener in svetovalec za razvoj ljudi, Mentor in coach (EMCC)
Vodnik je bogata zakladnica znanja o mentorstvu, ki prinaša odgovore na vprašanja, s katerimi se srečujejo mentorji in mentoriranci in razkriva mehanizme delovanja, ki nam koristijo na vseh ravneh odnosov, v poslovnem in zasebnem okolju. Vse to z zvrhano mero prepričljivosti zaradi osebne izkušnje avtoric – v čemer vidim še eno dodano vrednost.
Maja Mandoska, Vodja mentorskih programov pri Združenju Manager
Mentorstvo, kot vsaka resnična stvar v življenju, niso le zmage. Je iskren in povezan ples med zmagami in porazi, dveh, ki si to upata. Prenašanje zmag kot prenašanje porazov zahtevata veliko notranjih psihičnih zalog. Srečen, kdor ima moč za oboje in srečen, kogar pri tem nekdo drži za roko.
Katja Hleb
Vodnik »Skrivnost srčnega mentorstva« je izjemno velikodušno in bogato orodje za vse, ki si želijo kakovost mentorstva dvigniti na višjo raven.
Jan Kovačič, organizacijski psiholog in idejni vodja skupine #uporabnapsihologija
Vodnik je odličen prikaz mentorskega procesa in izjemno uporaben vir informacij za vse, ki vstopajo v mentorski proces. Biti mentor je tudi ena izmed značilnosti sodobnega voditelja, zato ga v prebiranje in navdih priporočam vsem, ki vodijo ali se na to pomembno vlogo šele pripravljajo
Dr. Alenka Braček Lalić, Prodekanja za raziskave na IEDC-Poslovni šoli Bled
Leadership Coach, ACC
Ob branju te knjige boste začutili vse bogastvo, energijo, srčnost in predanost avtoric, ki sta postali sinonim uspešnega, zglednega in srčnega mentorskega procesa. Nastavili sta nam ogledalo, pokazali in dokazali, da nas sodelovanje, medgeneracijsko in vseživljenjsko učenje in odkriti odnosi neizmerno bogatijo in nam kažejo pot naprej in navzgor.
Barbara Krajnc, svetovalka za strateško komuniciranje in poslovne strategije / mentorica
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj